27 MART 2018

GELECEĞE BAKIŞ: KLASİK MINI ELECTRIC.

Geleceğe bakış: Klasik Mini Electric.


 

2018 New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda MINI, çok özel bir otomobili, Klasik Mini’nin tamamen elektrikli versiyonunu tanıtıyor.

İngiliz otomobil üreticisi MINI, New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (30 Mart - 8 Nisan 2018) olağanüstü bir otomobilin dünya prömiyerini gerçekleştiriyor. MINI böylece, ikon haline gelmiş bir otomobilin yeniden yorumlanmasıyla, tamamen elektrikli sürüşe yönelik tutkusunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

 

Geleceğe bakış: Klasik Mini Electric.Klasik Mini Electric, dünyanın en sevilen küçük otomobilini geleceğin şehir ulaşımı teknolojisine yönelik çığır açan bir sürüş teknolojisiyle bir araya getiriyor. MINI, bu benzersiz otomobille markanın tartışılmaz karakterini korumayı sürdürürken, yenilikçi sıfır emisyon teknolojisini de kucaklıyor.

Klasik Mini Electric, klasik modelin öyküsünde yeni bir sayfa açan, zaman içerisinde yapılan hayali bir yolculuğun sonucu. 20. yüzyılın ikinci yarısından gelen orijinal otomobil çevre bilincinin sempatik bir elçisi ve sürdürülebilir ulaşımın farklı bir biçimi haline geliyor.

 

Geleceğe bakış: Klasik Mini Electric.


Şehir içi elektrikli ulaşım; kısa süre içinde karizma, kişisel stil ve sürüş keyfiyle dolup taşan yeni bir modele sahne olacak. MINI Electric Concept, 2017 yılındaki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda duyuruldu ve 2019 yılında tanıtılacak olan ilk tamamen elektrikli otomobilin yolunu açıyor. Bu tarih aynı zamanda Klasik Mini’nin 60. yıldönümüne de rastlıyor. MINI 3 Kapı modelini temel alan tamamen elektrikli seri üretim otomobil, şu anda geliştirme aşamasında ve gelecek yıl ilk kez MINI’nin Oxford Fabrikası’nda üretilecek.

 

Geleceğe bakış: Klasik Mini Electric.MINI, bir kez daha BMW Group içinde sürdürülebilir ulaşım konusunda öncü bir rol üstleniyor. Marka, 2008 yılında mevcut MINI 3 Kapı modelinin önceki versiyonunu temel alan MINI E modelini sundu. Bu otomobil yaklaşık 600 adet üretildi ve günlük kullanım koşullarında saha araştırmaları için kullanıldı. Bu araştırmalar 2013 yılından bu yana dünya çapında başarı yakalayan BMW i3’ün geliştirilmesinde temel bir rol oynadı (ortalama güç tüketimi: 13,6 - 13,1 kWsa / 100 km, ortalama CO2 emisyonu: 0 gr / km).

Elektrikli ulaşımda yeni bir çağa doğru ilerlerken MINI yine bir adım ileride. MINI Cooper SE Countryman ALL4 Plug-In Hybrid modelinde (ortalama yakıt tüketimi: 2,3 - 2,1 l / 100 km, ortalama güç tüketimi: 14,0 - 13,2 kWsa / 100 km ve yakıttan kaynaklanan ortalama CO2 emisyonu: 52 - 49 gr / km) içten yanmalı bir motorun elektrikli motorla bir araya getirilmesiyle 165 kW / 224 bg güç üretiliyor ve akıllı hibrit modellere özgü 4-çeker sistemi kullanılıyor. Premium kompakt segmentindeki başarılı beş kapılı model, her türlü zeminde sürüş keyfini garanti ediyor. Otomobil, güçlü bir hızlanma için iki motordan da güç alırken, tamamen elektrikli modda azami 125 km/sa hıza sahip. MINI Cooper S E Countryman ALL4, tüm bu nitelikleriyle BMW Group'un elektrikli otomobil filosunun küresel pazar başarısına önemli bir katkıda bulunuyor.


Buna karşılık, New York’da tanıtılacak Klasik Mini Electric ise benzersiz bir otomobil olarak kalacak. Bu özel otomobilin temelini, Klasik Mini Cooper’ın son dönemine ait ve titizlikle restore edilmiş bir örnek oluşturuyor. Gövdenin kırmızı rengi, beyaz tavan ve karakteristik kaput şeritleri, marka amblemi içinde ve tekerlek poyralarındaki sarı MINI Electric logosuyla bir kontrast oluşturuyor. Elektrikli Klasik Mini, hem görsel hem de sürüş karakteri açısından markaya sadakatini sürdürüyor. Elektrikli motorunun anında sağladığı güç, bu İngiliz otomobiline tüm dünyada popülarite kazandıran tartışılmaz go-kart duygusuna yeni bir boyut getiriyor.