14 HAZİRAN 2017

MINI FASHION – BEYOND NATIVE KOLEKSİYONU İLE SINIR TANIMAYAN MODA ANLAYIŞI.

MINI FASHION – BEYOND NATIVE koleksiyonu ile sınır tanımayan moda anlayışı.


 

MINI, SINIRLI SAYIDA ÜRETİLEN YENİ KAPSÜL KOLEKSİYONU'NU PITTI UOMO 92’DE TANITIYOR.

Bu yıl MINI bir kez daha dünyanın önde gelen erkek modası ve yaşam stili fuarlarından biri olan Pitti Uomo’da yeni Kapsül Koleksiyonu'nu sergiliyor. Marka, MINI FASHION – BEYOND NATIVE Koleksiyonu için bir kez daha gelecek vaat eden beş uluslararası tasarımcıyla birlikte çalışıyor. Koleksiyon, tasarımcıların kültürel kökenleri ve sonradan benimsedikleri ana vatanları arasındaki yaratıcı gerilimi öne çıkarıyor.

MINI Marka Stratejisi ve Ticari İnovasyon Müdürü Esther Bahne şunları söylüyor, “MINI her zaman olayları farklı şekilde ele almak, öne çıkmak isteyen kişilere yönelik bir marka olmuştur. 1960’larda ilk Mini bir tasarım ikonu haline geldi ve bu miras MINI FASHION kavramını ortaya çıkarma konusunda bize ilham verdi. Gerçekten risk almak, sektöre yeni ve cesur bir ürün sunmak üzere yaratıcı kişilerle bir araya gelmek istedik.”

MINI FASHION Kreatif Direktörü Sabine Regel ise konuya ilişkin şu açıklamayı yapıyor: “Bu işbirliğinin özünü oluşturan fikir, farklı kültürel geçmişe sahip beş yaratıcı kişiye birlikte çalışmaları için bir platform sunmak oldu. Onlar farklı kültürel etkilerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan benzersiz enerjiyi, olağanüstü ürünlere nasıl dönüştüreceklerini çok iyi biliyorlar. Bu göçmenlerin ulusal ve kültürel sınırları deneyimlemiş ve aşmış olmaları, tasarımlarındaki zenginliğin ve derinliğin kaynağını oluşturuyor. Söz konusu bakış açılarını da MINI FASHION – BEYOND NATIVE Koleksiyonu'na taşıdılar.”
 

MINI FASHION – BEYOND NATIVE koleksiyonu ile sınır tanımayan moda anlayışı.


 

ŞEHİRLİ SEYAHAT TUTKUNLARI İÇİN BEŞ İDDİALI MODA ÜRÜNÜ.

MINI ile kurulan işbirliği ile şehirde ve şehir dışında farklı kültürler ve yaşam stillerini deneyimlemeyi seven şehirli yolcular için beş moda ürünü geliştirildi. Tasarımcılar Diego Vanassibara, Edwina Hörl, Pronounce, Post Imperial ve Perret Schaad’a ait ürünler, doğdukları ülkelerin mirası olan geleneksel kültürü sonradan ana vatanları olan ülkelerdeki çağdaş öğelerle bir araya getiriyor. BEYOND NATIVE, en fazla çeşitlilik barındıran yaşam ortamlarından biri olan şehirden, yani MINI’nin doğal ortamından ilham alıyor.
 

DIEGO VANASSIBARA VE ŞEHİRLİ SEYAHAT TUTKUNLARI İÇİN AYAKKABI.

Brezilya’da doğan Diego Vanassibara, şimdi Birleşik Krallık’ta yaşıyor ve çalışıyor. Brezilya’da büyüdüğü sakin ve kırsal bölge, bugün Londra’da yaşadığı yerden çok daha farklıydı. Diego kendisini ilk etkileyen şeyleri, Londra’nın şehir, mimari ve tarih açısından uyandırdığı izlenimlerle birleştirerek erkek ayakkabılarına yeni bir bakış açısı getiren bir marka yaratıyor. BEYOND NATIVE Koleksiyonu için yaptığı tasarım, klasik İngiliz derby stilini, Brezilya’ya özgü hafifliği ve kayıtsızlığı yorumladığı şık bir deri ayakkabıyı temel alıyor. Lazer kesim delik deseni, ayakkabının siyah deri üst kısmına hafif ve havadar bir his katıyor. Bu, özgün vulkanize lastik ve kumaş karışımı ile göze çarpan kısa tırtıklı tabanıyla kontrast oluşturuyor. Mavi renkli iç tabanı da alışılageldik MINI tarzına ekstra bir renk veriyor.
 

MINI FASHION – BEYOND NATIVE koleksiyonu ile sınır tanımayan moda anlayışı.


 

EDWINA HORL VE ŞEHİRLİ SEYAHAT TUTKUNLARI İÇİN BİR PALTO.

Avusturya doğumlu Edwina Hörl Japonya’da çalışıyor ve yaşıyor. Kendi kendini eğiten moda tasarımcısı, iki yılda bir sunduğu koleksiyonlarla mevcut sosyal sorunlara vurgu yapıyor ve bu süreçte kritik bir tartışma yaratmayı amaçlıyor. Kendisi, BEYOND NATIVE Koleksiyonu için geleneksel Japon haori ceketinden ilham aldı ve rahat kesimli, unisex bir keten palto yaratmak üzere MINI ile bir araya geldi. Bazı trençkot detaylarından yararlanarak bu geleneksel giysinin etkisini ve işlevini tamamen değiştirmeyi başardı. Saf indigo renginde boyanan palto, bazıları antiviral olmasıyla tanınan çeşitli özelliklere sahip sumi kaplama astar içeriyor. Ayrı bir çanta da kemere takılabiliyor ya da kemeri askı olarak kullanılarak bir omuz çantası haline getirilebiliyor. İki model de şehir içinde gerekli olacak tüm eşyalar için geniş bir alan sağlıyor.
 

PRONOUNCE VE ŞEHİRLİ SEYAHAT TUYTKUNLARI İÇİN KAPÜŞONLU SWEATSHIRT.

Yeni Pronounce etiketinin ardındaki iki isim, Yushan Li ve Jun Zhou’nun kökeni Çin’e dayanıyor; ancak bu iki tasarımcı hayatlarının bir kısmını İtalya’da yaşayarak ve çalışarak geçirdi. Bu yıl Ocak ayında gerçekleştirilen Pitti Uomo 91’de, MINI ve Condé Nast kendilerine “The Latest Fashion Buzz” ödülünü sundu ve şimdi BEYOND NATIVE Koleksiyonu'na yaptıkları katkıyla yaratıcılık yolculuklarının bir sonraki aşamasına MINI ile birlikte devam ediyorlar. Geniş kapüşonlu sweatshirt, ipek, kot ve jarse kumaşı bir araya getiren akıllı, çağdaş bir tasarım içeriyor. Malzeme karışımı, giysi aracılığıyla farklı kültürlerin bir araya geldiğini göstermeyi amaçlıyor. Kapüşonlu sweatshirt rahat kesimi ve farklı malzemeleri bir araya getirmesiyle her yerde ve her fırsatta giyilebilmesini sağlıyor.
 

POST-IMPERIAL VE ŞEHİRLİ SEYAHAT TUTKUNLARI İÇİN EŞARP.

Niyi Okuboyejo Nijerya, Lagos’ta dünyaya geldi; ancak Birleşik Devletler’in Teksas eyaletinde büyüdü. Şimdi New York’un Harlem bölgesinde yaşıyor ve çalışıyor. Burada Post-Imperial markası için tasarımlar üretirken, aynı zamanda ana vatanı ile olan sıkı bağlarını da koruyor. Neşeli, renkli ürünlerinin kumaşı Nijerya’da üretiliyor ve son işlem için Birleşik Devletler’e gönderilmeden önce geleneksel adire tekniğiyle boyanıyor. BEYOND NATIVE için tasarlanan çift katlı ipek eşarp da bu şekilde üretildi. Eşarp, Yoruba halkının geleneksel boyama tekniği kullanılarak, Nijerya’ya ait tipik desenlerle süslendi. 50 x 183 cm boyutlarına sahip İndigo ve azure renkli eşarp, çeşitli şekillerde kullanılabiliyor. Eşarp, %100 ipekten üretilmiştir ve birinci sınıf bir yolculuk aksesuarıdır.
 

PERRET SCHAAD VE ŞEHİRLİ SEYAHAT TUTKUNLARI İÇİN ÇANTA.

Vietnam’dan gelen Tutia Schaad, şimdi Almanya’da yaşıyor ve çalışıyor. 2009 yılından bu yana Johanna Perret ile birlikte, merkezi Berlin’de bulunan Perret Schaad markasını işletiyor. Tasarımcı ikili, BEYOND NATIVE Kapsül Koleksiyonu için şehir içinde günlük kullanıma uygun, gerçek seyahat tutkunlarının vazgeçilmez aksesuarı olan yolculuk çantasının yeni bir yorumunu üretti. Çantanın arka kısmı şarap rengi birinci sınıf deriden üretilmiştir ve mercan tonlarında paraşüt ipeğinden ön kısmına kabartma logoya sahip beyaz bir deri cep dikilmiştir. Renk teması, ilhamını toprak tonları ve canlı renklerde vurgulara sahip Vietnam peyzajından alır. Paraşüt ipeği, aynı zamanda, Vietnam’a bir göndermedir; burada bu ipek birçok amaçla kullanılır. Vietnamlı balıkçılar tarafından kullanılan türde ipe sahip sağlam kordonu sayesinde çanta ister elde ister bir valize asılı olarak taşınsın, sağlam bir kavrama sunar.
 

SINIRLI ÜRETİM, BU SONBAHARDAN İTİBAREN ONLINE SATIŞTA.

BEYOND NATIVE, üçüncü MINI FASHION Kapsül Koleksiyonudur ve MINI markasının açık ve iyimser bakış açısını somutlaştırır. Beş parçalık koleksiyon, 13 – 16 Haziran 2017 tarihleri arasında Floransa, İtalya’da gerçekleştirilecek Pitti Uomo 92 fuarında sergilenecek ve bu sonbahardan itibaren sınırlı adetlerde satışa sunulacak.
 

MINI FASHION – BEYOND NATIVE koleksiyonu ile sınır tanımayan moda anlayışı.


 

MINI VE PITTI.

Pitti Immagine, İtalya’da yıllık olarak düzenlenen moda odaklı bir fuardır. Özellikle erkek modasına yönelik Pitti Uomo fuarı ise 1972’den beri yılda iki kez Floransa’da gerçekleştirilmektedir. İki etkinlik de genç, gelecek vaat eden ve bazen geleneklere aykırı moda markalarını destekler. Ocak 2015’te MINI ve Pitti Immagine, detaylara ve kaliteye gösterdikleri özen ve yenilikçiliğe yönelik ortak tutkularıyla ve elbette yeni trendleri önceden fark edebilme becerileriyle öne çıkan sürekli bir işbirliğine yelken açtı.