MINI INSIDER

motion

NASIL DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR MINI SAHİBİ OLUNUR?

Sürücüler çevreye nasıl yardımcı olabilir? Sürüş ve otomobilinizin bakımını yapma şeklini değiştirmeniz gerektiği fikrini ilk ne zaman düşündünüz? Trafik sıkışıklığında oturup egzoz dumanlarından diğer otomoilleri mı izliyordu? Ya da otomobil yolunuzdaki gidere sabunlu su aktığını gördüğünüzde? Otomobilinizi satın almadan önce bakım ve bakıma kadar uzanan ipuçlarımızla daha iyiye doğru bir değişiklik yapın.
motion
Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye

Muhtemelen daha çevre dostu otomobiller (elektrikli veya tamamen elektrikli ra) satın almanın doğru yol olduğunu düşünüyorsunuz. Bunda doğruluk payı var, bu nedenle 2030 yılına kadar tamamen elektrikli bir seriye sahip olmayı planlıyoruz. Ancak otomobilinizin nasıl sürdüğünden daha fazlası var. Bir araçla bağlantılı CO2 emisyonlarının büyük bir kısmı, üretim süreci sırasında meydana gelir, bu nedenle daha küçük bir ayak izine sahip olmak istiyorsanız, gelecekteki otomobilinizin nasıl üretildiği hakkında iyi bir fikriniz olmalıdır. Bu aynı zamanda, sürekli olarak yeni otomobiller satın alıyorsanız, önceki eski otomobillerınızdan daha sürdürülebilir bir şekilde sürseler bile, genel etkinin çevre için daha kötü olabileceği anlamına gelir.

MINI'de ve tüm BMW Group'ta, sürdürülebilir üretime ve mümkün olduğu kadar çok geri dönüştürülmüş otomobil parçası ve malzemesi kullanarak döngüsel bir üretim ekonomisi yaratmaya büyük önem vermemiz muhtemelen şaşırtıcı değil. Ayrıca, hammaddelerin çıkarılmasından otomobillerimizin kullanım ömrü sona erdikten sonra yeniden kullanılmasına kadar üretim sürecimizi yeniden yapılandırıyoruz.

Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye
motion
Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye

Yani bir otomobiliniz var ve onu çevreye duyarlı bir şekilde sürmeyi planlıyorsunuz. İlk adımlar, motoru çalıştırmadan önce gerçekleşir.

OTOMOBİLİNİZİN ARKASINDAN BİR YÜK ALINIZ.
Otomobiliniz bir depolama alanı değil, hareketlilik için bir araçtır. Fazla bagajı her zaman otomobilinizden uzak tutmaya çalışın ve yalnızca ihtiyacınız olanı yanınıza alın. Bu, otomobil yükünü ve buna bağlı olarak tüketimini azaltır, ayrıca paradan tasarruf etmenizi sağlar. Ne zaman çatıya sabitlenmiş sörf tahtasına ya da bagajdaki o kitap kutusuna baksanız ve “Bir dahaki sefere onları çıkaracağım” diye düşündüğünüzde, bunu “bir dahaki sefere” şimdi yapın!

YÜKSELİN.
Daha önce kötü şişirilmiş lastiklerle bir bisiklete bindiyseniz, onları yola getirmek için çok daha fazla çaba gerektiğini bilirsiniz. Sizin otomobiliniz için de durum aynı. Yetersiz lastik basıncı ile yalnızca yakıt veya enerji tüketimini artırmakla kalmaz, aynı zamanda lastiklerinizin kullanım ömrünü de azaltırsınız. Bu nedenle, lastiklerinizi her zaman - tercihen ayda bir - kontrol edin ve gerektiğinde otomobil lastiklerini şişirin.

Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye
motion
Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye

Tamam, otomobilinizdesiniz ve motoru çalıştırdınız. Ancak A noktasından B noktasına en sürdürülebilir şekilde ulaşmaya çalışırken nelere dikkat etmelisiniz? Aşağıdaki otomobil sürüş ipuçları, yeşil sürmenize yardımcı olacaktır.

İSTİKRARLI GİDİYOR.
Sabit bir hızı korumak - ani kalkış ve durmaların yanı sıra sarsıntılı hareketlerden kaçınmak - yakıt tüketiminizi azaltır ve yakıt tüketiminizi artırır. Bu nedenle hız sınırını aşmak yalnızca tehlikeli değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik için de kötüdür, çünkü çoğu zaman çok fazla frenleme ve hızlanma ile sonuçlanır. Bunun yerine, seyir hızına ve uygun vitese ulaşmayı hedeflemeli ve yakıttan tasarruf etmek için orada mümkün olduğunca uzun süre kalmaya çalışmalısınız. Hız sabitleyici, hızı korumanıza ve ayaklarınızı dinlendirmenize yardımcı olabilir.

DURMAKTAN YAVAŞLAMAK DAHA İYİDİR.
Kırmızı ışık veya yoğun trafik görürseniz, tam hızla gelmeyin ve aniden durmayın. Bunun yerine, otomobilinizin hızını doğal olarak yavaş yavaş düşürmeye çalışın. Işık, siz varmadan yeşile dönebilir, bu da çevre için çok daha iyi olan, dururken hızlanmanız gerekmeyeceği anlamına gelir. Kesinlikle durmanız gerekiyorsa, rölantide çalışmak yerine motoru kapatmak daha iyidir, çünkü rölantide çalışan bir otomobil hala yakıt tüketir ve CO2 verir. MINI'nizin Otomatik Başlatma/Durdurma işlevi (2007'den beri standarttır) bunu manuel olarak yapmanıza gerek kalmamasına yardımcı olabilir.

Bir MINI'niz varsa, eko-güvenli sürüş elde etmek daha kolaydır. GREEN Modumuz, otomobilin hızlanmasını düzenleyerek ve klima kontrollerini ayarlayarak yakıttan tasarruf etmenize ve menzili en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. İpuçları gösterebilir ve – otomobilinizde otomatik şanzıman varsa – seyir fonksiyonu size ek yakıt tasarrufu sağlayabilir: ayağınızı gazdan çektiğinizde motor otomatik olarak şanzımandan ayrılır, bu da otomobilinizin çok daha yavaş yavaşladığı anlamına gelir, tüketim önemli ölçüde azalırken.

KENDİ YOLUNA GİT.
Sabit bir tempoya ulaşmak ve saatlerce tek bir yerde takılıp kalmak istemiyorsanız, trafikten kaçma şansınızı en üst düzeye çıkarın. Seyahatinizden önce rota planlayıcıları kullanın, böylece nereye gitmeyeceğinizi bilirsiniz. Stres seviyeleriniz ve gezegen için daha iyidir.

KLİMA İLE SOĞUTUN.
Büyük bir ses sisteminden klimaya kadar, otomobilinizdeki çoğu elektronik aksamın çalışması için ek enerji gerekir. Bu nedenle klimayı açmak yerine pencerelerinizi alçaltmak iyi bir fikir olabilir. Veya kullanıyorsanız, rahat bir sıcaklığa ayarlayın - otomobilinizin içini dondurucuya çevirmeye çalışmayın! Bununla birlikte, yüksek hızlarda, aşağı yuvarlanan bir cam, çok fazla sürüklenme yaratabilir ve bu da yakıt tüketimini artırabilir. Bu durumda, en iyi uzlaşma, klimayı yalnızca yarım saatte bir açmak veya yalnızca düşük güçte kullanmak olabilir.

Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye
motion
Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye

Otomobiliniz dikkat ve düzenli bakım gerektirir - yalnızca onarım maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlamak için değil, aynı zamanda her zaman en iyi şekilde, en sürdürülebilir şekilde çalışmasını sağlamak için. Otomobilinizin emisyonlarını azaltmak, yakıt ekonomisini iyileştirmek ve beklenmedik arızalardan kaçınmak istiyorsanız, düzenli ayarlamalar bir zorunluluktur. Yağ değişiminden optimize edilmiş emisyon sistemine kadar her şeyin yanı sıra düzgün çalışan yakıt ve hava filtrelerinin tümü, otomobilinizin mümkün olduğunca verimli çalışmasına katkıda bulunur.

SOĞUK YAKIT.
Tamamen elektrikli olmayan bir otomobilde zararlı gaz emisyonlarını azaltabilecek küçük bir şey, günün daha serin saatlerinde yakıt ikmali yapmaktır. Yakıt ikmali sırasında açığa çıkan dumanlar, güneş ışığı ile ısıtıldığında ozon oluşturabilir. Akşam yakıt ikmali yaparsanız, gaz buharlarının dağılması için zamanınız olur. Sürdürülebilir yaşamın küçük ama kullanışlı bir unsuru.

GERİ DÖNÜŞÜM.
Kullanılmış malzemeleri otomobilinizden öylece atmamanız gerektiğini muhtemelen biliyorsunuzdur. Yaşadığınız yere bağlı olarak, kullanabileceğiniz yağ filtresi, antifriz veya yağ geri dönüşüm programları olabilir. Çöp sahasına gitmek yerine, bunlar yeni ürünlere dönüştürülecek.

YEŞİL TEMİZ.
Hepimiz temiz bir otomobili severiz, ancak bir otomobili nasıl yıkayacağınızı düşünürken dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Her zaman kullandığınız sabun ve temizlik ürünlerinin türünü ve atık suyun nereye gittiğini düşünmelisiniz. Profesyonel bir oto yıkamanın kendi başınıza yapmaktan daha çevre dostu olabilmesinin nedeni tam olarak atık suyun arıtılmasıdır. Genel olarak, tek bir otomobili yıkamak için sıradan vatandaşlardan daha az su kullanırlar. Ya mevzuat yoluyla ya da tamamen ekonomik bir bakış açısıyla su tasarrufu yapmaya teşvik ediliyorlar. Profesyonelleri kullanmayı planlıyorsanız, kirli suyu nasıl işlediklerini kontrol edin. İdeal olarak, birden fazla geri dönüşüm sistemi kullanmaları gerekir, ancak en azından sularının fırtına kanalizasyonlarına girmemesini ve böylece göllere ve nehirlere girmemesini sağlayan bir otomobil yıkama seçmelisiniz.

Ama ya yakınlarda uygun bir oto yıkama yoksa? Otomobilinizi en çevreci şekilde temizlediğinizden emin olmak için yapabileceğiniz birçok şey var. İlk olarak, hortumunuzun püskürtme tabancası eklerini kullanmak gibi suyu korumanın yollarını düşünün veya daha da iyisi, sürdürülebilir temizlik ürünleri kullanın. MINI'de mikroplastik içermeyen ve geri dönüştürülebilir ambalajlara sahip çok sayıda çevre dostu ürünümüz var. Ek olarak, MINI Otomobil şampuanı ve Ön Cam Temizleyici ürünlerimiz, taşıma sırasında daha az atık ve daha az CO2 üretimi anlamına gelen konsantre formda mevcuttur. Halihazırda evinizde bulunan bazı temizlik ürünlerini düşünebilirsiniz, ancak bunlar MINI'niz için optimize edilmemiş olabilir ve başka şekillerde iz bırakabilir veya belirli yüzeylere zarar verebilir. Ve elbette, her şeyi düşündükten sonra, sadece gerektiğinde açarak daima su tasarrufu yapın. Ardından, otomobilinizi nerede yıkadığınıza dikkat edin. İdeal olarak, içindeki tüm kimyasallar, yağ ve kalıntılarla birlikte suyun yerel nehirlere girmediğinden emin olmak istersiniz. Kirli suyunuzu bir kovada toplayıp evinize atmanız en iyisidir. Gördüğünüz gibi, ne yaptığınız konusunda dikkatli ve dikkatli olursanız, otomobil sahipliğinin her kısmı daha sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirilebilir.