JOHN COOPER WORKS.

MINI TUTKUSU EN ÜST DÜZEYDE.

Azınlığın İnancı. MINI John Cooper Works.

Vizyoner Formula One otomobil üreticisi John Cooper, motorsporlarında kendi yaptıklarıyla MINI'nin zafer kazanacağını gördü. Rakipsiz hikayesi ile azınlığın inancının çoğunluğun fikrini değiştirebileceğini kanıtladı. MINI John Cooper Works'ün bıraktığı mirası siz de deneyimleyin.

John Cooper Works - Model Yelpazesi.

HER YOLCULUKTA KENDİNİZİ PİSTTE HİSSEDECEKSİNİZ.

Bir John Cooper Works’ün direksiyonuna geçtiğinizde yarış pistlerindeki heyecanı birebir yaşarsınız. Üstün performans için tasarlanmış Premium modellerimiz, Klasik MINI’yi yarış pistlerine hazır bir Mini Cooper’a dönüştürerek yarış dünyasına dahil eden efsanevi John Cooper’ın adını taşıyor. Bu otomobiller günümüzde üretilen en güçlü ve en özel MINI modellerini oluşturuyor. Şaşırtıcı performansları, iyileştirilmiş parçaları ve sportif görünümleriyle, nabzınızı hızlandırmak ve adrenalin seviyenizi yükseltmek üzere geliştirildiler.

John Cooper Works.

JOHN COOPER WORKS.

Son derece etkileyici bir ralli geçmişine sahip klasik bir otomobildir. John Cooper’ın zafer kazanan otomobillerinin varisi olan John Cooper Works içinizdeki yarışçıyı harekete geçirir. Gücü, çevikliği ve detaylı mühendisliği kusursuz bir biçimde bir araya getirir. Kısa aks aralığı sayesinde go-kart hissini en üst seviyeye çıkarır; böylece bir sonraki virajı heyecanla beklersiniz.

MINI John Cooper Works Countryman.

YENİ JOHN COOPER WORKS COUNTRYMAN.

Macera severler için tasarlanmış bir John Cooper Works modelidir. Etkileyici gücü, boyutları ve ALL4 4-çeker sistemiyle sizi yolun götürdüğü her yere ve daha da ilerisine taşır. MINI John Cooper Works Countryman ile ister şehrin bilmediğiniz yerlerini keşfedin, ister yolda veya arazide gezintiye çıkın, her yolculuğunuz bir maceraya dönüşür.MINI John Cooper Works hakkında daha fazla bilgi almak aşağıdaki formu doldurun.


Cooper 1965 Monte Carlo Rallisi'nde.

YARIŞMAK GENLERİMİZDE VAR.

John Cooper Works, yenilmez Mini ruhu ve efsane ralli başarılarıyla pekişmiş bir geçmişe sahiptir. Öncü Formula 1 otomobil üreticisi John Cooper, devrim yaratan çapraz motora sahip Klasik Mini’deki büyük yarış potansiyelini gördü. Piyasaya sunulduktan yalnızca iki yıl sonra daha büyük, 55bg gücünde bir motorla otomobilin yarış sınıfı versiyonunu üretti. Mini, kısa süre içerisinde motor sporları sahnesinde fırtınalar estirdi ve birçok uluslararası etkinlikte zafere ulaştı.

Kurucumuz Charles Cooper. Kurucumuz Charles Cooper.

KURUCUMUZ.

John Cooper Works’ün hikayesi 1946 yılında başladı. Charles Cooper ve oğlu John, Cooper Car Company’yi kurduktan sonra ilk yarış otomobillerini Charles’ın Surbiton, İngiltere’deki küçük garajında üretti. Bu mütevazı başlangıç, daha sonraları motor sporları dünyasını bildiğimiz şekline dönüştürdü ve Britanya’da günümüze kadar ulaşan heyecan verici bir yarış mirası oluşmasını sağladı. Buna ek olarak, kısa bir süre sonra, Mini üzerinde derin, evrimsel bir etki yarattı.

Cooper Car Company Yarış Otomobilleri.

ÖNCELİĞİ SÜRÜCÜYE VERMEK.

Cooper Car Company tarafından üretilen ilk otomobiller 500 cc sınıfında olağanüstü başarılar elde eden tek kişilik Formula 3 yarış otomobilleriydi. Bunun nedeni, devrim niteliği taşıyan bir yenilik olarak motorun arkaya taşınmasıydı. Bu, Cooper yarış otomobillerini hevesli genç yarışçıların seçimi haline getiren dahiyane bir fikirdi. Formula 3 ve Formula 2 sahnesini ele geçirdikten sonra Cooper’ların bir sonraki hedefi hiç şüphesiz Formula 1 oldu. 1958 Arjantin Grand Prix’sinde Stirling Moss'un Ferrari ve Porsche gibi devleri alt ederek elde ettiği zafer, küçük şirketin tanınmasını sağladı. İlk klasik Mini’nin tanıtıldığı 1959 yılında, Cooper, Formula 1 Dünya Şampiyonası'nı ve Üreticiler Şampiyonluğu'nu kazandı.

Cooper 1 litre hacimli yarış otomobiliyle Austin Seven Cooper.

BİR EFSANENİN YARATILIŞI.

Kendi otomobil tasarımlarıyla önemli başarılar elde eden John Cooper, yeni tanıtılan Klasik Mini’ye hayran oldu. Otomobilin potansiyeline ilgi duyan Cooper, bu otomobili şampiyon bir yarışçıya dönüştürmeyi hayal etti. Daha güçlü bir motor, çift karbüratör, yeni frenler, daha hassas bir direksiyon ve çevik, go-kart benzeri yürüyen aksamıyla bu mütevazı aile otomobilini devlere kafa tutan bir yarış otomobiline dönüştürdü. 1961 yılında ilk Mini Cooper doğdu.

Paddy Hopkirk ve Henry Liddon, Monte Carlo sarayında Morris Mini Cooper S otomobilleriyle birlikte görülüyor.

TÜM GELENEKLERE KARŞI KOYMAK.

Artık Mini’yi hiçbir şey tutamazdı. John Cooper’ın sezgileri bir kez daha doğru çıktı. Bu oyunun ustası O idi. Yıllar boyunca tanınacak bir otomobil yaratmıştı. 1964 yılında, MINI Cooper, tüm dünyaca bilinen bir markaydı. Klasik Mini Cooper ve Mini Cooper S, o günün daha büyük, daha güçlü sedan otomobillerini yendi ve onlardan daha uzun yaşadı. 1964 ve 1965 yıllarında gerçekleştirilen Monte Carlo Rallisindeki tarihi zaferler dahil olmak üzere akla gelebilecek her uluslararası yarışmayı kazandı. 1966’daki Monte Carlo Rallisinde Mini bir kez daha 1., 2. ve 3. sıraları elde etti; ancak standart olmayan farlar kullanıldığına yönelik tartışma yaratan bir kararla hakemler tarafından diskalifiye edildi. Yine de Mini, gerçek Mini tarzına uygun şekilde, 1967 yılında aynı yola yeniden girerek bir kez daha kazanmaya odaklandı.

Mini Cooper Sports ve Mini Cooper yarış versiyonu.

YENİ BİR PERFORMANSA DOĞRU.

1980’lerde John’un oğlu Mike tarafından yönetilen Cooper Car Company, güç takviyesi sağlayan tuning kitlerinin tedarikine başladı. Bunlar Klasik Mini’nin performansını büyük oranda artıran parça ve aksesuarlardan oluşuyordu.

John Cooper Works Tuning Kit ile MINI Cooper S.

YENİ BİR DÖNEM.

Mini, 2001 yılında BMW Group’a katıldı ve MINI olarak yeni bir marka yaratıldı. Bu değişim, MINI modelleri üzerinde tuning işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve John Cooper Works’ün efsanesini sürdürmeye yönelik ilgiyi yeniden canlandırdı. John Cooper Works MINI Cooper ve MINI Cooper S Tuning Kitleri, 2003 yılından itibaren dünya çapında MINI Yetkili Satıcıları aracılığıyla sunuldu ve MINI Cooper’ın gücünü 126 bg’ye, MINI Cooper S modelinin gücünü de etkileyici bir seviye olan 200 bg’ye yükseltti.

John Cooper Works GP Kit ile MINI Cooper S.

ÇOK DAHA HIZLI.

John Cooper Works GP Kitiyle tuning işlemi önceden gerçekleştirilen MINI Cooper S modeli, 2006 yılında piyasaya sunuldu. Bu yeni, sınırlı üretim MINI, nefes kesici bir performans ve benzersiz bir yarış hissi sundu. Şimdiye kadar yollara çıkan en hızlı MINI olarak, 100 km/sa hıza 6,5 saniyenin altında erişebiliyordu. Yalnızca 2.000 adet üretildi. Tüm otomobiller, metalik Thunder Blue ve Chili Red aynalar ile Pure Silver tavanın kullanıldığı tek bir renk gamıyla sunuldu ve 1 ve 2000 arasında numaralandırıldı.

John Cooper Works.

ESANE YENİDEN DOĞUYOR.

BMW 2007 yılında John Cooper works marka adını, mühendislik ve geliştirme kaynaklarını satın aldı. Bir yıl sonra, MINI 3 Kapı modelinin tamamen güncellenmiş versiyonu ile John Cooper Works Clubman olmak üzere ilk iki yeni john Cooper Works piyasaya sunuldu. Bu otomobiller 1,6 litrelik dört silindirli TwinScroll turboşarj motorla donatıldı ve 211 bg gücüne sahipti. Bu, John Cooper’ın öncü ruhu ve sürüş performansı taahhüdünün bir ifadesiydi. Beş yıl sonra 2013’te, sınırlı sayıda üretilen 218 bg turboşarjlı dört silindirli motora sahip John Cooper Works GP piyasaya sunuldu. Yine sadece 2000 adet üretilen otomobil, peşinden koşulan bir model haline geldi.

Dakar Rallisi - John Cooper Works.

ŞAMPİYONUN SEZGİLERİ.

Tıpkı övgüler alan daha önceki modelleri gibi yeni John Cooper Works modelleri de aynı yüksek performans genlerini taşıyor. Geçtiğimiz günlerde, şimdiye kadar üretilen en güçlü modeller arasında yer alan MINI John Cooper Works Rally de dahil olmak üzere, heyecan verici birkaç yeni John Cooper Works modeli piyasaya sunuldu. MINI Motor Sporları takımları, bir kez daha pistlerde fırtına estirdi ve art arda dört Dakar Rallisi şampiyonluğu elde ederek MINI ve John Cooper’ın efsanevi döneminin sona ermemiş olduğunu kanıtladı.

EN ÜST DÜZEY PERFORMANS.

John Cooper Works - Performans.

YÜKSEK GÜÇ, OLAĞANÜSTÜ HIZLI TEPKİ ÖZELLİĞİNİ BERABERİNDE GETİRİYOR.

Artık yollara çıkmaya hazırsınız. 2,0 litre dört silindirli TwinPower Turbo motorun ürettiği büyüleyici tork sayesinde 100 km/sa hıza ortalama altı saniyede ulaşabilirsiniz. Alçak ağırlık merkezi, yüksek motor devirleri ve hassas şekilde ayarlanmış süspansiyon her virajda maksimum go-kart hissi yaşamanızı, yüksek performanslı frenler ise kontrolün her zaman sizde olmasını sağlar. Otomobile bir kez bindiğinizde, inmeyi asla istemeyeceksiniz.

John Cooper Works - Ön Tampon.

AERODİNAMİK ÖN TAMPON.

Nefes almak, performans açısından son derece önemlidir. Bu nedenle John Cooper Works’ün ön tamponunu geniş hava girişleriyle donattık; ayrıca motorunuzun ve frenlerinizin premium performans ve dayanıklılık açısından ideal sıcaklığı koruması amacıyla ek bir soğutucu yerleştirdik. Olağanüstü yarış tasarımı ve John Cooper Works arması sayesinde, frenler ve motor dışında kalan özellikler de her zamankinden çok daha havalı bir görünüme kavuştu.

John Cooper Works Frenler ve Jantlar.

FRENLER VE JANTLAR.

John Cooper Works, en üst hassasiyet seviyesinde, üst düzey sürüş ve keyif anlamına gelir. Ancak en yüksek performans, özellikle de yüksek hızla girilen virajlarda katı bir kontrol ve denge gerektirir. Bu nedenle devasa frenleri barındırabilecek 18 ve 19 inç hafif alaşım jantlar tasarladık. İddialı Chili Red rengi ve John Cooper Works armasıyla 4 pistonlu sabit kaliperli frenler, sert virajlar ve seri hız değişimleri için ihtiyacınız olan durdurma gücünü sunar.

John Cooper Works Arka Spoyler.

ARKA SPOYLER.

Sportif John Cooper Works arka spoyler size daha fazla aerodinamik avantaj sunar, sürtünmeyi azaltır ve otomobilin yola yapışmasını sağlayan bastırma kuvvetini uygular. Her zaman çok iyi görünüyor olsa da, sizin de fark etmiş olduğunuz gibi, bu otomobil yalnızca bunun için tasarlanmadı.

 John Cooper Works Spor Süspansiyon.

SPOR SÜSPANSİYON.

Nürburgring Nordschleife gibi çeşitli yarış pistlerinde geliştirilen ve test edilen John Cooper Works spor süspansiyon, kusursuz bir yol tutuşu, son derece dinamik bir sürüş deneyimi ve etkileyici düzeyde denge sunar. Kısacası otomobilinizi ister pistte ister işe giderken yolda kullanın, efsanevi MINI go-kart hissinin en üst düzeye çıkarıldığını fark edeceksiniz.

John Cooper Works Yatık Krom Egzoz Çıkışları.

KROM EGZOZ ÇIKIŞLARI.

Motoru çalıştırdığınız andan itibaren, John Cooper Works’ün olağanüstü kükremesi ile gücün emrinizde olduğunu anlarsınız. Gaza her bastığınızda duyduğunuz derin, gırtlaktan gelen kükremeden daha etkileyici bir ses yoktur. Sport Moduna geçtiğinizde ise tüm bunlar daha da ön plana çıkar.

John Cooper Works Paslanmaz Çelik Pedal Kapakları.

PASLANMAZ ÇELİK PEDALLAR.

Sportif John Cooper Works genlerimiz, paslanmaz çelik pedal kapakları gibi her detaya yansıtılmıştır. Son derece dayanıklı, şık ve gaza sonuna kadar basmaya uygundur.

John Cooper Works - MINI Sürüş Modları.

MINI SÜRÜŞ MODLARI.

Ara sıra her şeyi bırakma olanağına sahip olursunuz. Örneğin boş bir otoyolda, uzun bir tünelde veya bir kır yolunun rüzgarlı bölümünde bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu, Sport Moduna geçiş yapmak için en uygun andır. Sport Modu, daha sportif, çok daha çevik bir yol tutuşu için direksiyonu ve hızlanmayı ayarlar. Yalnızca sesi bile neden otomobil sürmeyi sevdiğinizi hatırlatır niteliktedir.

GÜCÜN SESİNİ DENEYİMLEYİN.

Kulaklıklarınızı takın, sesi açın ve John Cooper Works’ün efsanevi kükremesini dinleyin. ** ***

AYIRT EDİCİ TASARIM.

 John Cooper Works - Tasarım.

YARIŞÇI GÖRÜNÜMÜ İLE ŞAMPİYON RUHU.

John Cooper Works modelleri, daha otomobile binmeden heyecan uyandırmak üzere tasarlanır. Cesur, ilhamını yarışlardan alan görünümü, yüksek kaliteye sahip malzemeleri ve geliştirilen görsel özellikleri John Cooper Works’ü kendi kulvarına yerleştirir. Ek olarak, klasik İngiliz yarış otomobillerinin renginin modern bir yorumu olan ve efsanevi geçmişini hatırlatan özel Rebel Green renkle birlikte sunulur.

John Cooper Works Yan Hava Delikleri.

YAN HAVALANDIRMALAR.

Baktığınız her yere, her zaman görebileceğiniz özel bir ayrıntı ekledik. Yan havalandırmalara sahip entegre beyaz sinyal lambaları, Chili Red çerçeveli Piano Black John Cooper Works armasını taşır.

John Cooper Works Spor Koltuklar.

JOHN COOPER WORKS SPOR KOLTUKLAR.

Asfalta yakın bir konuma yerleştirilen John Cooper Works spor koltuklar, bu olağanüstü gücün kontrolünü size verir. Virajları gerçek MINI go-kart stilinde dönebilmeniz için sunulan fazladan yanal destek son derece etkileyicidir. Entegre baş dayaması, John Cooper Works arması ve opsiyonel Deri/Dinamica döşeme sayesinde, John Cooper Works spor koltuklar bu farklı otomobile uygun, ayırt edici bir görünüm sunar.

 John Cooper Works Head Up Display.

HEAD UP DISPLAY.

Yol önünüzde uzanıyor. Manzara yanınızdan akıp gidiyor. Heyecan verici bir sonraki viraj ise gittikçe yaklaşıyor. Elbette başka hiçbir yere bakmak istemiyorsunuz. Yüksek kontrastlı Head-Up Display ile artık gerçekten de başka bir yere bakmanız gerekmez. Hız, mevcut vites, vites yükseltmek veya düşürmek için en iyi zaman ve hatta devir sayacı gibi ihtiyacınız olan tüm bilgiler önünüzde net bir şekilde görüntülenir.

John Cooper Works 6 İleri Düz Şanzıman.

6 İLERİ MANUEL ŞANZIMAN.

Efsanevi kökenlerimizi unutmadık. Bunu alüminyum kılıfa sahip spor vites topuzu, kırmızı vites rakamları ve dikişler gibi klasik spor otomobil detaylarında görebilirsiniz. Ayrıca, 6 ileri düz şanzıman, otomobiliniz hızlanırken bu seviyede bir otomobilden beklenebilecek şimşek hızında bir performans de sunar.

John Cooper Works Deri Direksiyon.

JOHN COOPER WORKS DERİ DİREKSİYON.

Göze hoş görünen, üstelik daha kolay kullanılabilen John Cooper Works spor direksiyon, Chili Red dikişleriyle perfore deriden üretilmiştir. Bu direksiyon, dinamik cruise control gibi entegre çoklu fonksiyon kontrolleriyle donatılmıştır. Şekilli başparmak dayamaları olağanüstü bir kavrama özelliği sunarak virajları bir profesyonel gibi dönmenizi ve düz yolda dengeli bir biçimde ilerlemenizi sağlar.

 John Cooper Works Marşpiyeler.

MARŞPİYELER.

John Cooper Works’ün mükemmelliğe olan bağlılığını her detayda görebilirsiniz. Otomobilinize adım atar atmaz, sizi entegre John Cooper Works logosu ve damalı bayrak tasarımlı öğelerle iyileştirilen marşpiyeler karşılar. Bu marşpiyeler, yaklaşan heyecanlı anların ipuçlarını verir.

John Cooper Works Gösterge Grubu.

GÖSTERGE GRUBU.

Gösterge Grubu bile benzersiz John Cooper Works görünümüne sahiptir. Etkileyici kırmızı ve siyah renk gamı, motorun kükreyişi ve her an daha yükseğe çıkan ibreler için olağanüstü bir arka plan yaratır. 200 km/sa’ten itibaren damalı bayrakla süslenmiş hız göstergesi, John Cooper Works’ün yapabileceklerini hatırlatır niteliktedir. Elbette her ayrıntı görüş alanınızdadır; böylelikle sürüş deneyiminizden taviz vermenizi gerektirmez; aksine buna katkıda bulunur.

İLK BAKIŞTA JOHN COOPER WORKS.

Başlangıç çizgisinde olmanın ne hissettirdiğini keşfedin. İlhamını motor sporlarından alan tasarım, özel bağlantılar ve karşı konulamaz yarış arzusu sizi bekliyor. John Cooper modellerinin iç tasarımlarını 360 derece turlayarak deneyimleyin.

MINI JOHN COOPER WORKS

 • Orijinal
 • John Cooper yarış otomobillerinin öncü varisi
 • En yoğun go-kart hissi

YENİ MINI COUNTRYMAN

 • Macera tutkunları için üretildi
 • ALL4 4-çeker sistemiyle off-road becerisi
 • Çok yönlü kullanım alanı

CABRIO

 • Yarış pistinde daha fazla özgürlük arayanlara
 • Saf açık hava heyecanı
 • Cesur ve yeni bir tasarım

CLUBMAN

 • Sofistike tasarım
 • Arkada yer alan Ayrık Kapılar
 • 4-çeker sistemi ALL 4
 • Geniş ve kullanışlı