Pencil Shavings on Paper

KELEBEK ETKİSİ.

ABD’li startup şirketi harika bir fikir geliştirdi. MINI de heyecanla karşılık verdi.
hand holding a glass
KENDİNE DOĞAYI ÖRNEK ALAN METALMARK LABORATUVARINDA ARAŞTIRMACILAR, KEŞFETTİKLERİ NANO YAPILARI YENİ HAVA TEMİZLEME TEKNOLOJİLERİNDE KULLANMAK AMACIYLA KELEBEK KANATLARININ YAPISAL ÖZELLİKLERİNİ İNCELİYOR.

DOĞA SAYESİNDE HER ŞEY DAHA TEMİZ OLACAK.

"MINI’nin startup hızlandırma programı URBAN-X, ABD’li bir şirketin havayı toksinlerden temizlemek için yeni teknolojiler geliştirmesine nasıl yardımcı oluyor?

Kelebekler, benzersiz canlılar. Çoğunlukla renklerle bezenmiş görünüşleri, ince kanatlı hava akrobatlarına dönüşmeden önce tombul tırtıllar oldukları gerçeğini gizliyor. Kelebekler aynı zamanda uyum sağlamanın ve dönüşümün de sembolü. Metalmark Innovation başarıya ulaştığı takdirde kelebekler, yakın zamanda dünyayı değiştirecek bir yeniliğin de parçası olabilir. Massachusetts eyaletinin Cambridge kentinde bulunan startup, kelebeklerin kanatlarından aldığı ilhamla havayı temizleyen bir filtre teknolojisi geliştirdi. Metalmark CEO’su Sissi Liu, konuyu şu sözlerle açıklıyor: “Bazı kelebeklerin kanatlarındaki pırıldama etkisi pigmentlerden değil, gözenekli ancak sert nano-yapılanmadan kaynaklanıyor. Güç ve esneklik sağlayan bu tasarım hem sofistike hem de çok basit.” Kelebek kanatlarının mimarisini inceleyen Metalmark, havayı mevcut teknolojilere kıyasla daha etkili ve düşük maliyetli bir şekilde temizleyen katalitik bir teknoloji geliştirdi."

2 butterflies in hand

Harvard mezunu olan Liu, yaklaşık 20 yıldır çevre dostu teknolojiler geliştiriyor. Adını çoğunlukla Güney Amerika’da bulunan bir kelebek türünden alan Metalmark, MINI’nin startup hızlandırma programı URBAN-X’in de yardımıyla kelebek kanadı teknolojisini geliştiriyor. 2016 yılından bu yana genç şirketlerin sürdürülebilir teknolojiler geliştirmesine yardımcı olan URBAN-X’in portföyünde şu anda 57 startup bulunuyor. Programın yardım ettiği teknolojiler arasında sıklıkla otomotiv sektörüyle ilişkili olmayanlar da yer alıyor. URBAN-X ağırlıklı olarak insanların büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapan şehirlere yönelik çözümleri destekliyor. Programın bakış açısını URBAN-X İdari Yöneticisi Micah Kotch’tan dinleyelim: “Şehir yaşamı günümüzde her zamankinden daha zorlu. En parlak beyinlerin ve en yaratıcı sorun çözme uzmanlarının şehirleri daha yaşanabilir, daha eşitlikçi ve daha verimli hale getirmesi gerekiyor.” Bu sorunu ele almak, New York’ta doğup büyüyen Kotch’un kaderi diyebiliriz. MINI için de aynı şey geçerli. Kotch, konuyla ilgili şunları söylüyor: “İlk MINI de bir soruna, yani benzin krizine yanıt olarak geliştirilmişti. Şirket, bu yenilikçi ve yaratıcı sorun çözme ruhunu halen koruyor.” Hava kirliliği büyük bir sorun ve sürdürülebilirliğe kendini adamış bir otomobil üreticisi olan MINI de doğal olarak sorumluluk sahibi bir şekilde hareket etmek istiyor. Nihayetinde egzoz dumanları ve partiküller; inme, kalp hastalıkları ve kanser riskini artırıyor.

small bottle

Daha kötüsü ise binaların ve otomobillerin içinde soluduğumuz havanın kalitesi. Liu’ya göre iç mekanlardaki havanın kalitesi, dışarıya kıyasla beş kata kadar daha kötü olabilir. Bunun nedeni halı, mobilya ve temizlik ürünlerinin formaldehit ve benzen gibi havada asılı kalan zararlı kimyasallar yayması. Otomobillerin egzoz sistemlerinde kullanılanların benzeri katalitik konvertörler, zararlı gazlardaki toksinleri kısmen ortadan kaldıran kimyasal reaksiyonlara yol açmaları sayesinde bir çözüm sunabilir. Ancak, platin gibi kıymetli metaller içeren bu ürünlerin maliyeti yüksek. Bunun yanı sıra, kirliliğe yol açan maddelerin etkili bir şekilde yanması için sıcaklığın 250°C üzerinde olması gerekiyor. Kelebek kanatlarından ilham alan Metalmark, peteğe benzeyen ve bu sayede kirliliğe yol açan maddeleri toplamak için daha geniş bir alan sağlayan nano-yapıya sahip bir filtreleme sistemi geliştirdi. Sistemin materyallerin verimli bir şekilde kullanımına örnek olduğunu belirten Liu, bu sistemde havayı temizlemek için daha az kıymetli metal gerektiğini ve işlemin daha düşük sıcaklıklarda yapılabildiğini ekliyor. Metalmark şu anda iç mekanların havasını temizlemeye odaklanıyor.

laboratory
0,3 mikrometreden daha küçük (kağıttan 300 kat daha ince) partikülleri hedef almak üzere geliştirilen bu teknolojinin yeni koronavirüs gibi mikropları da ortadan kaldırabilecek olması heyecan verici başka bir gelişme. Bir prototip geliştiren Metalmark, filtrelerini ısıtma ve soğutma sistemlerinde test etmek üzere iç mekan sıcaklık kontrolü üzerine çalışan şirketlerle ve otomobil üreticileriyle görüşmeler yapıyor. URBAN-X, tasarım uzmanlığı ve teknik uzmanlık sağlayarak bu genç startup şirketine destek veriyor. Metalmark, gelecekte hava temizleme teknolojisini yüzeylere ve araç boyası gibi kaplamalara entegre edebilmeyi umuyor. Bu sayede, Metalmark teknolojisine sahip araçlar, tıpkı bitkiler gibi çevrelerindeki havayı aktif bir şekilde temizleyebilecek. Liu’ya göre bir sonraki mantıklı adım da bu, çünkü kendisinin de söylediği gibi: “Doğada örnek alabileceğimiz çok şey var.”
KELEBEKLERDEN İLHAM ALDI: ABD MERKEZLİ STARTUP METALMARK’IN CEO’SU SISSI LIU.
Sissi Liu, CEO of Startup Metalmark