>
#BizMINIyiz   | MINI Türkiye

#BİZMINIYİZ

KAAN BERGSEN

Petra Roasting Co. kurucusu

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben Kaan, Petra Roasting Co.’nun kurucusu ve yöneticisiyim. 2013 yılında Amerika’dan İstanbul’a taşındım ve Petra’yı hayata geçirdim. O zamandan beri de ekibimizle en özel kahveleri bulup kavurmak için son sürat çalışıyoruz. 

#BizMINIyiz | MINI Türkiye
#BizMINIyiz | MINI Türkiye

MINI ile tanışma hikayeniz nasıl oldu?

Eski MINI reklamları vardı “love at first sight.. or should I pass again” diye. Benim tecrübem de biraz öyle oldu. Sevdiğim beğendiğim çok ikonik bulduğum bir otomobildi ama aşık olmam Londra’da oldu. Çok sevimli çizgili bir MINI gördüm. “Aa ne kadar güzel bir kombo olmuş” diye bakarken kapıları açıldı ve Paul Smith binip gitti. O gün de bana göre MINI tasarımının modern zamanların en ikonik tasarımlarından birini anladığım gündü diyebilirim.

Teknoloji ya da tasarım olarak sizi en çok etkileyen özelliği neydi?

Tasarımın, günümüzde klasikleşebilecek 2 arabadan bir tanesi olduğunu düşünüyorum.
#BizMINIyiz | MINI Türkiye
#BizMINIyiz | MINI Türkiye

Neden MINI Cooper S?

Küçük ve kızgın bir bulldog gibi. Ayrıca hiç göze batmadan 200HP bir canavar barındırıyor.

Bence kalabalık metropoller için mükemmel! Benim MINI’m 2015 model sadece o sene çıkan opak gri renginde. Hala en sevdiğim MINI rengi kendisi. Bir tek S’ler için kullanıldığını hatırlıyorum.
 

Peki ya MINI S kullanıcısı olmak nasıl bir his?

Dediğim gibi hiç göze batmadan şehirde bir canavarla gezmek gibi. Tam bir “incognito” spor arabası.

MINI ile gittiğiniz ve hafızanızda yer eden bir yolculuk hikayeniz var mı?

MINI’mi çok zor orman yollarınca ve çamurlarda vesaire kullanmayı çok seviyorum. Uzun yol da çok yaptım. Ailemde iki kişi ve köpeğimiz Ace de olduğu için arka bagajı sonuna kadar “gear”la doldurup günlük kamplara gitmek en sevdiğim MINI maceralarım.
#BizMINIyiz | MINI Türkiye
#BizMINIyiz | MINI Türkiye
#BizMINIyiz | MINI Türkiye

Geçmişin yanında biraz da gelecekten bahsedelim. Otomobil sektörünün geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? MINI Electric ile tanıştınız mı?

Evet! Evde bir de ilk elektrikli MINI Cooper’dan var. Yani tork olarak benim S kadar belki de daha güçlü. Elektrikli arabaların da ilerde temiz elektrik kullanımı ile çok daha mantıklı olacağına eminim. Bugün bile şehir içi için mükemmel. Umarım Avrupa ülkeleri gibi şehir merkezlerine elektrikli araba zorunluluğu gelir. Düşünsenize hiç araba sesinin olmadığı bir İstanbul’u!
#BizMINIyiz | MINI Türkiye
#BizMINIyiz | MINI Türkiye
#BizMINIyiz | MINI Türkiye

Petra Roasting Co. girişiminizden de kısaca bahseder misiniz?

Petra 2013 yılında kuruldu. İlk günden beri amacımız alabileceğimiz en iyi yeşil kahve çekirdeklerini bulmak, ithal etmek, kendi doğal özelliklerini en temiz ve öne çıkan şekilde kavurup kahve severlerle paylaşmak. Zaman içinde kafelerimizin ve ekibimizin artması ile de aynı titizlik ve farklılığı mutfağımıza ve Mitte Brot fırınımıza da uygulayarak modern bir yeme içme toptan ve perakende şirketi haline geldik. Şu anda 6 kafemiz ve 100’den fazla inanılmaz güzel insandan oluşan bir ekibimiz var. Her gün işimizi severek yapıyor ve müşterilerimiz ile ürünlerimizi paylaşıyoruz.
#BizMINIyiz | MINI Türkiye
#BizMINIyiz | MINI Türkiye

Kahve herkes için farklı şeyler ifade edebiliyor. Peki sizin için kahve ne ifade ediyor?

Profesyonel olarak düşününce biz sık sık bir sürü kahve tadıyoruz. O nedenle bana dünyanın başka yerlerine açılan bir pencere gibi. Her “origin” her üretici her varyete farklı bir tecrübe benim için. Her gün bunları tadabilmek mükemmel bir ayrıcalık. Tabi bir de kahve sever olarak düşününce kahve benim için bir rutin ve rutinlerimin toplamı zaten beni ben yapan şey. O yüzden vazgeçilmez bir parçam olduğunu düşünüyorum.
#BizMINIyiz | MINI Türkiye
#BizMINIyiz | MINI Türkiye

MINI ailesine önereceğiniz bir kahve olur mu?

MINI’yle uzun yola çıkmayı sevenlere direkt Cold Brew (soğuk demlenmiş kahve) öneririm. Bizim Cold Brew’muz her ay faklı bir çekirdekten demleniyor.

Sizin favori kahveniz hangisi?

Beni heyecanlandıran kahveler hep değişiyor ama Espresso için en sevdiğim “originler” Guatemala ve Etiyopya. Yaz sonu da bu lotların Espresso’da kullanılmaya başlandığı dönem. O nedenle Espresso diyeceğim bu aylar için.

Petra Roasting Co. ve MINI arasında bir iş birliği gerçekleşti bize kısaca bu iş birliğinden bahseder misiniz?

Petra ekibi, İstanbul’da şehir içi ulaşımı için mükemmel araç olarak uzun zamandır MINI kullanıyor. Yeni SE serisi ile de karbon ayak izini ciddi derecede azaltmaktan gurur duyuyoruz. Bu bizim sürdürebilirlik çalışmalarımız ile bire bir uyuşuyor. Kendi marka kimliğimizdeki nostaljikliği de MINI’mizi eski rally arabalarından esinlenerek kapladık. Bu da klasik ve modernin bizce çok güzel bir yorumu oldu. Bu yorumu sadece MINI gibi kendini zamana kanıtlamış bir tasarım ile yapabilirdik.