08 AĞUSTOS 2022

motion

MINI SPECIAL EDITION MODELLERİNİN TAM LİSTESİ.

MINI özel tasarım modeller konusunda tarihi açıdan önemli hikayelerle dolu uzun bir geçmişe sahip. MINI'nin ilk kez özel bir modelinin sunulduğu 1976 yılından bu yana özel tasarım bir MINI modeli sunulmayan yıl neredeyse olmadı. Bu otomobillerin bazı özellikleri tanıtıldıktan kısa bir süre sonra seri üretim otomobillerimizin temel bileşenlerinden biri haline gelirken, MINI tutkunlarının kalp atışlarını her daim biraz daha hızlandırmayı başardı. MINI tarafından üretilen ve dünya genelinde satışa sunulan otomobilleri içeren kapsamlı listemize aşağıda göz atabilirsiniz.

İlk özel tasarım MINI modeli, “Stripey” olarak da bilinen Mini Limited Edition 1000 modeliydi. O dönemde özel tasarım modeller yaygın değildi ancak sonraki on üç yıl içinde üretilen 16 özel model ile bu durum hızla değişti.

Mini Limited Edition 1000, öncü bir model olmasının yanı sıra önemli bir role sahip olması nedeniyle özel bir otomobildi. Göz yuvası tasarımlı havalandırmalar, ikiz krom kapı aynaları ve yatırılabilen ön koltuklar ile yuvarlak burun tasarımlı ilk Mini olan bu modelin benzersiz özelliklerinin çoğu kısa süre içinde standart seri üretim otomobillerde de benimsendi.

Bu modeli, genellikle benzersiz ve bakışları üzerine toplayan gövde renkleriyle sunulan birçok özel tasarım otomobil izledi. Bunlar arasında markanın 25. yıl dönümünü kutlamak üzere sunulan başarılı Mini 25, şık parlak gümüş gövde rengiyle Mini Ritz veya altın Mini Piccadilly modelleri yer alıyor. Mini Chelsea’nin yanı sıra Mini Ritz ve Mini Piccadilly modelleri, isimlerini Londra’nın farklı lüks semtlerinden alması nedeniyle “Posh Mini” modelleri olarak anılmaya başladı.

Markanın 30. yıl dönümü yaklaşırken, 1960'lı yıllardan beri kontrast tavanlı ilk seri üretim Mini modelleri olan Mini Sky, Flame, Racing ve Rose piyasaya sunuldu. Bu modellerin 1990'larda Mini için otomobil tasarımında ve milenyumun başında yeni MINI'ler üzerinde etkisi oldu.

MINI Special Edition Modellerinin Tam Listesi | MINI Türkiye
MINI Special Edition Modellerinin Tam Listesi | MINI Türkiye
MINI Special Edition Modellerinin Tam Listesi | MINI Türkiye

İlk modeller.

1990'lı yıllarda özel tasarım modeller Mini'ye yeni bir soluk getirerek on yıl boyunca Mini modellerine olan ilginin canlı tutulmasını sağladı.

Bu dönemin ilk önemli özel otomobillerinden biri 1990 model Mini Cooper RSP (Rover Special Products) oldu. Şirketin 21 yıllık tarihinde sunulan ilk Cooper modeliydi ve daha showroom’lardaki yerini bile almadan siparişler tükendiğinde, yeni bir Mini Cooper modeline yönelik bir talep olduğu açıkça görüldü.

O dönemde, otomobil üretimi dışındaki alanlardan ilham alınarak tasarlanan daha birçok Mini modeli de bulunuyordu. Bunlar arasında golften ilham alınarak tasarlanan Mini British Open Classic ve elbette 1965 yapımı klasik soygun filmine özel tasarlanan Mini Italian Job modelleri yer alıyordu. Bununla birlikte, 1994 model Mini Cooper Monte Carlo gibi Mini'nin otomobil tarihinin önemli gelişmelerini kutlamak üzere özel olarak tasarlanan otomobiller de vardı. Bu model, Paddy Hopkirk’in bir Mini Cooper modeliyle kazandığı ilk meşhur Monte Carlo Rallisi galibiyetinden 30 yıl sonra Monte Carlo Rallisi'ne geri dönüşüne özel olarak tasarlandı.

Benzer şekilde, Mini Cooper Sports LE modeli Mini Cooper'ın 1968'deki dört Sedan Otomobil Şampiyonası yarışında elde ettiği zaferin 30. yıl dönümünü anısına tasarlanırken, Mini John Cooper LE ise MINI tutkunlarına 1959 Brabham/Cooper Formula 1 Dünya Şampiyonası galibiyetinin 40. yıl dönümünü hatırlattı.

90’lı yıllar aynı zamanda, One-Off Designer Paul Smith (LINK) ve 1998'de Mini Paul Smith gibi İngiliz tasarımcı Paul Smith ile pek çok iş birliğine imza atılan bir dönem oldu.

MINI Special Edition Modellerinin Tam Listesi | MINI Türkiye
MINI Special Edition Modellerinin Tam Listesi | MINI Türkiye

Eski olan her şey yeniden moda oldu.

“Yeni” MINI'nin 2001 yılında pazara sunulmasından birkaç yıl sonra sınırlı sayıda üretilen ilk özel tasarım modeller pazara sunulmaya başlandı. Gerçekten de yeni MINI’nin orijinal seri üretim modellerinin dünyayı tam anlamıyla kasıp kavurduğu söylenebilir. Hatta bu modeller kendi başına o kadar özgündü ki özel tasarım modellerin markanın hızla gelişen itibarına nasıl katkıda bulunabileceği ve geliştirebileceğinin anlaşılması zaman aldı. 2005 yılına gelindiğinde, birinci nesil MINI modellerine yeni bir soluk getirmenin zamanı gelmişti. MINI Seven, MINI Cooper Checkmate ve MINI Cooper Park Lane modellerinin yanı sıra birkaç yıl sonra sunduğumuz ve Cabrio tutkunlarına hitap eden MINI Sidewalk modelinde yaptığımız tam olarak buydu.

Bir sonraki özel tasarım model dalgasının yanı sıra bir dizi otomobil konsepti, MINI'nin 50. doğum gününe denk gelecek şekilde sunuldu. Öne çıkan iki otomobil ilk olarak Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ve daha sonra Mayıs 2009'da MINI United Festivali’nde efsanevi İngiliz Silverstone yarış pistinde sunuldu. Bu etkinlikler ve mekanlar için uygun sportifliğe sahip Mini 50 Mayfair ve MINI 50 Camden modellerinde çeşitli yükseltmeler yapıldı. Otomobilin MINI Cooper S modelleri, 172 bg (126kW) güç sunan dört silindirli, twin-scroll turboşarjlı motorla sunuldu. Aynı yıl, John Cooper'ın yarış takımının 50 yıl önceki Formula 1 şampiyonluğu anısına özel olarak tasarlanan MINI John Cooper Works World Championship 50 modeli pazara sunuldu.

MINI Special Edition Modellerinin Tam Listesi | MINI Türkiye
MINI Special Edition Modellerinin Tam Listesi | MINI Türkiye

Yeni MINI dönemi.

O zamana kadar MINI, yarış başarıları, önceki modelleri veya marka kimliği açısından markanın çok zengin ve heyecan verici bir mirastan yararlanabileceği bir noktaya ulaşmıştı. 2012 model MINI Green Park ve MINI High Park modellerini, bu heyecan verici mirasa örnek verebiliriz.

Öte yandan, modellerin geleceğe dönük olmalarının yanı sıra bir MINI ve özel tasarım MINI modelinin otomobilin stili ve ilericiliği açısından sunabileceklerinin sınırlarını zorlamaya yönelik talep bulunuyordu. MINI Inspired by Goodwood, MINI Cabrio Highgate ve MINI Clubman Bond Street gibi özel tasarım modeller, markaya daha fazla lüks öğesi kazandırdı.

İngiltere’de gerçekleştirilen 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarına özel olarak tasarlanan MINI Baker Street ve MINI Bayswater gibi etkinliklere özel tasarlanan modeller de sunuldu.

MINI Special Edition Modellerinin Tam Listesi | MINI Türkiye
MINI Special Edition Modellerinin Tam Listesi | MINI Türkiye

Önemli günlerde, önemli stiller.

2016 yılında, adını ilk MINI otomobil olan 1959 model Austin Seven modelinden alan MINI Seven pazara sunuldu. En yeni nesil MINI'leri temel alan ilk özel tasarım modeliydi. En yeni MINI John Cooper Works GP veya diğer adıyla MINI GP3, 300 bg (220 kW) üzerindeki gücüyle şimdiye kadar halka açık yollar için onaylanmış en hızlı MINI oldu.

MINI Electric modelinin MINI Cooper SE için MINI Electric Collection adıyla kendi özel tasarım modeliyle sunulması da uzun sürmedi.

2022 yılında MINI, kişiliğinin farklı yönlerini öne çıkaran üç farklı özel tasarım modelini sunarak yıla hızlı ve muhteşem bir başlangıç yaptı. MINI Countryman Untamed hem asfalt yollar hem de arazi için tasarlandı. MINI Clubman Untold olgun şıklığı temsil ederken, MINI Clubman Resolute bunun tam tersini temsil ederek iyimser, renkli gençliğinin yanı sıra enerjisiyle öne çıktı.

MINI Special Edition Modellerinin Tam Listesi | MINI Türkiye
MINI Special Edition Modellerinin Tam Listesi | MINI Türkiye

Bugün iyi, yarın daha iyi.

Gelecek bize neler getirecek? Tüm MINI model yelpazesinin tamamen elektrikli olacağı bir geleceğe yaklaştığımız ve otomobil kültürünün sürekli değiştiği bu dönemin geliştirebileceğimiz özel tasarım modelleri nasıl etkileyeceği konusunda ancak tahminde bulunabiliriz. Bizler gelecek için sabırsızlanıyoruz. Sizlerin de bizimle aynı heyecanı paylaştığınızı umuyoruz!