Looks like the MINI you've been you-ifying hasn't been saved. If you'd like to come back and keep tinkering, save it and give it a sweet name so you can pick up where you left off

 

Your unique MINI, Your unique MINI,

MINI'niz - dış tasarım MINI'niz - iç tasarım

REQUEST AN OFFER.

BOOK A TEST DRIVE.

TAMAMEN ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SÜRÜŞ STİLİNİZE NE KADAR UYGUN?

Gelecek parlak ve elektrikli. Yine de ikna olmadıysanız, bu otomobilin alışkanlıklarınıza ve sürüş tarzınıza uyum sağlayacağı birkaç cazip özelliği mevcut. Elektrikli geleceğe hazır olun.
The all-electric MINI The all-electric MINI

232 km

Menzil (WLTP)

2,5 saat

%80 SOC (11 kW, AC)

32,6 kWsa

Batarya kapasitesi (nominal, 28,9 kWsa)

35 dk.

%80 SOC(50 kW, DC**)

50 kW

CCS ile hızlı şarj için üretildi

3,7 kW

Standart kablo dahildir

The all-electric MINI The all-electric MINI

HER GÜNE DOLU BİR ŞARJLA BAŞLAYIN.

The all-electric MINI The all-electric MINI

1

gecelik şarj

1

haftalık sürüş

The all-electric MINI The all-electric MINI

YAŞAMIN YENİ RİTMİ.

Tamamen elektrikli MINI’yi sürmeye başladığınız andan itibaren keyifli sürüş performansı, akıcı ve güçlü hızlanma ve sessiz verimliliğin keyfini çıkarırsınız. Tamamen elektrikli MINI, yepyeni alışkanlıkları ve yeni bir yaşam tarzını önünüze serer. Ne de olsa ihtiyacınız olan “yakıtı” evinizde istediğiniz zaman “doldurabilirsiniz”.
Elektrikli MINI – şarj – ev tipi priz

EVİNİZDE PRİZE TAKIN.

Evinizde şarj etmek için karmaşık kurulumlara veya ünitelere ihtiyacınız yok. Tüm yapmanız gereken otomobilinizin kablosunu 230 volt gücünde (SchuKo) herhangi bir geleneksel ev tipi prize takmak ve arkanıza yaslanmak.

Yaptığımız araştırmalar otomobilini işe gidip gelmek için kullanan ortalama bir kişinin günlük olarak MINI Cooper SE’nin bataryasının %20’sini kullandığını gösteriyor. Normal ev tipi bir elektrik prizi kullansanız bile bataryanın %20’si yaklaşık 3 saatte şarj edilebilir.

UYURKEN BİLE ŞARJ EDEBİLİRSİNİZ.

Sonunda hepsine aynı anda sahip olabilirsiniz. Sabah tamamen dinlenmiş bir şekilde uyandığınızda otomobilinizin “deposu da tam dolu” olsun ve güne enerji dolu başlayın.

Tıpkı bir cep telefonu gibi, tamamen elektrikli MINI’nizi ev tipi bir elektrik prizine geceden takabilir ve böylece tamamen şarj edebilirsiniz (yaklaşık 15 saat).

Otomobilinizi bodrumda bir garaja park ediyorsanız ev sahibinize garajınıza basit bir SchuKo prizi takmanın mümkün olup olmadığını sorabilirsiniz.

Elektrikli MINI – evde şarj – kablo ve priz

MERAK ETTİKLERİNİZ.

İlginç bir bilgi verelim. Evde kullanılan elektrik kilovat/saat üzerinden hesaplandığından MINI’nizi daha hızlı veya daha yavaş şarj etmek mali açıdan sizin için herhangi bir fark yaratmaz.
Elektrikli MINI – MINI Wallbox – evde şarj

MINI WALLBOX

Evde veya tatilde şarj kablonuzu her zaman kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra kablonuzu garajınızda duvara monte edebilir ve Wallbox alternatifi olarak kullanabilirsiniz. Bunun için özel bir 3 fazlı 11 kW güç kaynağı kurulum gereklidir. Ayrıca, bu sayede 3 kata kadar daha hızlı şarj süresi elde edebilirsiniz. Sonuç olarak, tamamen elektrikli MINI’nizi yaklaşık 3,5 saatte tam olarak şarj edebilirsiniz.

3 fazlı 11 kW güç kaynağı kurulumu için onaylı bir elektrik teknisyeninden uzman yardımı almanız gerekir. MINI Wallbox kurulumuyla ilgileniyorsanız bölgenizde bir uzman bulma konusunda size memnuniyetle yardımcı olabiliriz.

PARK EDİN. ŞARJ EDİN.

The all-electric MINI The all-electric MINI

Yaklaşık 20 kat daha hızlı

(50 kW DC şarj cihazıyla)

0 zaman

kaybı

The all-electric MINI The all-electric MINI

EVDEN UZAKTA ŞARJ.

MINI’mizi kullanmayı ne kadar çok sevsek de ara sıra, genellikle de günün büyük bir kısmında park etmek zorundayız.
Elektrikli MINI – ev dışı şarj – işte

Park sürenizi iki kez değerlendirin.

Tamamen elektrikli MINI’nizle bu süreyi kamuya açık park yerlerinde, sayıları her geçen gün artan şarj istasyonlarından faydalanarak en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Her geçen gün daha fazla süpermarket, alışveriş merkezi ve mobilya mağazası otoparklarında AC ve DC şarj istasyonlarını veya üçlü şarj cihazlarını ücretsiz olarak kullanıma sunuyor. Giderek çok daha fazla sayıda otel çevreyle ilgili farkındalığa sahip oluyor ve elektrikli otomobili olan müşterileri ağırlamak için daha fazla çaba harcıyor. Bazı çok katlı otoparklar da ek bir maliyet olmaksızın elektrikli park yerleri sunuyor.

Esnek ve temiz.

Tamamen elektrikli MINI’nizi ev dışı 11 kW şarj istasyonlarında isteğe bağlı Mode 3 kablosu kullanarak şarj edebilirsiniz.

Birçok ev dışı şarj istasyonu, Tip 2 konektörü aracılığıyla alternatif akım (AC) ve CCS fişi aracılığıyla 50 kW’a kadar elektrik gücü sunan doğru akımla (DC) donatılmıştır.

Almanya’daki ev dışı şarj altyapısının %100 yeşil ve yenilenebilir enerjiyle beslendiğini biliyor muydunuz?

Elektrikli MINI – ev dışı şarj – CCS
Elektrikli MINI – işte şarj – SchuKo

ENERJİ = ÇALIŞMA/SAAT.

İşyerinizde otomobilinizi park ettiğiniz bir alan varsa işvereniniz, bu alana siz ve diğer iş arkadaşlarınız için şarj alanları kurmayı değerlendirebilir. Evde şarj ile aynı koşullar geçerlidir. Otomobilinizi uzun süre için park ediyorsanız yüksek gerilim gerekli değildir. Tüm ihtiyacınız olan standart bir SchuKo prizidir. Bu sayede, eve dönüş yolculuğunuzu tam dolu bir bataryayla gerçekleştirebilirsiniz.

Combined Charging System (CCS) tarafından tedarik edilen yüksek şarj gücü, daha uzun mesafeler için şarj ettiğinizde kullanılabilir.

TÜRKİYE'NİN EN GENİŞ AĞI ELİNİZİN ALTINDA.

The all-electric MINI The all-electric MINI

1 kart

ile hazırsınız.

2000+

şarj cihazı ve her gün artan sayı.

The all-electric MINI The all-electric MINI

HEPİMİZ BİRİMİZ. BİRİMİZ HEPİMİZ İÇİN.

MINI ELECTRIC dünyanın en büyük uyumlu hızlı şarj cihazları ağına erişim sağlamanız için eŞarj ile işbirliği yapıyor. Bunun için tek bir RFID şarj kartı yeterli.
Elektrikli MINI – ChargeNow – MINI Connected

NE ZAMAN İSTERSENİZ ŞARJ EDİN.

eŞarj size Türkiye genelinde 600’ün üzerinde şarj noktasına erişim sunuyor.

Şarj işleminizi akıllı telefonunuzu veya RFID kartınızı kullanarak rahatlıkla başlatabilirsiniz. Ücretlendirme dakika bazında yapılır. Ücretlendirilen kalemler ve ilgili maliyetler için aylık olarak detaylı bir ekstre gönderilir.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak eŞarj hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir ve tüm şarj istasyonlarının etkileşimli bir haritasını bulabilirsiniz.

GİTTİĞİNİZ HER YERDE.

The all-electric MINI The all-electric MINI

%100

genel bakış.

Sonsuz

şarj olanakları.

The all-electric MINI The all-electric MINI

ELEKTRİK HER YERDE.

İster bir hafta sonu kaçamağı yapın ister başka şehirde yaşayan bir arkadaşınızı ziyaret edin, tamamen elektrikli MINI’niz eksiksiz donanımıyla hazır.
Elektrikli MINI – şarj – uyumluluk

UYUMLULUK = TOPLAM ESNEKLİK.

Tip 2 ve CCS uyumlu konektörler sayesinde esnekliğe sahip olabilir ve her tip şarj istasyonundan yararlanabilirsiniz.

MINI’nizin pratik kullanıma uygun şarj kapasitesi ve dengeli şarj performansı kombinasyonu sayesinde gideceğiniz yere ulaşmak için farklı yollar kullanırken elinizin altında her zaman birçok şarj seçeneğini bulundurabilirsiniz.

HER ZAMAN GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNDE.

eŞarj entegrasyonu sayesinde tamamen elektrikli MINI’niz yolculuk rehberinizi hazırlamanıza ve rota planı yapmanıza yardımcı olabilir.

Elektrikli MINI – ChargeNow – rota planlama
Elektrikli MINI – ideal rotalar – e-mobilite topluluğu

HER YOLCULUK BİR KEŞİFTİR.

Daha detaylı bir rehberi tercih ederseniz, günden güne büyüyen e-mobilite topluluğu tarafından sağlanan ve ideal seyir hızı veya en kestirme rota gibi konularda hesaplama yapmanıza yardımcı olan bir dizi ek aracı kullanabilirsiniz.

BİRÇOK YOLDAN TASARRUF EDİN.

The all-electric MINI The all-electric MINI

0 bakım

8 yıl güç aktarma organları garantisi.

0 CO2

yerel emisyonu.

The all-electric MINI The all-electric MINI

DÜNYAYI KURTARMAYA YARDIMCI OLURKEN PARADAN TASARRUF EDEBİLİRSİNİZ.

Elektrikli mobilite çevreye yarar sağlarken doğru şekilde kullanıldığında cebinizin de dostu olabilir.
Elektrikli MINI – güç aktarma organları – tasarruf

DÜŞÜK SEVİYEDE AŞINMA VE YIPRANMA.

Tamamen elektrikli MINI’nin güç aktarma organları, içten yanmalı bir motora göre daha az çalışan parçadan oluşur. Bu sayede, zaman içinde onarılması veya değiştirilmesi gerekebilecek parça sayısı daha azdır.

FREN ENERJİSİ YENİDEN ÜRETİMİ.

Tamamen elektrikli MINI’niz motoru bir jeneratör olarak kullanarak fren enerjisini elektriğe dönüştürür ve hız azalttığınız her an gücün bir miktarını bataryaya aktarır.

Rejeneratif fren adı verilen bu yöntem, aynı zamanda fren disklerini korur ve fren disklerinin sürtünmesinden kaynaklanan ince toz partiküllerinin oluşmasını önler.

Elektrikli MINI – frenler – rejeneratif fren
The all-electric MINI The all-electric MINI
Elektrikli MINI – sürdürülebilirlik – tasarruflar

TAŞMA NOKTASI.

1959’da üretilen ilk Mini yakıt açısından zaten verimliydi. Aynı prensipler bugün elektrikli mobilite ürün yelpazemiz için de geçerli. Elektrikli MINI Cooper SE ve MINI Countryman Plug-In Hybrid, bataryayla güç sağlanan motor teknolojisiyle daha sürdürülebilir bir geleceğe yönelik hamlelere öncülük ediyor. MINI Cooper SE, AB elektrik üretimi kullanılarak şarj edildiğinde yaklaşık 30.000 km sonra benzinli motora sahip bir MINI Cooper S modeline eşdeğer veya daha çevre dostu hale geliyor.

MINI Cooper SE’nin yenilenebilir enerji üretimi kullanılarak şarj edilmesi durumunda otomobil yaklaşık 19.000 km’de kıyaslanabilir bir benzinli motora sahip otomobile göre daha temiz ve daha çevre dostu hale geliyor. MINI Cooper SE, tüm kullanım ömrü boyunca küresel ısınmayı azaltma açısından potansiyel olarak sırasıyla (AB üretimiyle) %40 ve (yenilenebilir üretimle) %70 oranında katkıda bulunuyor.

Bununla bitmedi, dahası var. Avrupa’daki tüm BMW Group tesislerine 2017’den bu yana %100 yeşil elektrik tedarik ediliyor. Aynı zamanda, karbon açısından daha verimli nakliye yöntemlerini sürekli olarak yaygınlaştırıyor ve fabrikadan çıkan otomobillerimizin yarısından fazlasını trenle taşıyoruz. BMW Group Aralık 2019’da uluslararası deniz taşımacılığında karbon üretiminin azaltılmasını hedefleyen “Sıfıra Ulaşma Koalisyonuna” katıldı.

*Kasım 2019 itibarıyla kullanım ömrü analizi.

MINI Electric E-Guide

MINI ELECTRIC E-GUIDE.

Şehrin enerjisine MINI Electric ile rahatça ayak uydurun. Günlük rotalarınızın hepsine yakın bir şarj noktası var. Sizin için hazırladığımız İstanbul şehir rehberini keşfederken bir yandan da otomobilinizi kolayca şarj edebilirsiniz. İyi yolculuklar!


DEĞERLERİ AYARLA.


En güncel karşılaştırmayı görmek için aşağıdaki değerleri ayarlamanız yeterli.

MINI Electric
Benzer benzinli otomobil
Potansiyel yıllık tasarruf

Değerlerdeki değişiklikler hesaplamaları ve tasarruf edilen miktarı etkiler. Varsayılan değerler son 12 ayda kaydedilen ortalama fiyatlar temel alınarak belirlenmiştir. Buradaki tüm bilgilerde değişiklik yapılabilir.

ŞARJ SÜRESİ HESAPLAYICI.

Günlük kullanım mesafeniz aşağıdaki gibi ise:
km
0 km 185 km
haftada bir tam şarj gerekir
x
oranında şarj edilmesi gerekir
%
benzer bir benzinli otomobile göre tasarruf miktarınız

GECE EVDE ŞARJ:

sa süre
 
maliyet
 
sa süre
 
maliyet
 

EV DIŞINDA ŞARJ:

sa süre
 
maliyet
 
sa süre
 
maliyet
 

Tek bir şarj ile elde edilen menzil, müşteri odaklı bir test döngüsü temel alır. Gerçek menzil özellikle seçilen jant ve lastik boyutu, kişisel sürüş şekli, seçilen rota, hava koşulları, ısıtma/soğutma ve ön koşullandırma kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şebeke gerilimi veya hava sıcaklığı gibi harici faktörlere bağlı olarak, gerçek şarj süreleri bu araçta gösterilen şarj süreleri ile farklılık gösterebilir. Şarj süreleri 25°C’lik hava sıcaklığı temel alınarak ölçülmüştür.

NE KADAR UZAĞA GİDEBİLİRSİNİZ?

Tek bir şarjla ne kadar uzağa gidebileceğinizi görmenize yardımcı olmak üzere akıllı bir hesaplayıcı oluşturduk.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR.

EVDE ŞARJ.

Tamamen elektrikli ilk MINI olan MINI Electric, ev tipi herhangi bir prizden, MINI Wallbox’ınızdan veya AVM, otopark gibi çeşitli lokasyonlarda ortak şarj hizmeti veren şarj operatörlerine ait tüm istasyonlardan şarj edilebilir.
MINI Electric ev tipi herhangi bir prizden şarj edilmeye uygundur. Bunun yanında dilerseniz otomobilinizi evde veya iş yerinde kolayca şarj etmenizi sağlayacak MINI Wallbox şarj ünitesini satın alabilirsiniz.
Evet, Borusan Otomotiv Yetkili Satıcıları’ndan otomobilinizi satın aldığınızda MINI Wallbox şarj ünitesi ücreti ve ünitenin kurulum hizmeti ücreti için Borusan Otomotiv Yetkili Satıcıları’ndan detaylı bilgi alabilirsiniz.
MINI Wallbox kurulumu için https://esarj.com adresinden; E-Şarj > MINI Avantajları > Size Özel Şarj Ünitesi > Keşif ve Kurulum Talep Edin formunu doldurarak talepte bulunmanız gerekmektedir. Talebiniz sonrasında kurulum yapılmasını istediğiniz adrese bir teknik keşif ekibi yönlendirilmektedir. Keşif ekibi, adresinizin hangi güçte istasyon kurulumuna uygun olduğunu belirler ve kurulumu gerçekleştirir.
En az 16 A sigorta korumalı trifaze bağlantı tavsiye ederiz, bu sayede otomobile 11 kW güç besleme yapılabilir. 32 A sigorta korumalı trifaze bağlantı gelecekteki teknolojilerden de yararlanabilmenizi sağlar.
Daha kısa şarj süresi: Maksimum 7,4 kW (tek fazlı) veya 11 kW (trifaze), 5,0 m kablo uzunluğu, basit kablo kullanımı, entegre kaçak akım algılama ("DC kaçağı").
Evet, "Type 2" standardında fiş veya CCS fişli (kombine fiş) bir şarj fişi kullanarak bu mümkündür.
5 metredir, Wallbox’a sağlam bir şekilde takılıdır.
Hayır.
Evet, MINI Wallbox Essential IP 54 koruma sınıfı kapsamında dış mekan kullanım onayına sahiptir. Yani hava koşullarına karşı koruma gerekmez. Wallbox dış mekanda kullanım için geliştirilmiş ve onaylanmıştır. Ancak, konfor açısından iç mekanda kullanılmasını tavsiye ederiz. Bu sayede kış aylarında Wallbox üzerinde kar birikimi ve buz oluşması önlenir, Wallbox’ınızın kir ve yosuna karşı daha uzun süreyle korunur.
Hayır. MINI Wallbox Essential’ın radyasyon yaymadığı kapsamlı elektromanyetik tolerans testleriyle onaylanmıştır.
Şarj işlemi sırasında şarj kablosu kilitlenir, bu işlem otomobili de kilitler. BMW i Wallbox Connect de kullanılmadığında kilitlenebilir.
Evet, ancak bu düşük bir oranda da olsa sürekli enerji tüketileceği anlamına gelir.
Wallbox kurulumunun ardından beklenmedik sorunlar meydana gelirse veya Wallbox’ınız arızalıysa MINI arıza ve kaza çağrı merkezinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 444 22 99

ŞARJ.

MINI navigasyon sistemi, eŞarj ağındaki tüm şarj istasyonlarına doğrudan erişebilmenizi sağlar.

Ayrıca, şarj istasyonlarını arayabilirsiniz. Navigasyon sisteminizde “şarj istasyonlarını” özel varış yeri olarak belirlediğinizde size en yakın şarj istasyonlarının bir listesi sunulur.

eŞarj uygulaması mevcut şarj istasyonları listesine akıllı telefonunuzdan erişmenize izin vererek size başka bir seçenek daha sunar.

Şarj istasyonlarının kilidini açmak için eŞarj haritasını veya eŞarj uygulamasını kullanabilir ve şarj işlemini başlatabilirsiniz.

Bazı şarj direkleri eŞarj uygulaması kullanılarak çalıştırılabilir. Entegre QR kodu tarayıcısı içeren uygulamanın kurulumu ve kullanımı kadar kolaydır. Bunun için uygulamayı indirip, eŞarj sözleşme numaranızı ve PIN kodunuzu girmeniz yeterlidir.

Otomobiliniz nakit gerektirmeyen ödeme kullanılarak şarj edilir. Ödeme hesabınızdan aylık doğrudan ödeme talimatı oluşturarak kolayca ödeme yapabilirsiniz. eŞarj online hesabınız şarj işlemleri ve maliyetler hakkında size sürekli bilgi sağlar.

 1. Motoru durdurun ve el frenini çekin.
 2. Gerekirse şarj işleminden önce akımı ayarlayın.
 3. Uzatma kablosu kullanmayın.
 4. Şarj kablosunu her zaman aşağıdaki sırayla bağlayın ve ayırın:

  Bağlantı:

  1. Prize bağlayın.
  2. Otomobile bağlayın.

   

  Ayırma:

  1. Otomobilden çıkarın.
  2. Prizden çıkarın.

   

  LED farlar:

  • Beyaz ışık: Sinyal lambası
  • Kırmızı ışık: Şarj hatası
  • Turuncu ışık: Başlatma
  • Mavi ışık: Şarj işlemi aktif
  • Yeşil ışık: Şarj tamamlandı

   

 5. Otomobili kilitleyin. Şarj işlemi yalnızca otomobiliniz kilitlendiğinde başlatılır.

Alternatif akım (AC) kullanılarak normal şarj:

Otomobilinizi öncelikle gece boyu ve aynı zamanda gündüz de verimli bir şekilde şarj eder. Ev tipi elektrik priziyle kıyaslandığında AC şarj istasyonu daha fazla güç sağlar ve bataryayı birkaç saat içinde şarj edebilir. Bu tip bir şarj istasyonuna kısaca AC şarj istasyonu adı verilir.

Doğru akım (DC**)kullanılarak hızlı şarj:

DC** hızlı şarj istasyonları otomobilinizi hızlı şarj etmeniz gerektiğinde daha iyi bir çözümdür. Örneğin alışverişe veya bir şeyler atıştırmaya gittiğinizde otomobilinizin bataryasını hızla şarj edebilirsiniz. Bu şarj işleminin süresi 30 - 40 dakika arasındadır. Bu tip bir şarj istasyonuna kısaca**, şarj istasyonu adı verilir."

Daha fazla bilgi için esarj.com/iletisim adresini ziyaret edin

Lütfen dikkat: Şarj direğiyle ilgili bir sorun varsa lütfen şarj direğinin işletmecisiyle iletişime geçin. İletişim numaraları genellikle şarj direğinin üzerinde yer alır.

eŞarj Tel: 444 83 03
E-posta: info@esarj.com
Çalışma saatleri: Pazartesi – Cuma, 09:00 ve 18:00 arası

MINI Müşteri Hizmetleri Tel: 444 22 99
Çalışma saatleri: Pazartesi – Pazar, 7/24

Türkiye’de şehir içlerinde ve otoyollarda yaklaşık 600 adet ortak şarj noktası bulunmakta ve bu sayı giderek artmaktadır. Eşarj, ZES, Sharz.net ve Voltrun, her geçen gün artan şarj istasyonlarıyla hizmet veren ortak şarj operatörleri arasında bulunmaktadır.

AC (alternatif akım) şarj istasyonlarında kendi şarj kablonuzu kullanarak, DC (doğrudan akım) şarj istasyonlarında ise şarj ünitesi üzerindeki şarj kablolarını kullanarak otomobilinizi şarj edebilirsiniz. Şarj hizmeti veren operatörlerin mobil uygulamalarını kullanabilir, ilgili operatörler için üyelik oluşturarak üye kartına sahip olabilirsiniz.Kullanacağınız şarj operatörünün internet sitesini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilir ve size en yakın şarj istasyonunu görüntüleyebilirsiniz.

E-Şarj : https://esarj.com
ZES : https://zes.net
Sharz.net : https://www.sharz.net
Voltrun : https://www.voltrun.com

Elektrikli otomobilerin şarj süresi; otomobilin batarya kapasitesi ve bağlandığınız istasyonun gücüne göre değişkenlik gösterir. Şarj istasyonuna çoğunlukla %0 şarj ile girilmediğinden, bataryanızın %80’inin ne kadar sürede dolduğu daha önemlidir. MINI Electric’in AC maksimum şarj kapasitesi 11 kVA’dir. Bu kapasite ile yaklaşık 2,5 saat içerisinde bataryanın %80’i; yaklaşık 3 saat içerisinde ise %100’ü şarj olabilir. Fakat genelde ev tipi şarj istasyonu için kapasite, maksimum 7,4 kVA’ ya uygundur. MINI Electric, 7,4 kVA kapasite ile 3,5 saat içerisinde %80; yaklaşık 4- 4,5 saat içerisinde ise %100 şarj olabilir. MINI Electric, ev tipi 230 V enerji kapasiteli prizler ile de 12 saatte %100 şarj olabilir.
Elektrikli otomobilerin şarj süresi; otomobilin batarya kapasitesi ve bağlandığınız istasyonun gücüne göre değişkenlik gösterir. Şarj istasyonuna çoğunlukla %0 şarj ile girilmediğinden, bataryanızın %80’inin ne kadar sürede dolduğu daha önemlidir. MINI Electric, 50 kW DC şarj istasyonlarda yaklaşık 30 dakikada %80 şarj olabilir.
Evinizde gece tarifesinden şarj etmeniz durumunda 9 TL, tek zamanlı tarife kullanıyorsanız 18 TL, AC şarj istasyonlarında 50-55 TL ile 0-%80 şarjlanma gerçekleştirilebilirken, halka açık DC istasyonlarda yaklaşık 40-45 TL ile %80 şarjlanma gerçekleştirebilirsiniz. Bahsedilen TL tutarlar yaklaşık rakamlardır, tarifeye ve operatöre göre değişkenlik gösterebilir.
WLTP döngüsüne göre yaklaşık 234 kilometredir. Sürüş menzili; özellikle kişisel sürüş şekli, seçilen rota, hava koşulları ve ısıtma/soğutma gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir.
8 yıl / 100.000 kilometredir (önce hangisine ulaşılırsa).

Şarjınızın bitmesi nedeniyle sürüşe devam edememeniz durumunda MINI Yol Yardım hattını arayarak çekici hizmetinden yararlanabilirsiniz.

En yakın şarj istasyonuna çekici hizmeti bedeli, müşteri memnuniyeti adına yılda 1 defaya mahsus olmak üzere Borusan Otomotiv tarafından karşılanmaktadır.

TEDARİKÇİ AĞINDA ÇEVRESEL VE SOSYAL STANDARTLAR.

Yüksek gerilim depolama elemanlarının temel ham maddeleri kobalt, lityum, grafit ve nikeldir. Yüksek gerilimli bataryanın dış kabuğu alüminyumdan üretilir. MINI (BMW Group) sorumluluk sahibi, sürdürülebilir ve ayrıca yüksek etik ve insan hakları standartlarımıza uygun bir tedarik zinciri oluşturmayı amaçlar. Her tedarikçi aday çevresel ve sosyal standartların ve insan haklarına saygı ile zorla çalıştırmanın yasaklanması da dahil olmak üzere idari standartların uygulandığına yönelik bilgi vermek zorundadır.

Çevrenin korunması ve zenginleştirilmesi amacıyla tüm malzemelerin sorumlu kaynaklardan tedarik edilmesini sağlamak ve tedarik zincirinin herhangi bir noktasında çalışanların güvenliğini ve sağlığını korumak amacıyla önemli ham madde tedarikçileriyle yakın iş birliği içinde çalışıyoruz. Ayrıca, parçaların tesislerimize nakliye edilmesinden kaynaklanan etkiyi azaltmak üzere lojistik operasyonlarımızı da düzenliyoruz.

MINI (BMW Group) ham maddelerin menşeini çok yakından ve büyük önem vererek inceler. Tedarikçi seçerken OECD’nin Sorumlu İş İdaresi için Gerekli Özenin Gösterilmesi ilkelerine uyuyoruz. Üstelik, doğrudan tedarikçilerimizin de kendi tedarikçileriyle olan ilişkilerinde bizim sürdürülebilirlik gereksinimlerimize uymalarını amaçlıyoruz. Tedarikçi ağının şeffaflığı, tedarikçilerimiz için sürdürülebilirlik gerekliliklerinin yerine getirilmesi açısından temel oluşturur.

BASF, Samsung SDI ve Samsung Electronics ile birlikte sürdürülebilir kobalt madenciliğini destekliyoruz. Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile birlikte gerçekleştirilen bir projede yerel halkın yaşam ve çalışma koşullarının geliştirilmesi üzerinde çalışıyoruz. Olumsuz etkileri önlemenin veya azaltmanın yanı sıra Kongo halkının refahını sağlamak amacıyla Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde elle gerçekleştirilen kobalt madenciliğinin çalışma koşullarını iyileştirmek için bir pilot projede German Society for International Cooperation (GIZ) GmbH’yi görevlendirdik. Ham maddelerin standart koşullar altında çıkarılması ve işlenmesi konusundaki sorumluluğumuzun farkındayız. Madenleri tanımak ve iş ortaklarımızın çalışma yöntemlerini öğrenerek çevre dostu bir üretim gerçekleştirmek için düzenli olarak yerinde ziyaretler yapıyoruz. Buna ek olarak BMW Group, kobalt gibi kritik ham maddelere yönelik ihtiyacı sınırlamak üzere batarya hücrelerinde kullanılan geri dönüştürülmüş kobalt oranını artırmayı da hedeflemektedir.

Alüminyum tedarik işleminde kendi ihtiyacımıza göre alım yapmanın yanı sıra bu malzemenin güvenilir ve hesap edilebilir fiyatlarla tedarikçilerimize sunulmasını da sağlıyoruz. Bu durum iki tarafa da planlama açısından daha büyük bir güven sunuyor. BMW Group, sürdürülebilir şekilde üretilen alüminyuma yönelik uzun vadeli talebimizi karşılayabilmek amacıyla, madencilikten geri dönüşüm işlemine kadar tüm alüminyum değer zincirinde onaylanmış alüminyum için aktif olarak ekolojik ve sosyal sürdürülebilirlik talep eden Alüminyum Yönetim Girişimine katılan ilk otomobil üreticisidir.
Ayrıca, üretim sürecine daha fazla geri dönüştürülmüş alüminyum dahil etmeyi amaçlıyoruz. Özellikle biyoçeşitlilik, CO2 emisyonu (özellikle alüminyum, çelik ve bakır gibi üretim işleminde yüksek enerji gerektiren ham maddelerde) ve atıkların azaltılması gibi sürdürülebilirlik konularında ikincil malzemelerin kullanımının olumlu bir etkisi vardır. Otomobillerimizde kullanılan ikincil alüminyumun ortalama payı %20’dir. Alüminyum döküm alaşımlar için bu oran %40’tır. Alüminyum iş ortaklarımızın belirli sürdürülebilirlik standartlarına uygun sertifikaya sahip olması için Alüminyum Yönetim Girişimi ile birlikte çalışıyoruz. Daha fazla bilgi için aluminium-stewardship.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

MINI Cooper SE parçalarında kullanılan lityum Avustralya’dan geliyor. Malzeme, sürdürülebilirlik açısından en yüksek seviyede standartlara tabi olan sert kaya kütlelerinden elde ediliyor. BMW Group, lityum gibi malzemelerin batarya geri dönüşüm için başka amaçlarla (örneğin, yeniden üretim veya “kapalı döngü” konseptleri) nasıl kullanılabileceği konusunda araştırmalarını sürdürüyor.

Tedarik zincirimizin en üst seviyede görünürlük kazanması, sahadaki sorunları belirlememize ve sıklıkla tedarikçilerimiz ve diğer paydaşlarla birlikte bu sorunların etkili bir şekilde üstesinden gelmemize yardımcı oluyor. Tedarik zincirlerinde şeffaflığı ve kaynak verimliliğini artırma süreci, BMW Group’un tedarikçi ağına yönelik sürdürülebilirlik standardında belirlendiği gibi, çevresel ve sosyal standartları temel alır. Her tedarikçi, sunduğu hizmetlerde BMW Group’un sürdürülebilirlik gereksinimlerini göz önünde bulundurmalıdır. Ayrıca, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (Davos, 01/99) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) “Çalışma Yaşamında Temel İlkeler ve Haklar Bildirgesi” (Cenevre, 06/98) gibi uluslararası standartları ve bu standartların “BM İş Dünyası ve İnsan Haklarına Dair Rehber İlkeler” gereklilikleri kapsamındaki durum tespiti süreçlerini rehber olarak tanıyoruz.

Herhangi bir elektrikli otomobilin daha çevre dostu olması, nihayetinde bataryayı besleyen şebeke elektriğinin kaynağına bağlıdır. CO2 ayak izinin ömrüne dair bir diğer açı da batarya grubunun üretimi sırasında kullanılan enerjidir. Bu durum göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen testler, MINI Cooper SE’nin yenilenebilir elektrik üretimi kullanılarak şarj edilmesi durumunda yaklaşık 19.000 km sonra üretimi sırasında salınan CO2 gazını karşıladığını veya “ortadan kaldırdığını” gösteriyor. Tüm kullanım ömrü boyunca bir MINI Cooper SE’nin emisyonu, benzinli motora sahip bir MINI Cooper S ile kıyaslandığında (AB üretimiyle) %40 ve (yenilenebilir üretimle) %70 seviyesindedir. Bu da otomobilin üretiminde ortaya çıkan fazladan küresel ısınma nedeni emisyonun telafisi için MINI Cooper SE’nin tipik günlük kullanım mesafelerinde yalnızca on iki ay boyunca kullanılması gerektiği anlamına gelir.

MINI Electric – beyaz ve siyah – önden görünüm

TAMAMEN ELEKTRİKLİ KENDİ MINI’NİZİ TASARLAYIN.

The all-electric MINI side view
MINI ELECTRIC­
MINI 3-door Hatch side view
MINI 3 KAPI­
MINI 5-door Hatch side view
MNI 5 KAPI
MINI Convertible side view
MINI CABRIO
MINI Clubman side view
MINI CLUBMAN
MINI Countryman side view
MINI COUNTRYMAN
MINI John Cooper Works side view
john-cooper-works
MINI John Cooper Works logo