14 Haziran 2016

MINI FLUID FASHION. MINI, 90. PITTI UOMO'DA SINIRLI ÜRETİM MODA KOLEKSİYONUNU SUNUYOR.

MINI FLUID FASHION.

 

MINI, Floransa'da düzenlenen, erkek modası ve modern yaşam stiline yönelik en önemli uluslararası fuarlardan biri olan 90. Pitti Uomo etkinliğinde sınırlı üretim sweatshirt koleksiyonunu sunuyor. MINI FLUID FASHION Capsule Koleksiyonu, beş farklı tasarımı sergileyen beş genç ve yenilikçi sweatshirt markası tarafından geliştirildi. MINI Marka Stratejisi ve Ticari İnovasyon Başkanı Esther Bahne şunları söylüyor: "MINI markası, ilk günlerinden bu yana ikonik tasarım ve bireysel yaşam tarzının öncüsü olarak hareket etmiştir. Bir MINI kullanmak, stil ve kimliğin bir ifadesidir ve bu da 1960 yılından bu yana markanın moda ile yakın ilişki içinde olmasının nedenlerinden birini oluşturur." Modern erkeklere yönelik altı farklı aksesuardan oluşan MINI Gentleman's Collection henüz belleklerde tazeyken, bu yıl ise MINI yeni bir sweatshirt koleksiyonu sergiliyor. MINI FLUID FASHION Capsule Koleksiyonu, tasarım başına 200 parça ile sınırlı olacak ve Haziran ayının ortasından itibaren Luisa Via Roma'nın online mağazasında sunulacak.

 

MINI FLUID FASHION ile cesaret, unisex ürünlerle bir araya geliyor. 

 

Bakış açısını moda ve tasarıma yansıtmak, böylece yeni keşiflere imza atmak söz konusu olduğunda, tasarım işbirlikleri MINI için her zaman önemli bir araç olmuştur. Bu doğrultuda MINI FLUID FASHION, MINI'nin tasarım uzmanlığını, beş farklı ülkeden genç markaların güçlü ürünleri ile birleştiriyor. Seçilmiş tasarımcılar, MINI markasının iyimser ve açık bakış açısını, MINI tarafından tasarlanan sweatshirt'ler üzerine son moda ifadelerle yansıtıyor. Bu bakış açısı, tuval olarak sweatshirt seçiminin yapıldığı bir yaklaşımla vurgulanıyor. Sweatshirt, hem kadınlar hem erkekler tarafından giyilebilen bir ürün olmakla beraber en "demokratik" ve yaygın kıyafetlerden de biridir. Herhangi bir kategoriye alınamayan, hem evde hem sokakta hem de büyük tasarımcıların koleksiyonlarında yer bulan bir üründür. MINI, bu iş için seçtiği moda tasarımcılarıyla geleneksel olmayan bir tarzda bireysel bir yol izledi. Heyecan verici tasarımlarla dolu son koleksiyonları varsayımlara meydan okuyor ve bu süreçte zihnimizdeki bariyerleri alt ediyor. HIEN LE (Almanya), Agi & Sam (İngiltere), Études Studio (Fransa), SANKUANZ (Çin) ve Sunnei (İtalya) isimlerinin her biri bir sweatshirt tasarladı.

 

HIEN LE, Almanya. 

Berlinli HIEN LE, ustaca çizgileri ve iyi düşünülmüş tasarımı ön planda tutuyor. Sadelik, stil ve kaliteye olan bağlılığı, hem mevcut zamanın modernitesini hem de zamansızlığı içinde barındıran kreasyonlara dönüşüyor. Tasarımcı MINI FLUID FASHION Capsule Koleksiyonu için, dijital çağda bir takdir ifadesi olarak kullanılan Instagram'ın "beğenme sembolü" kalp ikonu ile son koleksiyonun temel teması olan negatif formu bir araya getirdi. Tasarımcı, "Bence MINI FLUID FASHION sınırsızlık, cesaret ve her şeyin ötesinde sevgiyi ifade ediyor. Bunlar benim için hep önemli konulardı ve şimdi her zamankinden çok daha önemli hale geldi," diyor. 

 

Études Studio, Fransa. 

Tasarım alanındaki çalışmalarının yanı sıra Études moda bakış açısını çeşitli projeler ve yayınlarla da yansıtıyor. Platformlar arası çalışmaları, cesur deneyimleri ve iş birliklerini yansıtırken, MINI FLUID FASHION Capsule Koleksiyonu için hazırladıkları tasarımları, vizyonlarını eşsiz bir biçimde sergiliyor: " 'Beklenmedik' ifadesi, anlık ve umulmayan kavramlarını yansıtır, bir anlamda her duruma olumlu ve iyimser yaklaşma yetisine işaret eder. 'Beklenmedik', en umulmayan anlarda ve yerlerde karşılaşılan güzellikleri ifade eder. Bu ifade, Études'in bir marka ve yaratıcı bir ekip olarak dünya görüşünü simgeler." 

 

Agi & Sam, İngiltere. 

Londra temelli Agi & Sam, "modayı hiçbir zaman çok ciddiye almama" düşüncesine inanıyor. Bu iki tasarımcı, yaratıcılıklarını mizah duygusuyla güçlendiriyor; ancak hemen ardından oldukça ciddi bir tutumu benimseyip kapsamlı araştırma ve uygulama çalışmaları yoluyla tasarımlarını bir üst seviyeye taşıyor. Agi ve Sam, MINI FLUID FASHION Capsule Koleksiyonu'nda göz kamaştırıcı renklerle minimalist çizgileri harmanlamak üzere bir kez daha kontrast oluşturan ve canlı tasarımlara yönelik eğilimlerini sürdürdüler. Bu bileşim, gerçek anlamda sınırları aşan çalışmalara imza atan Gunta Stölzl'ü onaylayan geometrik desenlerle ifade edilir. Alman sanatçı, erkek egemen Bauhaus hareketinde ilk kadın öğretmen olarak adını tarihe yazdı. 

 

SANKUANZ, Çin. 

SANKUANZ tasarımının belirleyici özellikleri arasında, geleneksel olmayan desenlerin lüks koleksiyonlar ortaya çıkarmak üzere bazen zıt öğelerle bir araya geldiği cesur ve parlak renkli tasarımlar yer alır. Cinsiyetsiz kreasyonlar, sıklıkla geleneksel öğelerle modern detayları birleştirir. MINI FLUID FASHION Capsule Koleksiyonu'nda da SANKUANZ aynı doğrultuda ilerledi. Tasarımında, klasiğin estetiğini, 1980'lerin zengin renkli Çin karikatürlerini, modern SANKUANZ logosunu ve kent yaşamına çok daha arkadaş canlısı ve renkli bir yaklaşımın sembolü olarak klasik bir MINI'yi bir araya getirdi. 

 

Sunnei, İtalya. 

Sunnei , bu yılın başında 89. Pitti Uomo'nun ev sahipliğini yaptığı bir yetenek projesi olan “The Latest Fashion Buzz'da” MINI ve diğer markalar için en önemli keşiflerden biri oldu. Sunnei tasarımcıları, MINI FLUID FASHION Capsule Koleksiyonu'na kendi yaklaşımlarını getirdiler: "Biz çizgiler konusunda takıntılıyız ve bu nedenle çizgileri sloganımız olan ‘her gün Sunnei giyiniyorum’ ile birleştirmeye karar verdik; bu tamamen mevcut eğilimleri umursamadan stiliniz konusunda kendinizden emin olmanızla ilgili. Bu grafik desenlere uzaktan baktığınıza bir Vichy desenine benziyorlar ve ancak yakınlaştıkça anlamlarını keşfedebiliyorsunuz; bunu çok seviyoruz. Mesajımız da tam olarak bu; artık detaylara bakma zamanı, bir dakikanızı ayırın ve koleksiyonumuzdaki her bir parçanın ne anlama geldiğini keşfedin." 

 

MINI ve Pitti Immagine. 

Pitti Immagine, her yıl İtalya'da düzenlenen moda odaklı bir fuardır. Yalnızca erkek modasına odaklanan Pitti Uomo etkinliği ise 1972'den bu yana iki yılda bir Floransa'da gerçekleşir. Etkinlikler, genç, ümit veren ve zaman zaman alışılmadık moda markalarını destekler. 2015 yılının Ocak ayından beri devam eden MINI ve Pitti Immagine arasındaki iş birliği birçok projeyi içerir. 87. Pitti Uomo'da MINI ve Pitti tarafından keşfedilen büyük yeteneklerden bir tanesi, genç tasarımcı Alberto Premi oldu. Tasarımcı daha sonra 2015 yılının Nisan ayında yenilikçi ayakkabı koleksiyonunu, Salone del Mobile'de düzenlenen Special MINI Edition'da sergiledi. MINI, 2015 Haziran ayında düzenlenen 88. Pitti Uomo'da felsefesinin otomotiv dünyasının ötesine yayıldığını kanıtlamış oldu. Burada MINI, MINI Gentleman's Collection'ı tasarlamak üzere altı yetenekli tasarımcı ile bir araya geldi ve İtalyan işçiliğinin yenilikçi detaylarla birleştiği altı ürünlük Capsule Koleksiyonunu ortaya çıkarıldı. 2016 yılının Ocak ayında ise MINI ve Pitti, 89. Pitti'de uluslararası moda yeteneklerinin gelişimini hızlandırmak üzere bir kez daha güçlerini birleştirdi. MINI, bu etkinliği kullanarak erkek giyim sektörüne yeni ve modern fikirler getiren bir dizi uluslararası tasarımcıyı sergileyen "The Latest Fashion Buzz" projesini başlattı.