#BizMINIyiz   | MINI Türkiye

#BİZMINIYİZ

ONUR BAŞPINAR.

MINIPassion.net Kurucusu.

Bize kendinizden bahseder misiniz?

40 yaşındayım ve çok koyu bir MINI kullanıcısıyım. Yaklaşık 20 senedir MINI ile yollardayım. Sadece benim için de değil, eşim ile bizim için bir yaşam stili haline geldi diyebilirim. Hatta artık bir yaşamımızı belirlemeye bile başladı. Babam otomotiv sektöründeydi, ben de öyle. Bu tutku genlerimizde var…
#BizMINIyiz | MINI Türkiye
#BizMINIyiz | MINI Türkiye
#BizMINIyiz | MINI Türkiye

Garajınızda kaç tane MINI var?

Garajımızda 3 adet MINI var hatta 4 taneydi, bir tanesi yeni “sahiplendirdik” diyelim. Eşimin otomobili olan F 57 Cabrio’yu genelde gündelik kullanıyoruz. Hafta sonu ise 2013 model R 56 John Cooper Works kullanıyoruz. Havalara bağlı olarak kullandığımız 76 model klasik bir MINI’miz de var.

#BizMINIyiz | MINI Türkiye

MINI’nin tasarım olarak en sevdiğiniz yanı nedir?

Her şeyden önce ikonik bir otomobil. Çok sportif diyemeyiz fakat vermiş olduğu o sürüş hissiyatı bana göre bir otomobilin zaten en önemli noktası. MINI’nin bana sunduğu bu his, en sevdiğim özelliklerinden bir tanesi. Belki de ilki.
#BizMINIyiz | MINI Türkiye

Türkiye'nin ilk MINI kulübü MINI Passion’ı kurmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Şöyle ki MINI Passion aslında 2008 senesinde kuruluyor fakat çok fazla organizasyon olmayınca pasife alınıyor. Ben 2010 senesinde Amerika'da sosyal medya pazarlaması okudum. Okuduğum bölümü de hayatıma yansıtmak istiyordum. E MINI’yi de çok seviyorum… İkisini bir araya getirmek istedim.
#BizMINIyiz | MINI Türkiye
#BizMINIyiz | MINI Türkiye
Zaten çok yakın bir arkadaşımla hep arkalı önlü kullanırdık, Etiler’de, Bebek’te gezerken aşırı keyif alıyorduk. Yolda insanların el salladığını, korna çaldığını görünce de bir topluluk kurma fikri oluştu. Onun akabinde 2011 senesinde MINI Passion’ı bir daha aktif hale getirdik ve o gün bugündür durmadan organizasyonlar gerçekleştirdik.

MINI Passion’da kaç üye var?

30 bine yakın takipçimiz bulunmakta ve bunların hepsi organik. 5 bine yakın da forumumuzda üyemiz var. Yaklaşık 15 bin kişilik de bir mailing listemiz var.
#BizMINIyiz | MINI Türkiye
#BizMINIyiz | MINI Türkiye

Peki gelecekte MINI ile planladığınız bir organizasyon var mı?

MINI Passion demek, benim gözümde her zaman takım işi demek. Yani biz özellikle ilk kurulduğu zaman da çok ciddi bir takımdık. Pandemi herkes gibi bizi de tabii ki etkiledi. MINIyiz Biz konseptiyle daha önce yaptığınız röportajlardaki kişiler de bizim yönetimimizdeydi. Kurucu olarak ben ön planda gözüküyorum fakat işin mutfağına girdiğiniz zaman, çok kişinin emeği, fedakarlığı ve eforu var.
Fakat işte pandemi dolayısıyla yavaşlamaya başladık. Şu an yine 5 kişilik bir yönetim ekibimiz var, hızlanmayı planlıyoruz.

MINI ile çıkmayı planladığınız yeni bir yolculuk var mı?

Mayıs ayında İtalya Floransa'da, International MINI Meeting ismiyle bir buluşma gerçekleşiyor. Klasik MINI ile gitmeyi çok istiyorum.

Biraz da otomotiv sektörünün ilerlediği rota hakkında konuşalım. Elektrikli araçların geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bana göre zaten önümüzdeki 15-20 sene içinde içten yanmalı motor diye bir şey çok fazla kalacağını düşünmüyorum. Belki hibrit otomobiller olabilir ama sektöründe de olduğum için benim gözlemlemiş olduğum nokta bu.
Ülkemiz buna biraz daha yeni yeni uyum sağlamaya çalışıyor. Fakat bizim pandemide Charlie Cooper ile yapmış olduğumuz bir canlı yayınımız vardı. Kendisi John Cooper’ın torunu oluyor. O zaman GP3 yeni çıkmıştı, kendisine de sordum bir sonraki GP için ne düşünüyorsunuz diye. Bana, içten yanmalı motorların evrimleşerek devam edeceğini düşünüyorum gibi bir cevap verdi
Fakat ondan sonra MINI’nin çıkarmış olduğu Pace Setter diye bir otomobil var. Yani elektrikli Formula E’nin Safety Car’ı. Bunlar aslında MINI’nin vizyonunu gösteriyor.

MINI’yi sevme sebepleriniz olarak tutku ve ikonik özelliklerden bahsettiniz. MINI Electric’te de bu ikonik özellikleri görebildiniz mi?

Yani tabii şöyle MINI Electric S modeliyle çıktı ve kısa bir sürüş boyunca deneme şansım oldu. Fakat performanslı bir kullanışım henüz olmadı. InterCity’de yapılan V Weekend’de MINI Electric deneyimleme şansım oldu. Mesela o otomobil bana tamamen benzinli furyasını unutturdu.