24 Haziran 2015

MINI PITTI'Yİ SEVİYOR.

MINI GENTLEMAN'S COLLECTION FLORANSA'DAKİ 88. PITTI UOMO'DA.
dam Image


Bir MINI kullanmak kendini ifade etmektir. MINI giymek de öyle. MINI, altı yetenekli İtalyanı ve Pitti Uomo erkek moda fuarının fikir babalarını ilk MINI Capsule Collection'ı tasarlamak üzere bir araya getirdi. Böylece, İtalyan işçiliğini ve yeni MINI Clubman'den ilham alan yaratıcı ve yenilikçi detayları bir araya getiren altı premium aksesuar ortaya çıktı. 

 

Baylar için lüks aksesuarlar. 

 

Onlar genç. Resmiyetten hoşlanmıyorlar ve sanatlarında ustalar. SuperDuper, TYG Spectacles, Alberto Premi ve Pijama markalarının ardındaki yaratıcı kişilikler, parfüm tasarımcısı Paola Bottai, illüstratör Pietro Nicolaucich ve Proraso ekibiyle bir araya geldi ve "MINI Gentleman’s Collection inspired by MINI Clubman" markası için MINI ile güçlerini birleştirdi ve sonuçta çok havalı klasikler ortaya çıktı. Tasarımcılar, İtalya'nın hareketli moda camiasından. Italya’nın geleneksel erkek terziliğinden, el işçiliğinden ve 2015'te dünya prömiyerini kutlayan yeni MINI Clubman'den ilham aldılar. Tasarlanan altı erkek aksesuarı arasında bir şapka, bir güneş gözlüğü, bir çift ayakkabı, bir çanta, bir koku ve bir tıraş takımı yer alıyor. Detaylarına hep birlikte bakalım.

 

Erkek şapkası SuperDuper. 

Formu gelenek olduğu üzere yuvarlak. Malzemeler üst düzey. Yaratıcılık açısından bir mücevher. Premium kalite keçe kullanılarak geleneksel yöntemlerle elde üretildi. İç kısımdaki şerit tasarım, MINI Clubman'de kullanılan premium deri döşemeden ilham alınırken, renkli çift dikişi için bir diğer MINI tasarım öğesinden yararlanıldı. 

 

Geleneksel tuhafiyecilik sanatını modern tasarım ve çarpıcı detaylarla bir araya getiren SuperDuper markası henüz çok genç. 2011 yılında Floransa'da Ilaria Cornacchini, Veronica Cornacchini ve Matteo Gioli tarafından kuruldu. 

 

Erkek güneş gözlüğü TYG Spectacles. 

Güneş gözlükleri baylar için vazgeçilmez. Bu gözlük de eminiz öyle olacak. Bağımsız, sportif şıklığa sahip zımparalanmış metal ile yüksek kalitede asetat malzemeyi bir araya getiriyor, eliptik formu ve minimalist tasarımı yeni MINI Clubman'in tasarım özelliklerini birebir yansıtıyor. 

 

TYG nedir merak ettiyseniz hemen söyleyelim. İtalyan gözlük markasının üç kurucusuna atıfta bulunan "Üç Genç Adam" anlamına gelen "Three Young Gentlemen" ifadesinin kısaltılması. Kendi bağımsız stillerine sahip ancak aynı vizyonu paylaşan bu tasarımcılar, modası geçmeyen ve zamanı yansıtan premium güneş gözlükleri yaratıyorlar. Bu güneş gözlükleri, geleneksel yöntemleri benimseyen Mazzucchelli Varese şirketi tarafından elde üretilen malzemeler ve Carl Zeiss Vision tarafından üretilen yüksek kaliteli camlar kullanılarak üretilmiştir. 

 

Erkek ayakkabısı Alberto Premi. 

MINI Gentleman’s Collection'da yer alan ayakkabılar şehirli olduğu kadar şık. Modern, son derece hafif mikro tabanla bir araya getirilmiş, en kaliteli elde kesim üst deri bölümden üretilmiş. Ayakkabılar Alberto Premi’ye ait. Premi 30 yıldan daha uzun bir süredir ayakkabı tasarımcılığı yapan bir babanın oğlu. Ayallabı üretmek onun genlerinde var diyebiliriz. Ayakkabıcılık sanatı konusunda sahip olduğu bilgi ile Premi de MINI gibi yenilikçi malzemeler, alışılagelmişten uzak renk kombinasyonları ve özel detayları bir araya getiriyor. Bahsetmeden geçmeyelim; 2015 yılının Ocak ayında gerçekleştirilen 87. Pitti Uomo'da MINI ve Pitti, Premi'yi en yetenekli genç tasarımcı olarak seçti. 

 

Erkek çantası Pijama. 

Bu çantayı en iyi şekilde tanımlayacak ifade büyük olasılıkla "Şık esneklik" olabilir. Sırt çantası, evrak çantası veya omuzdan asılan bir çanta olarak da kullanılabilen çanta akıllı iç saklama sistemi, yeni MINI Clubman'a benzer şekilde maksimum saklama alanı sunuyor. İster dizüstü bilgisayar, ister akıllı telefon ister güneş gözlüğü olsun, her eşyanın kendine ait bir yeri var. Modaya uygun dış kumaşa zemin oluşturması için seçilen neopren malzemesi sayesinde ise oldukça iyi bir koruma sağlanıyor. 2006 yılında moda tasarımcısı Monica Battistella ve mimar Sergio Gobbi tarafından kurulan Pijama’nın alametifarikası ise neopreni. Pijama bu malzemeyi çok çeşitli kumaşlarla bir arada sıklıkla kullanıyor. 

 

Erkek kokusu Paola Bottai. 

İtalyan parfüm tasarımcısı Paola Bottai, MINI Gentleman's Collection'da yer alan bu kokuyu "Şık, kozmopolit ve biraz gizemli" olarak tanımlıyor. Bottai, parfümün ahşaba özgü kokuların yanı sıra uzak diyarları hatırlatan baharat aromalarını da içerdiğini, çünkü MINI sahibi bayların "detaylarda kendilerini bulduklarını" belirtiyor. Paola Bottai sanatını parfümcülerin başkenti olan Güney Fransa'daki Grasse Parfümeri Enstitüsünde öğrenen ve o tarihten bu yana klasik parfümlerden sakal bakım ürünlerine dek çok çeşitli ürünler için karakteri olan kokular yaratıyor. 

 

Tıraş takımı Proraso. 

Ustura kullanmak tıraş olmanın en eski ve muhtemelen en zorlu yöntemi; ayrıca erkekler için bir alışkanlık. Yüz bakımı, MINI Gentleman's Collection'a ait olan klasik tıraş fırçası, tıraş öncesi kremi, tıraş kremi ve tıraş sonrası parfüm içeren klasik berber tıraş takımı görünümündeki takım sayesinde oldukça şık bir tarza bürünüyor. Takımın ambalaj tasarımı İtalyan illüstratör Pietro Nikolaucich’e ait. 

 

Proraso ıslak tıraşın klasikleri arasında yer alan Fransız menşeli bir İtalyan şirketi. Okaliptüs yağı bazlı kaliteli formülünü 70 yıldan daha uzun bir süredir bir hazine gibi saklıyor. Proraso ürünleri nazik ve mükemmel bir tıraşı garanti eden bir üne sahip. 

 

Pietro Nicolaucich çalışmalarında öncelikli olarak mum boya ve sulu boya kullanıyor ve Moschino, Sisley, Benetton, Etnies ve Nike gibi markalara da destek veriyor. İnsan biçiminde hayvan resimleriyle tanınan Nicolaucich tasarladığı Proraso x MINI Tıraş Takımında erkeklere ait pipo ve bıyık gibi detaylara da yer veriyor. 

 

MINI ve Pitti Immagine. 

Pitti Immagine odak noktası moda olan ve İtalya'da her yıl gerçekleştirilen bir ticaret fuarı. Erkek giyim etkinliği Pitti Uomo ise 1972'den beri Floransa'da yılda iki kez gerçekleştiriliyor ve genç, ümit veren ve zaman zaman da alışılmadık moda markalarını destekliyor. Ocak 2015'te başlayan ve bir dizi projeyi kapsayan MINI ve Pitti Immagine arasındaki bu ortaklığın uzun seneler devam etmesini diliyoruz.