29 Şubat 2016

YENİ MINI CABRIO.

dam Image

 

Küçük otomobil segmentinde ilk ve hala tek premium cabrio otomobilin yeni versiyonu piyasaya sunuldu. Geleneksel olana tutkun İngiliz markasının model yelpazesindeki nesil değişikliği, yeni MINI Cabrio ile sürüyor. Sportif duruş, verimlilik, konfor, işlevsellik, güvenlik ve bağlantı özelliklerinin yanı sıra malzeme ve işçilik kalitesi açısından optimize edilmiş nitelikler, dört kişilik üstü açık sürüş keyfi ile bir araya getiriliyor. 

 

Rakipsiz dış tasarımıyla bu otomobil, üst düzey şıklık ve sportif ruh arasında hassas bir denge kuruyor. Güçlü biçimde şekillendirilmiş yüzeyleri ve dinamik olarak uzatılmış siluetiyle karakteristik oranlara sahip. Krom çerçeveli dairesel farlar ve stop lambaları, altıgen radyatör ızgarası ve sinyal lambası ekipmanları, klasik MINI tasarım özelliklerinin güncel bir yorumunu sunuyor. Bu modelle birlikte ilk kez metalik Carribean Aqua rengini de içeren geniş çeşitlilikte bir gövde rengi yelpazesi de sunuluyor. 

 

Tam otomatik açma ve kapama mekanizmasının yanı sıra açılır tavan fonksiyonuna sahip yüksek kalitede kumaştan üretilmiş tente, otomobilin diğer bir özelliği. Ayrıca, tamamen elektrikli olma özelliği sayesinde ilk kez bu düzeyde sessiz bir sürüş deneyimi sağlıyor. Eşsiz dokuma Union Jack tasarımı ile MINI Yours tente seçeneği de mevcut. Tente ve camlar, maksimum 30 km/sa hızdaki yolculuklar sırasında dahi 18 saniye içinde açılıp kapanabiliyor. Ayrıca, entegre MINI güvenlik konseptinin cabrio modeline özgü bir bileşeni olarak, gerektiğinde otomatik olarak açılan görünmez entegre takla korumasına sahip. 

 

Önceki modele kıyasla yeni MINI Cabrio'nun uzunluğu 98 milimetre, genişliği 44 milimetre ve yüksekliği 1 milimetre artırılmıştır; ayrıca otomobil daha uzun aks aralığına (+28 milimetre) ve daha geniş lastik genişliğine (+42 milimetre önde, +34 milimetre arkada) sahiptir. Dört koltukta da optimize edilmiş alan konforu sunar. Yeni ön koltuklar daha geniş ayar aralığına sahiptir. Arka koltukta ise yolcular için daha rahat bir giriş ve daha uzun koltuk yüzeyleri sağlanmıştır. Arka kısımda optimize edilmiş yan destek ile tek koltuk özelliği daha net bir şekilde vurgulanır. Üstü kapalı olarak 215 litreye, üstü açık olarak 160 litreye genişletilen bagaj hacmi yaklaşık yüzde 25 artırılmıştır. Standart model, bölümlenerek ayrılabilen arka sırt dayaması, genişletilmiş uzunlamasına yükleme fonksiyonu ve Kolay Yükleme işlevini içerir. 

 

Yatay şekilde yapılandırılmış kokpit, ekranlar, havalandırma kanalları ve kapı kaplama öğeleri için dairesel veya eliptik konturların yanı sıra yüksek kalitede renk ve malzeme kombinasyonları ile karakteristik bir iç tasarım sunulmuştur. Direksiyon sütunu üzerinde bulunan gösterge paneli, yeni fonksiyonlarıyla merkezi gösterge, opsiyonel LED aydınlatma ve merkez konsolun alt kısmındaki düğme panelinin ortasında yer alan kırmızı start/stop düğmesini içeren ekran ve kullanım konsepti, otomobilin diğer özellikleri arasında yer alır. 

 

Yeni MINI Cabrio, beş motor tipiyle (ortalama yakıt tüketimi; 6,0– 8 l/100 km; ortalama CO2 emisyonu: 139 – 100 g/km) piyasaya sunulmuştur. MINI TwinPower Turbo Teknolojisine sahip yeni motor nesli, MINI One Cabrio modelinde 102 bg/75 kW ve MINI Cooper Cabrio modelinde 136 bg/100 kW gücünde 3 silindirli benzinli motor, MINI Cooper S Cabrio'da 192 bg/141 kW gücünde 4 silindirli benzinli motor, MINI Cooper D Cabrio'da 116 bg/85 kW gücünde 3 silindirli dizel motor, MINI Cooper SD Cabrio'da 170 bg/125 kW 4 silindirli dizel motordan oluşur. 

 

Aynı zamanda, bu yeni MINI John Cooper Works Cabrio için de bir başlangıç işareti oluşturur. Heyecan verici performans özellikleri ve dışa dönük karizması ile üstü açık küçük otomobiller segmentinde üst düzey bir atlet niteliği taşır. Optimize edilmiş soğutma havası girişi ve aerodinamik değerler sunmaya yönelik olarak sağlam bir motor sporları uzmanlığı ile gövde tasarımına dayalı farklı bir motor ve süspansiyona sahiptir. Dört silindir ve 2,0 litre hacim, 231 bg/170 kW maksimum güç ve maksimum 320 Newton metre tork ile MINI portföyündeki en güçlü motoru içerir. 0'dan 100 km/sa hıza 6,6 saniyede ulaşırken (Steptronic şanzımanla 6,5 saniye) 80'den 120 km/sa hıza 6,1 saniyede erişir. Ortalama yakıt tüketimi 6,5 l/100 km (5,9 l/100 km), ortalama CO2 emisyonu ise 152 g/km'dir (138 g/km). 

 

Ön tekerleklere güç aktarımı, standart 6 ileri şanzımanla gerçekleştirilir. 6 ileri Steptronic şanzıman, MINI Cooper SD Cabrio'da standart, MINI One Cabrio dışındaki diğer tüm motor tipleri için opsiyoneldir. Direksiyon üzerinde vites değiştirme kanatçıklarıyla 6 ileri Steptronic spor şanzıman, MINI Cooper S Cabrio ve MINI Cooper SD Cabrio için ek seçenek olarak sunulurken, MINI John Cooper Works Cabrio için tek seçenektir. Kapsamlı MINIMALISM teknolojisi yelpazesi standart olarak sunulur. Sportif stili vurgulamak veya verimliliği optimize edilmiş bir sürüş için GREEN modu dahil olmak üzere opsiyonel MINI Sürüş Modları (MINI John Cooper Works Cabrio'da standart olarak) sunulur. 

 

Geniş tekerlek izi ve uzun aks aralığıyla birlikte modele özgü ayar içeren süspansiyon teknolojisi sayesinde tipik bir MINI go-kart duygusu yaşatır. Ön aks için tek mafsallı bağlantı ve sertliği artırılmış, ağırlığı azaltılmış çok bağlantılı arka aks içerir. Hızla ilişkili Servotronic direksiyon desteği ile Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC) ve Elektronik Diferansiyel Kilidi Kontrolü (EDLC) içeren Dinamik Denge Kontrolü (DSC) standart olarak sunulur. MINI Cooper S Cabrio ve MINI Cooper SD Cabrio'da ek olarak Performans Kontrolü mevcuttur. Dinamik Amortisör Kontrolü ve spor süspansiyon opsiyonel olarak sunulurken 15 inç çelik jantlar (MINI One Cabrio) veya 15 inç hafif alaşım jantlar (MINI Cooper Cabrio, MINI Cooper D Cabrio) ve 16 inç hafif alaşım jantlar (MINI Cooper S Cabrio, MINI Cooper SD Cabrio) ile standart olarak donatılmıştır. Maksimum 18 inç boyuta kadar hafif alaşım jantlar opsiyoneldir.