02 HAZİRAN 2017

MINI COUNTRYMAN’E NCAP’TEN 5 YILDIZ.


Premium İngiliz markasının en büyük modelinde maksimum koruma sunuluyor. Güvenlik testleri kurumu, kompakt, çok yönlü otomobile en yüksek puanı verdi.

Yeni MINI Countryman, markanın tarihindeki en büyük model olarak, maksimum esneklikle birlikte heyecan verici genişlik ve sürüş özellikleri sunuyor. Otomobil, şimdi güvenlik açısından da en yüksek puanı alarak bu alanda da öne çıkıyor. Premium kompakt model, Euro NCAP çarpışma testinde en yüksek puan olan 5 yıldızın sahibi oldu. Katı test prosedürü, bozuk yollarda da kullanılabilen çok yönlü, geniş MINI'nin her durumda, her koltukta olağanüstü seviyede koruma sunduğunu belirledi.

 

Yeni MINI Countryman


Bağımsız Euro NCAP güvenlik testi enstitüsü tarafından gerçekleştirilen çarpışma testleri (Yeni Araç Değerlendirme Programı), kaza güvenliği açısından Avrupa çapında ölçüt kabul edilmekte ve sürekli olarak geliştirilmektedir. Testi gerçekleştirenler, yolcu bölümünün ne kadar dayanıklı olduğunu, emniyet kemeri sisteminin ne kadar etkili olduğunu ve yolcular üzerine hangi kuvvetlerin uygulandığını değerlendirmek üzere farklı darbe senaryolarında otomobilin çarpışma davranışını analiz eder. Ayrıca, Euro NCAP test prosedürüne ek olarak, aktif güvenlik teknolojisi ve yaya koruma fonksiyonlarını da göz önünde bulundurur.

dam Image


Yeni MINI Countryman’in güvenli yolcu bölümünün, önden ve yandan çarpma testinin yanı sıra yanal direk çarpma testinde de sağlam bir yaşam alanı olduğu kanıtlandı. Testi gerçekleştirenler, yolcuların vücut ölçüleri ve koltuk pozisyonundan bağımsız olarak yeni MINI Countryman’de, çocukların da üst düzeyde korunduğunu, yaralanmalara karşı sürekli, üst düzeyde bir koruma sunulduğunu belirlediler. Arkadan çarpma durumunda yolcuları boyun ve omurga yaralanmalarına karşı etkin bir biçimde koruduğundan baş dayamaların işlevi de olumlu değerlendirme aldı. Yeni MINI Countryman, aynı zamanda optimum yaya koruması sunmak için ön rüzgarlık alanında bir darbe emicinin yanı sıra aktif bir motor kapağına da sahiptir. Bir yaya ya da bisiklet sürücüsüyle çarpışma durumunda, özellikle motorun sert parçalarına çarpma nedeniyle meydana gelebilecek yaralanma riskini önlemek üzere motor kapağı otomatik olarak kaldırılır.
 

dam Image


Yeni MINI Countryman’in örnek oluşturan çarpışma davranışı, premium İngiliz markasının her bir modeline uygulanan bütünleşik güvenlik konseptinin sonucudur. Bileşenleri, kazaların meydana gelmesini önlemeye yardımcı olmak, yolcuları bir çarpışmanın sonuçlarından mümkün olduğunca etkili bir şekilde korumak ve mümkün olduğu kadar kısa bir süre içinde yardım sağlamak üzere tasarlanmıştır. Son derece dirençli braket yapısı ve hassas şekilde belirlenmiş deformasyon alanları, çarpışma sırasında harekete geçen kuvvetlerin titizlikle absorbe edilmesini ve son derece sert olan yolcu bölümünden uzakta tutulmasını sağlar. İç kısımdaki hassas bir biçimde uyumlu hale getirilmiş emniyet sistemleri, tüm yolcular için maksimum koruma sağlar. Ayrıca, yeni MINI Countryman’in standart donanımı şehir içi fren işlevine sahip çarpışma uyarısını da içerir. 
 

dam Image


Güvenlik alanında en yüksek puanı almak, MINI’de bir gelenek haline gelmiştir. Yeni MINI Countryman’in önceki modeli de Euro NCAP çarpışma testinde en yüksek puan olan 5 yıldızın sahibi olmuştu. O zamandan beri Euro NCAP çarpışma testi prosedürleri, birçok diğer kriteri de içerecek şekilde genişletilmiştir. Çok yönlü MINI’nin yeni neslinin elde ettiği 5 yıldız, MINI’ye özgü teknolojik ilerlemelerin, sürüş keyfinin yanı sıra güvenli sürüş açısından da avantaj sağladığını gösteriyor.
 

dam Image


Yeni otomobillerin resmi yakıt tüketimi rakamları, resmi özgün CO2 emisyonu ve güç tüketimi hakkında daha fazla bilgi için, lütfen Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT), Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen adresinde, tüm satış noktalarında ve www.mini.com.tr adresinde mevcut olan olan "Yeni otomobillerin yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve güç tüketimi kılavuzu'na" bakın. CO2 Kılavuzu (PDF ‒ 2.7 MB)