Looks like the MINI you've been you-ifying hasn't been saved. If you'd like to come back and keep tinkering, save it and give it a sweet name so you can pick up where you left off

 

Your unique MINI, Your unique MINI,

MINI'niz - dış tasarım MINI'niz - iç tasarım

REQUEST AN OFFER.

BOOK A TEST DRIVE.

The all-electric MINI side view
MINI ELECTRIC
MINI 3-KAPI
MINI 3-KAPI
MINI 5-door Hatch side view
MINI 5-KAPI
MINI CABRIO
MINI CLUBMAN
MINI COUNTRYMAN
MINI John Cooper Works side view
MINI John Cooper Works logo

COMING SOON!

author.product-selector.pdhNotAvailable.disclaimerInfo.text This component is currently unavailable. But feel free to look around. And come back soon if you can’t find what you’re looking for this time.
Elektrikli MINI, siyah ve beyaz renklerde, ön yandan görünüm Elektrikli MINI, siyah ve beyaz renklerde, ön yandan görünüm

TAMAMEN ELEKTRİKLİ MINI.

360.313 TL’DEN BAŞLAYAN FİYATLARLA*

TAMAMEN ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SÜRÜŞ STİLİNİZE NE KADAR UYGUN?

Gelecek parlak ve elektrikli. Yine de ikna olmadıysanız, bu otomobilin alışkanlıklarınıza ve sürüş tarzınıza uyum sağlayacağı birden çok cazip özelliği mevcut. Elektrikli geleceğe hazır olun.
The all-electric MINI The all-electric MINI

232 km

Menzil (WLTP)

2,5 saat

AC 11kW’da %80 batarya doluluğu

32,6 kWsa

Batarya kapasitesi (net, 28,9 kWsa)

30 dk

DC 50kW’da %80 batarya doluluğu

50 kW

Hızlı şarja uygun üretildi.

230 V

Ev tipi şarj kablosu dahildir.

The all-electric MINI The all-electric MINI
Elektrikli MINI – şarj – fiş Elektrikli MINI – şarj – fiş

HER GÜNE DOLU BİR DEPO ŞARJLA BAŞLAYIN.

The all-electric MINI The all-electric MINI

1

Gecede şarj

1

Haftalık sürüş

The all-electric MINI The all-electric MINI

YAŞAMIN YENİ RİTMİ.

Tamamen elektrikli MINI’yi sürmeye başladığınız andan itibaren keyifli sürüş performansının, sessiz verimliliğin, akıcı ve güçlü hızlanmanın keyfini çıkarırsınız. Tamamen elektrikli MINI, yepyeni alışkanlıkları ve yeni bir yaşam tarzını önünüze serer. Ne de olsa ihtiyacınız olan “yakıtı” evinizde istediğiniz zaman “doldurabilirsiniz”.
Elektrikli MINI – şarj – ev tipi priz

PRİZE EVDE TAKIN.

Evinizde şarj etmek için karmaşık kurulumlara veya ünitelere ihtiyacınız yok. Tüm yapmanız gereken 230 volt gücünde (SchuKo) herhangi bir geleneksel ev tipi prize takmak ve arkanıza yaslanmak.

Yaptığımız araştırmalar otomobilini işe gidip gelmek için kullanan bir kişinin ortalama günlük olarak MINI Cooper SE’nin bataryasının %20’sini kullandığını gösteriyor. Normal ev tipi bir elektrik prizi kullansanız bile bataryanın %20’si yaklaşık 3 saatte şarj edilebilir. Elbette standart şarj kablosu ve adaptörü, tamamen elektrikli yeni MINI ile birlikte sunulur.

İsteğe bağlı bir Mode 3 kablosuyla park ettiğiniz her yerde şarj edebilirsiniz.

UYURKEN BİLE ŞARJ EDEBİLİRSİNİZ.

Her şeye sahip olmanız artık mümkün. Tamamen dinlenmiş bir şekilde uyanın ve güne “enerji dolu bir depo” ile başlayın.

Tıpkı bir cep telefonu gibi tamamen elektrikli MINI’nizi ev tipi bir elektrik prizine geceden takabilir, böylece tamamen şarj edebilirsiniz (yaklaşık 15 saat).

Otomobilinizi bodrumda bir garaja park ediyorsanız ev sahibinize garajınıza basit bir SchuKo prizi takmanın mümkün olup olmadığını sorabilirsiniz.

Elektrikli MINI – evde şarj – kablo ve priz

MERAK ETTİKLERİNİZ.

İlginç bir bilgi verelim. Evde kullanılan elektrik kilovat/saat üzerinden hesaplandığından MINI’nizi daha hızlı veya daha yavaş şarj etmek mali açıdan sizin için herhangi bir fark yaratmaz.
Elektrikli MINI – MINI Wallbox – evde şarj

WALLBOX.

Evde veya tatildeyken standart şarj kablosunu her zaman kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra premium kalite MINI Wallbox evde günlük şarj işlemleri için size rahat ve daha hızlı bir alternatif sunar.

Rakamlar elbette değişiklik gösterebilir; trifaze 11kW şarj kapasiteli wallbox bağlantısı ile yaklaşık 3 kat daha hızlı şarj süresi sağlanır. Bu kapasite ile yaklaşık 2.5 saat içerisinde bataryanın %80’i dolana kadar, yaklaşık 3 saat içerisinde de %100’ü dolana kadar MINI’niz şarj olabilir. Fakat genelde ev tipi şarj istasyonu için kapasite, maksimum 7,4 kW’ya uygundur. Elektrikli MINI, 7,4 kW kapasitesi olan istasyonlarda 3,5 saat içerisinde bataryanın %80’i dolana kadar; yaklaşık 4- 4,5 saat içinde de tamamen şarj olur.

Wallbox kurulumu için onaylı bir elektrik teknisyeninden uzman yardımı almanız gerekir. MINI Wallbox kurulumuyla ilgileniyorsanız size yakın bir uzman bulmanıza yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Elektrikli MINI – park ve şarj – şarj işlemi Elektrikli MINI – park ve şarj – şarj işlemi

PARK EDİN. ŞARJ EDİN.

The all-electric MINI The all-electric MINI

Yaklaşık 20x daha hızlı

(50 kW DC** şarj istasyonunda)

0

Zaman kaybı

The all-electric MINI The all-electric MINI

EVDEN UZAKTA ŞARJ.

MINI’mizi kullanmayı çok seviyor olsak da, günün büyük bir bölümünde park etmek durumundayız.
Elektrikli MINI – ev dışı şarj – işte

Park sürenizi iki kez değerlendirin.

Tamamen elektrikli MINI’nizle bu süreyi halka açık park yerlerinde, sayıları her geçen gün artan şarj istasyonlarından faydalanarak en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Her geçen gün daha fazla süpermarket, alışveriş merkezi ve mobilya mağazası otoparklarında AC ve DC** şarj istasyonlarını veya trifaze şarj cihazlarını ücretsiz olarak kullanıma sunuyor. Giderek çok daha fazla sayıda otel çevreyle ilgili farkındalığa sahip oluyor ve elektrikli otomobili olan müşterileri ağırlamak için daha fazla çaba harcıyor. Bazı çok katlı otoparklar da ek bir maliyet olmaksızın elektrikli park yerleri sunuyor.

Esnek ve temiz.

Tamamen elektrikli MINI’nizi halka açık 11 kW şarj istasyonlarında isteğe bağlı AC kablosu kullanarak şarj edebilirsiniz.

Birçok ev dışı şarj istasyonu, Tip 2 konektörü aracılığıyla alternatif akım (AC) ve kombine şarj sistemi ile uyumlu maksimum 50 kW elektrik gücü sunan doğru akımla (DC**) donatılmıştır.

Elektrikli MINI – ev dışı şarj – CCS
Elektrikli MINI – işte şarj – SchuKo

ENERJİ = İŞ/SAAT.

İşyerinizde otomobilinizi park ettiğiniz bir alan varsa işvereniniz, bu alana siz ve diğer iş arkadaşlarınız için şarj alanları kurmayı değerlendirebilir. Evde şarj ile aynı koşullar geçerlidir. Otomobilinizi uzun süre için park ediyorsanız yüksek gerilim gerekli değildir. Tüm ihtiyacınız olan standart bir ev tipi (SchuKo) prizdir. böylelikle eve dönüş yolculuğunuzu tam dolu bir bataryayla gerçekleştirebilirsiniz.

Kombine şarj sistemi (Combined Charging System-CCS) tarafından tedarik edilen yüksek şarj gücü, daha uzun mesafeler için şarj ettiğinizde kullanılabilir.

Elektrikli MINI – ChargeNow – ödeme Elektrikli MINI – ChargeNow – ödeme

TÜRKİYE’NİN EN GENİŞ AĞI ELİNİZİN ALTINDA.

The all-electric MINI The all-electric MINI

1 kart

İle hazırsınız.

600+

Her gün artan şarj istasyonu

The all-electric MINI The all-electric MINI

HEPİMİZ BİRİMİZ. BİRİMİZ HEPİMİZ İÇİN.

MINI Electric Türkiye’nin en büyük hızlı şarj istasyonları ağına erişiminizi sağlamak amacıyla Eşarj ile iş birliği yapıyor. Bütün ihtiyacınız olan tek bir RFID şarj kartı.

Elektrikli MINI – ChargeNow – MINI Connected

NE ZAMAN İSTERSENİZ ŞARJ EDİN.

Eşarj size Türkiye genelinde 280’in üzerinde şarj noktasına erişim sunuyor.

Şarj işleminizi akıllı telefonunuzu veya RFID kartınızı kullanarak rahatlıkla başlatabilirsiniz. Ücretlendirme dakika bazında yapılır, ücretlendirilen kalemler ve ilgili maliyetler için aylık detaylı bir ekstre gönderilir.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Eşarj hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir ve tüm şarj istasyonlarının etkileşimli bir haritasını bulabilirsiniz.

Elektrikli MINI – ChargeNow – şarj istasyonları Elektrikli MINI – ChargeNow – şarj istasyonları

GİTTİĞİNİZ HER YERDE.

The all-electric MINI The all-electric MINI

%100

Genel Bakış

Şarj olanakları

The all-electric MINI The all-electric MINI

ELEKTRİK HER YERDE.

İster bir hafta sonu kaçamağı ister başka şehirde yaşayan bir arkadaşınızı ziyaret için olsun, tamamen elektrikli MINI’niz eksiksiz donanımıyla hazır.
Elektrikli MINI – şarj – uyumluluk

UYUMLULUK = TAMAMEN ESNEKLİK.

AC ve DC şarj istasyonlarına uyumlu konektörler sayesinde genel bir esnekliğe sahip olurken, her tip şarj istasyonundan yararlanabilirsiniz.

MINI’nizin şarj performansı ve kapasitesi sayesinde gideceğiniz yere ulaşmak için birçok farklı yol kullanabilirsiniz, bu sırada çeşitli şarj seçenekleri her zaman elinizin altında olur.

HER ZAMAN GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNDE.

Tamamen elektrikli MINI’niz Eşarj uygulaması sayesinde yolculuk rehberinizi hazırlamanıza ve canlı rota planı yapmanıza yardımcı olabilir.
Elektrikli MINI – ChargeNow – rota planlama
Elektrikli MINI – ideal rotalar – e-mobilite topluluğu

HER YOLCULUK BİR KEŞİFTİR.

Çok daha detaylı bir seyahat planı tercih ederseniz ideal seyir hızı veya en kestirme rota gibi konularda hesaplamalarınıza yardımcı olan ve günden güne büyüyen e-mobilite topluluğu tarafından sağlanan bir dizi ek yöntem de mevcuttur.

Elektrikli MINI – tasarruf – 0 emisyon Elektrikli MINI – tasarruf – 0 emisyon

BİRÇOK AÇIDAN TASARRUF EDİN.

The all-electric MINI The all-electric MINI

0 bakım

8 yıl / 100.000 km batarya ömrü

0 CO2

Yerel emisyon

The all-electric MINI The all-electric MINI

DÜNYAYI KURTARMAYA YARDIMCI OLURKEN BÜTÇENİZDEN DE TASARRUF EDEBİLİRSİNİZ.

Elektrikli mobilite çevreye yarar sağlarken doğru şekilde kullanıldığında cebinizin de dostu olabilir.
Elektrikli MINI – güç aktarım organları – tasarruf

DÜŞÜK SEVİYEDE AŞINMA VE YIPRANMA.

Tamamen elektrikli MINI güç aktarım organları içten yanmalı bir motora göre daha az çalışan parçadan oluşur. Bu sayede zaman içinde onarılması veya değiştirilmesi gereken parça sayısı daha azdır.

REJENERATİF FRENLEME.

Tamamen elektrikli MINI’niz motoru bir jeneratör olarak kullanarak fren enerjisini elektriğe dönüştürür ve hız azalttığınız her an gücün bir miktarını bataryaya aktarır.

Rejeneratif frenleme adı verilen bu yöntem, aynı zamanda fren disklerini korur ve fren disklerinin sürtünmesinden kaynaklanan ince toz partiküllerinin oluşmasını önler.

Elektrikli MINI – frenler – rejeneratif fren
Electric MINI - sustainability - savings

THE TIPPING POINT.

1959’da üretilen ilk Mini zaten yakıt açısından verimliydi. Bugün aynı prensipler elektrikli mobilite ürün yelpazemiz için de geçerlidir. MINI Cooper SE, bataryayla güç sağlanan motor teknolojisiyle daha sürdürülebilir bir geleceğe yönelik hamlelere öncülük ediyor. AB elektrik üretimi kullanılarak şarj edilen MINI Cooper SE yaklaşık 30.000 km sonra benzinli bir motora sahip MINI Copper S modeline eşdeğer veya daha çevre dostu hale geliyor.

MINI Cooper SE’nin yenilenebilir enerji üretimi kullanılarak şarj edilmesi durumunda otomobil yaklaşık 19.000 km de kıyaslanabilir bir benzinli motora sahip otomobile göre daha temiz ve daha çevre dostu hale geliyor. MINI Cooper SE, tüm kullanım ömrü boyunca küresel ısınmayı azaltma açısından potansiyel olarak sırasıyla (AB üretimiyle) %40 ve (yenilenebilir üretimle) %70 oranında katkıda bulunuyor.

Bununla bitmedi, dahası var. Avrupa’daki tüm BMW Group tesislerine 2017’den bu yana %100 yeşil elektrik tedarik ediliyor. Aynı zamanda karbon açısından daha verimli nakliye yöntemlerini sürekli olarak yaygınlaştırıyor ve fabrikadan çıkan otomobillerimizin yarısından fazlasını trenle taşıyoruz. BMW Group Aralık 2019’da uluslararası deniz taşımacılığında karbon üretiminin azaltılmasını hedefleyen “Sıfıra Ulaşma Koalisyonuna” katıldı.

*Kasım 2019 itibarıyla kullanım ömrü analizi.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR.

EVDE ŞARJ.

Wallbox’ı nasıl kurabilirim?

MINI Wallbox’ınızı doğru bir şekilde kurmak için Eşarj kurulum hizmetimizden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Eşarj’ın yanı sıra bu hizmeti MINI Yetkili Servislerinden de alabilirsiniz.

Şarj istasyonunun bağlantısı için ek bir çalışma gerekirse Eşarj teknisyenleri size hizmet sunmaktan memnuniyet duyacaktır.

Kısaca avantajları:

 • Bulunduğunuz yerdeki elektrik bağlantısı gerekliliklerinin incelenmesi
 • Kişisel park durumunuza göre en uygun kurulum yeri tavsiyesi
 • Seçtiğiniz yerde kurulum, bağlantı ve çalıştırma (2 m yüzey kablo montajı dahildir)
 • Şarj işlemi hakkında bilgilendirme
 • 24 ay garanti

Garajımda hangi gereklilikler olmalı?

En az 16 A sigorta korumalı trifaze bağlantı tavsiye ederiz, bu sayede otomobile 11 kW güç besleme yapılabilir. 32 A sigorta korumalı trifaze bağlantı gelecekteki teknolojilerden de yararlanabilmenizi sağlar. Tüm PHEV otomobiller MINI Wallbox Essential kullanılarak maks. 3,7 kW tek fazlı beslemeyle şarj edilebilir.

MINI Wallbox ESSENTIAL avantajı nedir?

Daha kısa şarj süresi: Maksimum 7,4 kW (tek fazlı) veya 11 kW (trifaze), 5,0 m kablo uzunluğu, basit kablo kullanımı, entegre kusurlu akım algılama ("DC kaçağı")

Wallbox’ı diğer üreticilere ait otomobilleri şarj etmek için de kullanabilir miyim?

Evet, ‘Type 2’ standartlarında veya kombine şarj sistemi (CCS) ile uyumlu bir fiş kullanıldığında bu mümkündür.

MINI Wallbox ESSENTIAL kablosunun uzunluğu nedir?

5 metredir, Wallbox’a sağlam bir şekilde takılıdır.

Kablo Wallbox’tan ayrılabilir mi?

Hayır.

Wallbox’ı dışarıya kurabilir miyim?

Evet, MINI Wallbox Essential IP 54 koruma sınıfı kapsamında dış mekan kullanım onayına sahiptir. Yani hava koşullarına karşı koruma gerekmez. Wallbox dış mekanda kullanım için geliştirilmiş ve onaylanmıştır. Ancak konfor açısından iç mekanda kullanılmasını tavsiye ederiz. Bu sayede kış aylarında Wallbox üzerinde kar birikimi ve buz oluşması önlenir, Wallbox’ınızın kir ve yosuna karşı daha uzun süreyle korunmasını sağlar.

Wallbox radyasyon yayıyor mu?

Hayır. MINI Wallbox Essential’ın radyasyon yaymadığı kapsamlı elektromanyetik tolerans testleriyle onaylanmıştır.

Wallbox’ı kilitleyebilir miyim?

Şarj işlemi sırasında şarj kablosu kilitlenir, bu işlem otomobili de kilitler. MINI Connected uygulaması kullanılmasa bile kilitlenebilir.

Birkaç hafta evde olmadığımda bile otomobil Wallbox’a sürekli bağlı kalabilir mi?

Evet, ancak bu düşük bir oranda da olsa sürekli enerji tüketileceği anlamına gelir.

Wallbox’ta bir sorun olduğunda kiminle iletişime geçmeliyim?

Wallbox kurulumunun ardından beklenmedik sorunlar meydana gelirse veya Wallbox’ınız arızalıysa MINI arıza ve kaza çağrı merkezinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. MINI arıza ve kaza çağrı merkezi: 444 22 99

MINI’mi nerede şarj edebilirim?

Evde, işyerinizde veya halka açık alanlarda şarj edebilirsiniz. Türkiye’de şehiriçlerinde ve otoyollarda yaklaşık 600 adet halka açık şarj noktası bulunmaktadır.

Nerelerde Şarj İstasyonu var?

Büyükşehirlerin çoğunda cok geniş şarj altyapısı bulunmaktadır. Özellikle batı illerimizi bağlayan otobanlarda da hızlı şarj uniteleri bulunmaktadır.

Nasıl şarj edebilirim?

Otomobilinizi AC şarj istayonlarında kendi şarj kablonuzu kullanarak, DC şarj istasyonlarında ise cihazın üzerindeki şarj kablolarını kullanarak şarj edebilirsiniz.

Evde şarj işlemi yapabilmek için özel bir altyapı gerekiyor mu?

Otomobilinizi almaya karar verdiğinizde evinize bir teknik keşif ekibi yönlendirilir. Böylelikle evinizin hangi güçte istasyon kurulumuna uygun olduğu belirlenir. Ayrıca, otomobiliniz, herhangi bir ev prizinde de şarj edebileceğiniz standart bir fişle birlikte gelir.

Evde ne kadar sürede şarj ederim?

Elektrikli otomobillerin şarj süresi; otomobilin batarya kapasitesi ve ev tipi şarj istasyonunuzun gücüne gore değişiklik gösterir. Elektrikli MINI’nin AC akım maksimum şarj kapasitesi 11 kVA’dir. Bu kapasite ile yaklaşık 2.5 saat içerisinde bataryanın %80’i dolana kadar, yaklaşık 3 saat içerisinde de %100’ü dolana kadar şarj olabilir. Fakat genelde ev tipi şarj istasyonu için kapasite, maksimum 7,4 kVA’ ya uygundur. Elektrikli MINI, 7,4 kVA kapasitesi olan istasyonlarda 3,5 saat içerisinde bataryanın %80’i dolana kadar; yaklaşık 4- 4,5 saat içinde de tamamen şarj olur.

Ev tipi 230 V enerji kapasiteli prizler ile Elektrikli MINI 12 satte %100 şarj olur.

Otomobiller çoğunlukla %0 şarj ile şarj istasyonuna girmediklerinden, %80’inin ne kadar sürede dolduğu daha önemlidir.

Dışarda ne kadar sürede şarj ederim?

Elektrikli otomobilerin şarj süresi; otomobilin batarya kapasitesi ve bağlandığınız istasyonun gücüne göre değişkenlik gösterir. Elektrikli MINI, 50kw DC istasyonlarda yaklaşık 30dk’da, %80 şarj olur.

1 depo için ne kadar ücret öderim?

Evinizde gece tarifesinden şarj etmeniz durumunda 7TL, tek terimli enerji kullanıyorsanız 13 TL, dışarda DC istasyonlarda yaklaşık 30-35TL ile %80 şarjlanma gerçekleştirebilirsiniz.

Eşarj’a nasıl üye olabilirim?

Eşarj mobil aplikasyonu veya internet sitesi üzerinden üye hesabı oluşturularak üyelik başlatılabilir ve Eşarj kartı talep edilebilir.

Detaylı sorularınız için Eşarj Çağrı Merkezi numarası: 08504337275

Otomobilimi nasıl şarj ederim?

Eşarj istasyonlarında şarjı başlatmak ve durdurmak için tek yapmanız gereken Eşarj kartını okutarak soket ışıklarını ve istasyon ekranını takip etmektir.

Batarya GARANTİSİ ne kadardır?

8 yıl 100.000 kilometre - hangisi önce dolarsa

Batarya tamamen doluyken otomobilin menzili nedir?

WLTP döngüsüne göre yaklaşık 232 km. Sürüş menzili özellikle kişisel sürüş şekli, seçilen rota, hava koşulları ve ısıtma/soğutma gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Yolda kalırsam ne olur?

Şarjın bitmesi nedeniyle yolda kalmamak için; en yakın prize ulaşamaz ve yolda kalırsanız çekici çağırmak çözüm olacaktır.

MINI ŞARJ.

ŞARJ EDERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

 1. Motoru durdurun ve el frenini çekin.
 2. Gerekirse şarj işleminden önce akımı ayarlayın.
 3. Uzatma kablosu kullanmayın.
 4. Şarj kablosunu her zaman aşağıdaki sırayla bağlayın ve ayırın:

  Bağlantı:

  1. Prize bağlayın.
  2. Otomobile bağlayın.

  Ayırma:

  1. Otomobilden çıkarın.
  2. Prizden çıkarın.

  LED farlar:

  • Beyaz ışık: Sinyal lambası
  • Kırmızı ışık: Şarj hatası
  • Turuncu ışık: Başlatma
  • Mavi ışık: Şarj işlemi aktif
  • Yeşil ışık: Şarj tamamlandı
    
 5. Otomobili kilitleyin. Şarj işlemi yalnızca otomobiliniz kilitlendiğinde başlatılır.

TEDARİKÇİ AĞINDA ÇEVRESEL VE SOSYAL STANDARTLAR.

MINI COOPER SE’DE YÜKSEK GERİLİM DEPOLAMA ELEMANLARI İÇİN KULLANILAN TEMEL HAM MADDELER NELERDİR VE BUNLARIN SORUMLULUK BİLİNCİYLE TEDARİKİNİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ?

Yüksek gerilim depolama elemanlarının temel ham maddesi kobalt, lityum, grafit ve nikeldir. Yüksek gerilimli bataryanın dış kabuğu alüminyumdan üretilir. MINI (BMW Group) sorumlu, sürdürülebilir ve yüksek etik ve insan hakları standartlarımıza uygun bir tedarik zinciri oluşturmayı amaçlar. Her aday tedarikçi, çevresel, sosyal ve insan haklarına saygı ile zorla çalıştırmanın yasaklanması dahil olmak üzere idari standartların uygulandığına yönelik bilgi vermek zorundadır.

Çevrenin korunması ve zenginleştirilmesi amacıyla tüm malzemelerin sorumlu kaynaklardan tedarik edilmesini sağlamak ve tedarik zincirinin herhangi bir noktasında çalışanların güvenliği ve sağlığının korunması amacıyla, önemli ham madde tedarikçileriyle yakın iş birliği içinde çalışıyoruz. Ayrıca parçaların tesislerimize nakliye edilmesinden kaynaklanan etkiyi azaltmak üzere lojistik operasyonlarımızı da düzenliyoruz.

BU HAM MADDELERİN KAYNAĞINDAN HABERDAR MISINIZ VE TEDARİKÇİLERİNİZİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK GEREKLİLİKLERİNE UYUMUNU NASIL SAĞLIYORSUNUZ?

MINI (BMW Group) ham maddelerin menşeini çok yakından ve büyük önem vererek inceler. Tedarikçi seçerken OECD’nin Sorumlu İş İdaresi için Gerekli Özenin Gösterilmesi ilkelerine uyuyoruz. Üstelik doğrudan tedarikçilerimizin de kendi tedarikçileriyle olan ilişkilerinde bizim sürdürülebilirlik gereksinimlerimize uymalarını amaçlıyoruz. Tedarikçi ağının şeffaflığı, tedarikçilerimiz için sürdürülebilirlik gerekliliklerinin yerine getirilmesi açısından temel oluşturur.

KOBALTIN SORUMLULUK BİLİNCİYLE TEDARİKİNİ NASIL SAĞLIYORSUNUZ?

BASF, Samsung SDI ve Samsung Electronics ile birlikte sürdürülebilir kobalt madenciliğini destekliyoruz. Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile birlikte gerçekleştirilen bir projede yerel halkın yaşam ve çalışma koşullarının geliştirilmesi üzerinde çalışıyoruz. Olumsuz etkileri önlemek veya azaltmanın yanı sıra Kongo halkının da refahını sağlamak amacıyla Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde elle gerçekleştirilen kobalt madenciliğinin çalışma koşullarını iyileştirmek için bir pilot projede German Society for International Cooperation (GIZ) GmbH’yi görevlendirdik. Ham maddelerin normal koşullar altında çıkarılması ve işlenmesi konusundaki sorumluluğumuzun farkındayız. Madenleri tanımak ve iş ortaklarımızın çalışma yöntemlerini öğrenerek çevre dostu bir üretim gerçekleştirmek için düzenli olarak yerinde ziyaretler yapıyoruz.

Buna ek olarak BMW Group kobalt gibi kritik ham maddelere yönelik ihtiyacı sınırlamak üzere batarya hücrelerinde kullanılan geri dönüştürülmüş kobalt oranını artırmayı da hedeflemektedir.

ALÜMİNYUM TEDARİK İŞLEMİNİN UYGUN VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ İÇİN HANGİ ADIMLARI ATIYORSUNUZ?

Alüminyum tedarik işleminde kendi ihtiyacımıza göre alım yapmanın yanı sıra bu malzemenin güvenilir ve hesap edilebilir fiyatlarla tedarikçilerimize sunulmasını da sağlıyoruz. Bu durum iki tarafa da planlama açısından daha büyük bir güven sunuyor. BMW Group, gelecekte sürdürülebilir şekilde üretilen alüminyuma yönelik uzun vadeli talebinizi karşılayabilmek amacıyla madencilikten geri dönüşüm işlemine kadar tüm alüminyum değer zincirinde onaylanmış alüminyum için aktif olarak ekolojik ve sosyal sürdürülebilirlik talep eden Alüminyum Yönetim Girişimine katılan ilk otomobil üreticisi oldu.

Ayrıca üretim sürecine daha fazla geri dönüştürülmüş alüminyum dahil etmeyi amaçlıyoruz. Özellikle biyoçeşitlilik, CO2 emisyonu (özellikle alüminyum, çelik ve bakır gibi üretim işleminde yüksek enerji gerektiren ham maddelerde) ve atıkların azaltılması gibi sürdürülebilirlik konularında ikincil malzemelerin kullanımının olumlu bir etkisi vardır. Otomobillerimizde kullanılan ikincil alüminyumun ortalama payı %20’dir. Alüminyum döküm alaşımlar için bu %40’tır. Alüminyum iş ortaklarımızın belirli sürdürülebilirlik standartlarına uygun sertifikaya sahip olması için Alüminyum Yönetim Girişimi ile birlikte çalışıyoruz. Daha fazla bilgi için aluminium-stewardship.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

LİTYUM NEREDEN GELİYOR VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR TEDARİK SÜRECİNİ NASIL KORUYORSUNUZ?

MINI Copper SE parçalarında kullanılan lityum Avustralya’dan geliyor. Malzeme sürdürülebilirlik açısından en yüksek seviyede standartlara tabi olan sert kaya kütlelerinden elde ediliyor. BMW Group lityum gibi malzemelerin örneğin yeniden üretim veya “kapalı döngü” kavramları açısından batarya geri dönüşüm için başka bir amaçla nasıl kullanılabileceği konusunda araştırmalar sürdürüyor.

TEDARİKÇİLERİNİZİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK GEREKSİNİMLERİNE UYMASI İÇİN HANGİ ADIMLARI ATIYORSUNUZ?

Tedarik zincirimizin en üst seviyede görünürlük kazanması, sahadaki sorunları belirlememize ve sıklıkla tedarikçilerimiz ve diğer paydaşlarla birlikte bu sorunların etkili bir şekilde üstesinden gelmemize yardımcı oluyor. Tedarik zincirlerinde şeffaflığın ve kaynak verimliliğinin artırılmasında BMW Group’un tedarikçi ağına yönelik sürdürülebilirlik standardında belirlendiği gibi çevresel ve sosyal standartlar temel alınır. Her tedarikçi sunduğu hizmetlerde BMW Group’un sürdürülebilirlik gereksinimlerini göz önünde bulundurmalıdır. Üstelik BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (Davos, 01/99) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) “Çalışma Yaşamında Temel İlkeler ve Haklar Bildirgesi” (Cenevre, 06/98) gibi uluslararası standartları ve buna uygun özeni gösteren süreçler ile “BM İş Dünyası ve İnsan Haklarına Dair Rehber İlkeler” gerekliliklerini rehber olarak görüyoruz.

MINI COOPER HANGİ NOKTADA MINI COOPER S’DEN DAHA ÇEVRE DOSTU HALE GELİYOR?

Herhangi bir elektrikli otomobilin daha çevre dostu olması, nihayetinde bataryayı besleyen şebeke elektriğinin kaynağına bağlıdır. CO2 ayak izinin ömrüne dair bir diğer açı da batarya grubunun üretimi sırasında kullanılan enerjidir. Bu durum göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen testler, MINI Cooper SE’nin yenilenebilir elektrik üretimi kullanılarak şarj edilmesi durumunda yaklaşık 19.000 km sonra üretim sırasında salınan CO2 gazını karşıladığını veya “ortadan kaldırdığını” gösteriyor. Tüm kullanım ömrü boyunca bir MINI Cooper SE’nin emisyonu, benzinli motora sahip MINI Cooper S ile kıyaslandığında (AB üretimiyle) %40 ve (yenilenebilir üretimle) %70 seviyesindedir. Bu da tipik günlük kullanım mesafelerinde otomobilin üretiminde ortaya çıkan fazladan küresel ısınmaya neden olan emisyonun telafisi için MINI Cooper SE’nin yalnızca on iki ay boyunca kullanılması gerektiği anlamına gelir.

Mini elektrikli – beyaz ve siyah – önden görünüm

TAMAMEN ELEKTRİKLİ kENDİ MINI’NİZİ TASARLAYIN.

The all-electric MINI side view
MINI ELECTRIC
MINI 3-KAPI
MINI 3-KAPI
MINI 5-door Hatch side view
MINI 5-KAPI
MINI CABRIO
MINI CLUBMAN
MINI COUNTRYMAN
MINI John Cooper Works side view
MINI John Cooper Works logo