>
Man riding bike

BMX İLE BİSİKLET DANSI.

İnsanların çoğu bisikleti ulaşım aracı olarak kullanır. Fransız Matthias Dandois ise bisikleti daha önce kimsenin aklına gelmemiş numaralar yapmak için kullanıyor. BMX Dünya Şampiyonasında pek çok kez zafere imza atan Dandois ile birlikte Paris’i bir MINI Countryman içinde dolaşıyoruz.
Sekiz dünya şampiyonluğu olan birini tanımanın en iyi yolu belki de oturma odasında tek bir kupa bile görememek olabilir. 19 yaşında dünyanın en iyisi olmuşsanız, 31 yaşında halen dünyanın en iyisiyseniz ve Matthias Dandois gibi sayısız kupaya sahipseniz gösterişe ihtiyacınız kalmıyor. Bunun yerine ziyaretçilerin gözüne ilk çarpan şey, yemek masasının üzerinde duran ve henüz yarısı tamamlanmış sarı, kırmızı ve pembe çiçeklerle çevrili Je m’emmerdais (sıkılmıştım) yazısından ibaret 1000 parçalık bir yapboz oluyor.
landscape image
Dandois bizi, Paris’in kuzeyindeki efsanevi kabare Moulin Rouge’dan bisikletle kısa bir mesafe uzaklıktaki Montmartre semtindeki dairesinde ağırlıyor. Bizi karşılarken, rap müzik dünyasından aşina olduğumuz şekilde yumruk tokuşturmayı tercih eden Matthias’ın asıl amacı fiziksel temastan kaçınarak hijyene dikkat etmek. Genç adamın ellerindeki “bon jour” (merhaba) dövmesi muhabirimizin gözünden kaçmıyor. Dandois, bir BMX dünya şampiyonundan bekleneceği üzere ince bir vücut yapısına sahip. Kolları dövmelerle kaplı. Üzerinde havalı, gündelik kıyafetler ve koyu renkli buklelerinin üzerinde ters taktığı bir beyzbol şapkası var. Görünüşünü fazla ciddiye almıyormuş, aksine havalı görünmemek için çaba sarf ediyormuş gibi duruyor. Bugün, BMX’iyle şehrin sokaklarında dolaştığı ve duvarlardan geriye doğru atlayış yaptığı bir videosunu Instagram’da paylaşan genç adam, yarın da köpeğine sarıldığı veya asfalta yüzüstü yattığı bir fotoğrafını paylaşacak. Bir şeyleri kanıtlama çabası içinde olmayan birine benziyor.
MINI Countryman in sage green

"Matthias, sosyal medya kanallarına baktığımızda her günün eğlence içinde geçiyormuş gibi görünüyor. Peki gerçekte günlerin nasıl geçiyor?
Instagram elbette gerçeği yansıtmıyor. Yine de sevdiğim işi yaparak para kazandığım ve aynı zamanda arkadaşlarımla birlikte çalışabildiğim için şanslıyım. Hayata olumlu bakan bir insanım, bunu da başkalarıyla paylaşmaya çalışıyorum. Tabii bir yandan da işim bu.

Instagram’da yaklaşık 250.000 takipçin var. MINI, Red Bull ve Vans gibi markalarla iş birliği yapıyorsun. Gerçekte kendini sporcudan ziyade bir influencer olarak tanımlıyor musun?
Hayır, benim için spor, sadece bana ait bir şey. Tüm zamanını bir sonraki paylaşımının ne olacağını ve hayranlarının nasıl tepki vereceğini düşünmekle geçiren influencer’lar tanıyorum. Şizofreni gibi bir şey; sosyal medyadaki kişiliğiniz gerçek hayatınızı ele geçiriyor. Ben genelde bunları dikkate almıyorum, bisikletime binip her zaman yaptığım şeyi yapıyorum.

Sekiz dünya şampiyonluğu olan birinin hala antrenman yapması gerekiyor mu?
Antrenman kelimesini pek sevmiyorum ancak ben de günde iki üç saatimi bisiklet üzerinde hareketlerimi mükemmelleştirerek veya yeni hareketler deneyerek geçiriyorum. Kulaklığımı taktığım zaman tamamen bana ait bir dünyaya giriyorum. Benim için meditasyon gibi bir şey."

man holding bike while standing on Countryman
İlk BMX çılgınlığı, 1980’lerde California’da trend olan sporun dünyanın diğer bölgelerine de yayılmasıyla başladı. Hafif tekerlekler ve alçak sele popüler kültür üzerinde izlerini bıraksa da bir noktadan sonra insanların ilgisi sönmeye başladı ve ana akım olarak dağ bisikleti ön plana çıktı. Ancak, tutkulu sporculardan oluşan bir grup, BMX sporunu geliştirmeye devam etti. Dandois, ilk BMX bisikletini 12 yaşındayken bir Noel hediyesi olarak aldı. İlk sponsorluk anlaşmasını 17 yaşında imzaladı ve 19 yaşındayken ilk dünya şampiyonluğunu kazandı.
BENİM İÇİN BMX SPORUNUN ÖZÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDA HÜKÜM SÜRMEK.
Matthias Dandois

"Dandois’nın serbest disiplini “flatland”, BMX üzerinde artistik patinaj yapmaya benziyor. Sporcu, her hareketini izleyen ve değerlendiren bir jüri karşısında, bas ritimleri eşliğinde rutinini sergiliyor. Dünya şu anda pandeminin pençesinde olmasaydı Dandois muhtemelen uçakla seyahat ediyor olurdu. Çünkü, BMX sporu dünyanın dört bir yanında. Ancak COVID-19 nedeniyle büyüdüğü yere, Sen Nehri’nin kıyılarına kurulmuş kalabalık bir açık hava müzesini andıran Paris’e yakın bir yerde kalmak zorunda. Dandois ve arkadaşları bir anıttan diğerine pedal çeviriyor, Eiffel Kulesi’nin önünde bisikletlerinin arka tekerlekleri üzerinde dönüşler yapıyor, Grand Palais’in cam çatısının üzerinde bisiklet sürüyor ve Place de la République’te Marianne heykelinin meraklı bakışları altında hareketlerini sergiliyor.

Bu kadar uzun süre tek bir yerde kalmak sana tuhaf geliyor mu?
15 yıldır ilk kez az çok bir rutinim oldu. Köpeğimi gezdiriyorum, yoga yapıyorum ve bisikletimi sürüyorum. Ancak seyahat etmeyi özledim. Sponsorlar, sporcuları film projesi için bir yere gönderdiğinde hepimiz bir iki hafta boyunca büyük bir evde birlikte yaşıyoruz. Sanki bir BMX kampı gibi. Kamera karşısında yaptığımız hareketler hemen hemen aynı ama mimari arka planla birlikte estetik de değişiyor. Bogotá, New York ya da Cape Town... Hepsi birbirinden farklı. Benim için BMX sporunun özü, şehrin bisikletlere uygun olarak inşa edilmemiş yerlerinde hüküm sürmek. Bu nedenle Paris’te ve yine şehrin biraz dışında, üç dört arkadaşımla birlikte bunu yapıyorum. "

Close Up of Taillight
Matthias Dandois

"Özellikle gitmeyi tercih ettiğin bir yer var mı?
MINI Countryman’e atlayarak banliyö bölgesindeki Sarcelles’e gitmeyi seviyorum. Yüksek binalar ve uyuşturucu satıcılarıyla dolu bir bölge, muhtemelen birileri size sarkıntılık eder veya sataşır ancak BMX üzerindeyseniz böyle bir sorununuz yok. Hareketlerimi yapmaya başladığımda ortam bambaşka bir hal alıyor. İnsanlar bir anda susuyor. BMX evrensel bir dil. Normalde bambaşka dünyaları olan insanlar arasında bir bağ kurmaya yardımcı oluyor. Sekiz kez dünya şampiyonu oldum, dokuzuncu veya onuncu kez şampiyon olmak hayatımı pek fazla değiştirmeyecek. Ancak başkalarına ilham verebilir, bu sporla ilgilenmelerini sağlayabilirim. Kim bilir, belki de hareketlerimi izleyen biri bir gün dünya şampiyonu olur.

Şehir dışına yolculuklarını her zaman MINI Countryman ile yapıyorsun. Senin gibi bir bisiklet uzmanı, otomobil kullanmaktan keyif alıyor mu?
Otomobille seyahat etmeyi seviyorum ancak yolcu koltuğunda oturmaktansa direksiyon başında olmayı tercih ediyorum. İnsanlar birbirlerini en iyi yolculuk sırasında tanır. En güzel anılarımdan bazıları otomobille yaptığımız seyahatler. Örneğin, arkadaşlarımla birlikte Paris’ten Barselona’ya, oradan da Portekiz’e geçtiğimiz 10 günlük bir yolculuk yapmıştık. Bu seyahati hiç unutmam. Otomobil seyahatleriyle BMX’in ortak noktası, grup içerisindeki arkadaşlık."

İNSANLAR BİRBİRLERİNİ EN İYİ YOLCULUK SIRASINDA TANIR.
Matthias Dandois
Close up of wheel

MINI Countryman satın almaya nasıl karar verdiniz?
MINI bir şehir otomobili, Paris’in her köşesinde MINI’ye rastlayabilirsiniz. Benim gibi sürekli bisiklet taşıması gereken insanlar için mükemmel boyutta. Bir keresinde otomobile kendimle beraber dört kişiyi ve bagaja da dört BMX’i hiç sorun yaşamadan sığdırmıştım. Hareketlerimizi yaparken fotoğraflarımızı veya videolarımızı çekebileceğimiz güzel yerler arıyoruz. Bunların çoğu da şehir dışında olduğu için otomobille seyahat ediyoruz. MINI, go-kart kadar çevik, şehrin trafiğinde de böyle bir otomobile ihtiyacınız var.

31 yaşındasın. Yeni yerler ve yeni hareketler aramaya, kupalar kazanmaya ne kadar devam etmeyi düşünüyorsun?
Ekstrem spor yapanların saygın bir şekilde yaşlanması mümkün mü? BMX sürmeyi asla bırakmayacağım. Profesyonel kariyerimi 2024 yılında Paris’te düzenlenecek Yaz Olimpiyatlarında ailemin ve arkadaşlarımın önünde yarışarak tamamlamak istiyorum. Elimden geleni yapmak, en iyi performansımı sergilemek ve “bu kadar, hoşça kalın, iyi tatiller” demek istiyorum. Sahneden en büyük zaferimi kazanarak ayrılmayı hedefliyorum."

person riding bike
Dandois, bir yapım şirketi kurarak arkadaşlarıyla birlikte çalışmak istediği ikinci kariyerinin temellerini çoktan atmış. Fotoğraf çekimleri düzenliyor, podcast’ler ve videolar hazırlıyor, arkadaşlık ortamını kuruyor. Aynı zamanda analog fotoğrafçılık hayranı olan Dandois’nın yayınladığı fotoğraf kitabına mankenlik yapan kız arkadaşının da yardımları dokunmuş. Oturma odasında gördüğümüz yapbozun üzerindeki yazı doğru olamaz. Matthias Dandois asla sıkılmaz.