12 HAZİRAN 2018

MINI SUNAR: PITTI UOMO KAPSÜL KOLEKSİYONU.

MINI sunar: Pitti Uomo Kapsül Koleksiyonu.


 

MINI FASHION – FIELD NOTES. MINI ve The Woolmark Company, yeni Kapsül Koleksiyonu Floransa'daki Pitti Uomo 94'te tanıtıyor

MINI, dünyanın önde gelen erkek modası ve yaşam stili fuarlarından biri olan Pitti Uomo 94'te (12-15 Haziran 2018) MINI FASHION FIELD NOTES Kapsül Koleksiyonu adlı yeni bir Kapsül Koleksiyon sunuyor. Sınırlı sayıda üretilecek koleksiyon, ağırlıklı olarak genç ve yetenekli tasarımcıları teşvik etmek amacıyla MINI ve The Woolmark Company arasında gerçekleştirilen bir iş birliği sonucunda ortaya çıktı. 16 parçalık MINI FASHION FIELD NOTES Kapsül Koleksiyonu, en iyi kalite Merino yün kullanarak kişisel seyahat anılarını moda parçalarına dönüştüren, gelecek vaat eden uluslararası tasarımcılardan oluşan bir dörtlüyü içeriyor. Koleksiyon sonucunda şehirli seyahat tutkunları için ilham verici ürünler ortaya çıktı.
 

MINI FASHION'ın ana temalarından biri: "Sınırları aşmak".

MINI FASHION Kreatif Direktörü Sabine Ringel konuya ilişkin şu açıklamayı yapıyor: "Bizim için seyahat etmek fiziksel sınırları aşmaktan ve bir yerden bir yere gitmekten daha fazlasını ifade ediyor; seyahat etmek deneyimlerimizle ilgili ve duygular, kültürler ve bakış açıları arasındaki çizgilerin bulanıklaşmasını sağlıyor." Yeni Kapsül Koleksiyonunun ürünleri son derece kişisel deneyimlere dönüşüyor. Dört tasarımcının hepsi, yabancı şehirlere yaptıkları gezilerden ilham aldı ve bu seyahatleri sırasında karşılaştıkları şeyleri ve hikayeleri koleksiyon için giysilere dönüştürdü.

Dikkat çekici moda ürünleri, şehirli seyahat tutkunlarının ruhuna hitap ediyor.

MINI FASHION FIELD NOTES Kapsül Koleksiyonu yaratımında görev alan tasarımcılar olan Liam Hodges (BK), Staffonly (Çin), PH5 (ABD) ve Rike Feurstein (Almanya), moda dünyasının en heyecan verici yeni isimleri arasında yer alıyor. Ve bu tasarımcıların çoğu, moda dünyasının yükselen yıldızları için dünyanın en ünlü ödüllerinden biri olan Uluslararası Woolmark Ödülü’nün sahibi. Yeni kapsül koleksiyonunda yer alan ürünler, Hodges, Staffonly, PH5 ve Feurstein'ın seyahatlerinde yaşadıkları deneyimleri yansıtıyor. Çeşitli renkler, şekiller ve malzeme komposizyonunun kullanıldığı kapsül koleksiyon, ana malzeme olarak yünün modern ve yenilikçi kullanımlarını içeriyor.
 

LIAM HODGES, BİRLEŞİK KRALLIK.

İngiliz tasarımcı Liam Hodges, Londra'da yaşıyor ve çalışıyor. Tasarımcı, çalışmalarını ağırlıklı olarak modern alt kültürlerden, hip-hop tarzı paten giyiminden, Birleşik Krallık sokak giyimi ve post-punk'tan ilham alarak tasarlıyor ve bu etkileri güçlü ve çok katmanlı mesajlara dönüştürüyor. İmza niteliği taşıyan öğeler arasında geniş siluetler, yama çalışması ve dayanıklı iş kıyafetleri ve spor giyime göndermeler yer alır. Bu özellikler tasarımcının MINI FASHION FIELD NOTES Kapsül Koleksiyonu için tasarladığı ve New York City'de karşılaştıkları şeylerin hikayesini anlatan parçalarda da görülmektedir. "New York'u ilk ziyaret ettiğimde, ailemle yanında henüz bir çocuktum ve yalnızca Manhattan'ı tanıma fırsatım oldu. Bu nedenle şehre ikinci kez bir yetişkin olarak gittiğimde Brooklyn'i ve şehirdeki diğer bölgeleri keşfetmeye karar verdim. Her şeyin yeni ve heyecan verici olmasına rağmen, sanki daha önce burada bulunmuşum gibi hissettim, bir çeşit déjà vu. Neredeyse esrarengiz bir durumdu." MINI FASHION için yaptığı yeni; ancak tanıdık bir dokunuş içeren tasarımlarda, kot pantolonlar, kot ceketler ve uzun kollular gibi klasiklere yün (ve özellikle Yünlü Denim) kullanımı aracılığıyla yeni ve canlı bir hava katıyor. Hodges'in tasarladığı altı parçayı bir kaban, bir balıkçı şapkası ve su geçirmez yün kumaştan yapılmış, klasik Glen ekoseli bir seyahat çantası tamamlıyor.
 

Staffonly, Çin.

Shimo Zhou ve Une Yea, henüz yeni bir marka olan Staffonly'yi 2015 yılında Şanghay'da kurdu. Onların moda fikri ve ideali, teknoloji ve tasarımı konu alan ironik ve provokatif bir yaklaşım için malzemeler ve renkler üzerinde denemelerle birleştirirken olağan dışı ve biçimlendirilmiş siluetlerle zenginleştiriyor. Tasarımları, sınırları ortadan kaldırma ve hala bilinmeyen bir dünyayı keşfetme cesaretinin yanı sıra merak uyandırıyor ve bir mizah anlayışı yaratıyor. Başka bir deyişle, tam bir MINI FASHION. MINI FASHION FIELD NOTES Kapsül Koleksiyonu için yaptıkları tasarımlar, Londra'da eğitim gördükleri sırada tasarımcılar için bir huzur kaynağı haline gelen İngiltere'deki Greenwich Parkı'na odaklanıyor. Staffonly, koleksiyonlarının arka planını açıklarken şunları söylüyor: “Greenwich, zamanın evidir. Londra'nın muhteşem manzarasına sahip, huzurlu, neredeyse sihirli bir yer. Şehirden anında kaçmak için mükemmel bir yer. Yeşillik, yeni kesilmiş çimen kokusu, Earl Grey çayı ve scone ekmekler, bize orada geçirdiğimiz zamanları hatırlatıyor." Greenwich Parkı çimlerinin gür yeşili, tasarımcıların sınırlı üretim koleksiyonuna katkılarının ana renk temasını oluşturuyor. Ve parkın içinden geçen Meridyen Çizgisi, MINI üzerindeki Kaput Şeritlerini hatırlatıyor. Bu iki öğe, Staffonly'nin tasarladığı ceket, gömlek ve yamalı kot pantolon için birleştirici temayı oluşturuyor. Tasarımlarının öne çıkan parçalarından biri, giysi çantası görevi de gören ve bu nedenle şehirli seyahat tutkunları için oldukça kullanışlı bir aksesuar sunan, uyumlu seyahat çantasıdır.
 

PH5, ABD.

Büyük bir triko üreticisinin kızı Wei Lin ve ödüllü tasarımcı Mijia Zhangin tarafından 2014 yılında New York'ta hayata geçirilen PH5, gelişmiş modern triko alanında uzmandır. Marka, alışılmadık tasarımları yenilikçi örgü tekniklerinin mimari boyutları ile birleştirerek geleneksel triko bakış açısına meydan okuyor. PH5, yeni ve eğlenceli bir yaklaşım ile sınırları ortadan kaldıran bir triko yaratmayı hedefliyor. MINI FASHION FIELD NOTES Kapsül Koleksiyonu için tasarladıkları parçalar, Miami Beach'teki Art Deco Bölgesi'nden ilham almıştır. Mijia Zhangin PH5 tasarımlarının hikayesini anlatırken şunları söylüyor: “Bu olağanüstü binaları ilk kez gördüğümde, çok özel, biraz garip bir his yaşadım. Evet, güçlü bir heyecan duygusu vardı; ancak aynı zamanda hafif ve neredeyse abartısız bir duygu. Art Deco, benim için son derece etkili bir tasarım akımıdır. Yapılar ve dokularda yer alan tasarım ve işçilik olağanüstü; ancak renkler ve dekorasyon da tasarım kararlarımın çoğunda bana rehberlik etti." Pastel renkler ve özel teknik tasarım özelliklerinden oluşan aynı kombinasyon, MINI ve PH5 logolu Jakarlı yün dokuma kazakta, kolsuz örgü tulumda ve seyahat örtüsü olarak katlanabilen el yapımı tığ işi şalda da görülebilir.
 

MINI sunar: Pitti Uomo Kapsül Koleksiyonu.

RIKE FEURSTEIN, ALMANYA.

Berlinli tasarımcı Rike Feurstein, sanat ve moda arasındaki ince çizgiyi keşfetmeyi amaçlıyor. Neredeyse unutulmaya yüz tutmuş kadın şapkacılığı zanaatında uzun yıllara dayanan bir deneyime sahip olan Rike, avangard şekillere sahip şapkalar ve kıyafetler tasarlıyor. Tasarımcı, usta bir ressam gözüyle, şaşırtıcı renk kombinasyonlarını deneyerek, yeni yüzey yapıları keşfederek ve sürrealist detaylarla oynayarak modern, seçkin ve şık kıyafetler ve aksesuarlar tasarlıyor. Tasarımcının MINI FASHION FIELD NOTES Kapsül Koleksiyonu için tasarladığı üç parça, Rusya'ya yaptığı bir gezinin ve özellikle St. Petersburg'un güneyinde yer alan ve efsanevi Amber Odası'na ilk olarak ev sahipliği yapan Catherine Sarayı'na ziyaretin izlenimlerini yansıtıyor. "Koleksiyon için tasarımlarımda form estetiği söz konusu olduğunda, 100 yıl önceki Rus Devrimi dönemine baktım. Tasarımlarım, devrim öncesi ve devrim sonrası unsurları, mevcut keçe şapkalarımın modern estetiğiyle buluşturuyor. Renk şemasında, Catherine Sarayı'nın ihtişamına yakışır şekilde amber (Newsboy Şapkası için), lal taşı (Bowler Şapkası) ve zümrüt (Moden Base Şapkası) gibi değerli taş renkleri yer alıyor."
 

Sınırlı üretim, bu sonbahardan itibaren online satışta.

FIELD NOTES, dördüncü MINI FASHION Kapsül Koleksiyonudur ve MINI markasının açık ve iyimser bakış açısını yansıtır. Koleksiyon, 12 – 15 Haziran 2018 tarihleri arasında Floransa, İtalya’da gerçekleştirilecek Pitti Uomo 94 fuarında sergilenecek ve bu sonbahardan itibaren sınırlı sayıda online satışa sunulacak.
 

MINI VE PITTI

Pitti Immagine, İtalya’da yıllık olarak düzenlenen moda odaklı bir fuardır. Yalnızca erkek modasına yönelik Pitti Uomo fuarı ise 1972’den beri yılda iki kez Floransa’da gerçekleştirilmektedir. İki etkinlik de genç, gelecek vaat eden ve kimi zaman geleneklere aykırı moda markalarını destekler. Ocak 2015’te MINI ve Pitti Immagine, detaylara ve kaliteye gösterdikleri özen ve yenilikçiliğe yönelik ortak tutkularıyla ve elbette yeni trendleri önceden fark edebilme becerileriyle öne çıkan sürekli bir işbirliğine yelken açtı.