20 EYLÜL 2016

YENİ MINI JOHN COOPER WORKS CLUBMAN.

YENİ MINI JOHN COOPER WORKS CLUBMAN.Küçük otomobil kategorisini fetheden John Cooper Works model ailesinin en son nesli, şimdi premium kompakt segmentini de etkisi altına alıyor. Yeni MINI John Cooper Works Clubman, dış boyutları ve sunduğu alan açısından İngiliz markasının şimdiye kadarki en üst düzey atletidir. Ferahlık, günlük kullanım ve uzun mesafeli kullanıma uygunluk gibi ekstra özellikler yarış tutkusundan keyif almaya yönelik bir dizi yeni fırsat sunuyor.

 

Premium kompakt segmentindeki ilk John Cooper Works modeli yeni MINI John Cooper Works Clubman, özgün yarış hissini, markanın hiçbir modelinde şimdiye kadar sunulmamış bir üst düzey ferahlık, günlük kullanım ve uzun mesafe kullanıma uygunluk özellikleriyle bir araya getiriyor. Motor yarışlarından elde edilen deneyim temel alınarak geliştirilen motor ve süspansiyon teknolojisi ile standart olarak sunulan ALL4 dört çeker sistemi ve çok yönlü iç tasarım, sürüş özellikleri ve işlevsellik açısından benzersiz bir esnekliği mümkün kılıyor.

 

Motor, süspansiyon, aerodinamik olarak optimize edilmiş dış tasarım ve kokpit içerisindeki John Cooper Works modellerine özgü spor otomobil havası olağanüstü bir sürüş keyfi ve ayrıcalıklı bir ortam yaratıyor. LED farlar, MINI Sürüş Modları, Park Mesafe Kontrolü, Konfor Erişim Sistemi, Radio MINI Visual Boost, direksiyon üzerindeki çok işlevli tuşlar ve fren fonksiyonuna sahip cruise control dahil olmak üzere, modele özgü standart özellikler ile otomobilin ayırt edici karakteri öne çıkarılıyor.YENİ MINI JOHN COOPER WORKS CLUBMAN.John Cooper Works modelleri için geliştirilen mevcut 2,0 litrelik benzinli motor, ilk kez yeni nesil ALL4 dört çeker sistemiyle birlikte kullanılıyor. Otomobilde MINI TwinPower Turbo Teknolojisine sahip, 231bg gücünde 4 silindirli motor mevcut. Motor gücü MINI Cooper S Clubman modelinden 39bg daha yüksek. Yeni sürüm ALL4 sistemi, elektrohidrolik yönetmeliğiyle, ağırlık ve verimlilik açısından optimize edilmiş olup 6 ileri düz şanzıman standart, 8 ileri Steptronic spor şanzıman opsiyonel olarak sunuluyor. Ortalama AB yakıt tüketimi 7,4 l/100 km (otomatik: 6,8 l/100 km), ortalama EU CO2 emisyonu 168 g/km'dir (154 g/km).

 

Benzersiz performansı, büyüleyici özellikleri ve güçlü, heyecan verici ses gelişimiyle yeni MINI John Cooper Works Clubman, dört tekerlekte çekiş açısından optimize edilmiş güç aktarımı sunuyor. Sıfırdan 100km/sa hıza 6,3 saniyede ulaşıyor (otomatik: 6,3 saniye). Spor egzoz sistemi ve Brembo spor fren sistemine sahip. 18 inç John Cooper Works Black Grip Spoke hafif alaşım jantların yanı sıra Dinamik Çekiş Kontrolü DTC, EDLC (Elektronik Diferansiyel Kilidi Kontrolü) ve Performans Kontrolü ile Dinamik Denge Kontrolü DTC standart olarak sunuluyor. Dinamik Amortisör Kontrolü ve 19 inç hafif alaşım jantlar ise opsiyoneldir.YENİ MINI JOHN COOPER WORKS CLUBMAN.Sportif bir stilde yeniden yorumlanmış yenilikçi station wagon konsepti, kompakt segmentte benzersiz ve iddialı bir görünüm sunuyor. Uzun tavan çizgisiyle silueti dinamik olarak uzatılmıştır. Dört yan kapı mevcuttur. Modele özgü bölünen bagaj kapısı ile birlikte arka bölüm eğimlidir. Hava Perdeleri ve Havalandırmaların yanı sıra aerodinamik özellikleri iyileştiren John Cooper Works’e özgü diğer tasarım özellikleri de mevcuttur. Ön bölümde, park lambaları ve sis farları yerine son derece geniş yan hava girişleri bulunur. Ayrıca modele özgü yan marşpiyeler; spor egzoz sisteminin entegre, konik çift egzoz çıkışını barındıran geniş arka rüzgarlık, John Cooper Works arka spoyler, bal peteği desenli altıgen radyatör ızgarası ve Chili Red kirişin yanı sıra radyatör ızgarası, yan havalandırmalar ve arkada John Cooper Works logosu diğer özellikler arasında yer alır. Gövde Rebel Green rengindedir ve tavan ve ayna kapakları kırmızı kontrast renktedir. Kırmızı veya siyah spor şeritler, yalnızca John Cooper Works modellerinde opsiyonel olarak sunuluyor.

 

Otomobilde beş adet tam donanımlı koltuk mevcuttur. Bagaj bölmesinin hacmi 360 litredir ve opsiyonel olarak 40:20:40 bölümlenebilecek şekilde sunulan katlanır arka sırtlık sayesinde, bagaj hacmi 1.250 litreye artırılabilir. Bölünen kapıların dokunmadan açılabilmesi özelliği standarttır. Saklama paketi, tavan rayları ve sökülebilir topuza sahip çeki demiri opsiyonel olarak sunuluyor.YENİ MINI JOHN COOPER WORKS CLUBMAN.Üst düzey görüntüleme ve kullanım konsepti sunan otomobilde direksiyon kolonu üzerinde gösterge paneli bulunuyor. Markaya özgü merkezi gösterge paneli standart 6,5 inç renkli ekran ve opsiyonel 8,8 inç renkli ekrana sahiptir. Ayrıca anahtarsız çalıştırma ve motorun durdurulması için start/stop düğmesi de dahil olmak üzere düğme grubu, kol dayaması, MINI Controller, elektrikli park freni düğmesi, saklama öğeleri ve iki bardak tutucu içeren merkez konsol da mevcuttur. John Cooper Works’e özel içeriğe sahip MINI Head-Up-Display opsiyoneldir.

 

Spor otomobil stilinde karakteristik bir iç tasarımda entegre başlıklara sahip Dinamica/kumaş ve Carbon Black John Cooper Works spor koltuklar yer alır. John Cooper Works kapı eşiği kaplamaları ve antrasit tavan kaplaması mevcuttur. 8 ileri Steptronic spor şanzımanla birlikte çok işlevli tuşlara ve vites değiştirme kulakçıklarına sahip John Cooper Works deri direksiyon diğer bir özelliktir. Ayrıca, modele özgü tasarıma sahip vites kolu veya seçici kolu ile kokpit ekranları, paslanmaz çelik pedallar ve sürücü ayak dayaması da otomobilde yer alan diğer özellikler arasındadır.

 

Gövde yapısı ağırlık ve çarpışma açısından iyileştirilmiştir. Standart güvenlik özellikleri arasında ön ve yan hava yastıkları, yan perde hava yastıkları, arkada ve opsiyonel olarak ön yolcu koltuğunda bulunan ISOFIX çocuk koltuğu bağlantıları ile lastik basınç göstergesinin yanı sıra Akıllı Acil Durum Çağrısı ve şehir içi fren özellikli çarpışma uyarısı yer alır. Ayrıca, LED gündüz farları içeren LED farlar, beyaz sinyal lambaları ve LED stop lambaları da standart olarak sunulur. Adaptif ışık dağıtımı ve opsiyonel dönüş ışığı ise opsiyoneldir.YENİ MINI JOHN COOPER WORKS CLUBMAN.Yeni MINI Clubman ile birlikte sunulan tüm sürücü destek sistemleri aynı zamanda John Cooper Works modelinde de mevcuttur. Bunlar arasında otomatik far aktivasyonu özellikli yağmur sensörü, Park Asistanı, geri görüş kamerası ve kamera tabanlı aktif cruise control içeren Sürüş Asistanı ile ilk fren fonksiyonuna sahip çarpışma ve yaya uyarısı, uzun huzme asistanı ve yol işareti algılayıcı yer alıyor.

 

Standart konfor özellikleri arasında klima ve 6,5 inç renkli ekrana sahip Radio MINI Visual Boost, USB soketi, AUX-IN soketi ve Bluetooth hands-free fonksiyonu yer alıyor. Daha fazla sürüş keyfi ve konfor için sunulan opsiyonel özellikler ise çift bölgeli otomatik klima, panoramik cam tavan, Dinamica/deri koltuk yüzeyleri, koltuk ısıtma, merkezi gösterge paneli için LED halkaya sahip MINI Excitement Paketi, renkleri ayarlanabilir ortam aydınlatması, sürücü kapısı açıldığında veya kapandığında dış aynadan yansıtılan MINI logosu, ısıtmalı ve katlanır dış aynalar ve otomatik aşağı eğme özelliğine sahip iç ve dış aynaların yanı sıra ısıtmalı ön cam, Harman Kardon hi-fi hoparlör sistemi, yüzgeç anten üzerinde kırmızı renkli LED durum göstergesi bulunan alarm sistemi, MINI navigasyon sistemi ve Professional navigasyon sistemini içeren Wired donanım paketi, MINI Touch Controller üzerinden kullanılabilme özelliği ve dokunmatik özellikli 8,8 inç renkli ekrandır.

 

Seçkin MINI ve John Cooper Works stilinde dış ve iç tasarıma yönelik ek kişiselleştirme seçenekleri arasında ise spor şeritler, krom kaplama dış ayna kapakları, Chrome Line iç tasarım, aydınlatma paketi, MINI Yours spor deri direksiyon ve üç tip MINI Yours İç Tasarım Stili yer alıyor.YENİ MINI JOHN COOPER WORKS CLUBMAN.Bunun yanı sıra bir dizi MINI Connected otomobil içi haber/eğlence fonksiyonu seçenekleri mevcuttur. Ayrıca sabit takılı SIM kart aracılığıyla kullanılmak üzere Akıllı Acil Durum Çağrısı ve MINI TeleServices hizmeti de yer alıyor. Akıllı cep telefonu aracılığıyla otomobile entegrasyon için sürekli güncellenen bir dizi uygulama bulunuyor. MINI Connected App otomobilde ve akıllı telefonda kişisel mobilite asistanı olarak kullanılabilecek geniş seçenekler sunar; bunlar arasında randevu hatırlatıcı, mevcut trafik verilerine bağlı olarak yolculuk süresi hesaplama, otoparka ulaştıracak şekilde yaya rehberliği, rota rehberliği, benzin istasyonu ve otopark arama, buluşma noktasına son mil navigasyonu ile Spotify, Stitcher, Amazon Music, Deezer, Audible Sesli Kitapları, Napster/Rhapsody, TuneIn, Glympse ve Life360 gibi eğlence tekliflerinin kullanımı için online tabanlı hizmetler yer alıyor.

 

Motorlar, sürüş performansı rakamları, yakıt tüketimi ve emisyon: 

MINI John Cooper Works Clubman: MINI TwinPower Turbo Teknolojisine sahip 4 silindirli benzinli motor (turbo şarj, direkt enjeksiyon, tam değişken valf kontrolü, değişken kam mili kontrolü), kapasite: 1.998cc, çıkış gücü: 5.000 – 6.000dev/dk aralığında 231bg, maks. tork: 1.450-4.800dev/dk aralığında 350 Nm, hızlanma (0-100 km/sa): 6,3 saniye (otomatik: 6,3 saniye), azami hız: 238 km/sa, ortalama yakıt tüketimi: 7,4 (6,8 litre)/100 kilometre, CO2 emisyonu: 168 g/km (154 g/km), egzoz emisyonu standardı: EU6.YENİ MINI JOHN COOPER WORKS CLUBMAN.Dış boyutlar: Uzunluk: 4.253 milimetre Genişlik: 1.800 milimetre Yükseklik: 1.441 milimetre Aks aralığı: 2.670 milimetre.

 

Yeni otomobillerin resmi yakıt tüketimi, resmi özel CO2 emisyonu değeri ve güç tüketimi hakkında ayrıntılı bilgi için, “Yeni otomobiller için yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve güç tüketimi kılavuzu”na başvurabilirsiniz. Kılavuz tüm satış noktalarından veya Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT), Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen adresinden temin edilebilir veya kılavuza www.dat.de bağlantısından erişilebilir.