MINI INSIDER

İSTİKRARLI ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLEBİLİR.

HER ADIMDA YÜKSEK STANDARTLAR.

İklim dostu hayat tarzını korurken aynı zamanda otomobil sahibi olmak mümkün mü? MINI ailesi olarak benimsediğimiz dört temel sürdürülebilirlik ilkesi sayesinde artık mümkün. Bütünsel konseptimiz sayesinde bunu nasıl yaptığımızı öğrenmek için videomuzu izleyin. Sürdürülebilir uygulamaları takip ederek ürettiğimiz çevreye duyarlı otomobillerimiz sayesinde daha yeşil bir gezegene kayda değer katkılarda bulunmamızı sağlayan yenilikçi ve akıllı çözümleri hayata geçirmek için sürekli olarak çalışıyoruz.

Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda hiçbir tavizi kabul etmiyor ve kendimize daima zorlu hedefler belirliyoruz. Örneğin, 2030 yılından itibaren piyasaya sunacağımız tüm otomobillerin tamamen elektrikli olmasını hedefliyoruz. MINI markasını da bünyesinde barındıran BMW Group olarak, uzun zamandır sürdürülebilir elektrikli otomobiller (EV) ve plug-in hybrid modeller geliştirmek üzere çalışıyoruz. 2020 yılında dünya çapında teslim edilen yaklaşık 193.000 elektrikli otomobille birlikte, günümüzde yollarda neredeyse 700.000 elektrikli otomobil bulunuyor.

Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye

MINI Cooper SE Countryman All4: Energy consumption in kWh/100 km combined: 15.9 – 14.8 (WLTP), Fuel consumption in l/100 km combined: 2.1 – 1.7, CO2 emissions in g/km combined: 47-39 (WLTP)

1959 yılındaki Süveyş Krizi sırasında yakıtın sınırlı olduğu bir dönemde alan tasarrufu ve yakıt verimliliği ile geleceğe giden yolun kapılarını açan ilk Mini’nin tasarımcısı mühendis Alec Issigonis’in bu sürdürülebilir yaklaşımdan kesinlikle gurur duyacağını biliyoruz.

O günlerden bu yana 60 yıl geçmiş olsa da MINI otomobillerini daha çevreci hale getirmekten asla vazgeçmedik. Sürdürülebilirlik stratejimizin ilkelerine her gün sıkı sıkıya bağlı kalmaya odaklanıyoruz:

1. CO2 emisyonunun azaltılması
2. Güvenli ve şeffaf bir tedarik zinciri
3. Kaynakları koruyan döngüsel bir ekonomi
4. Yeniden şekillendirilen şehir içi mobilite


Peki bu dört ilke sürdürülebilir otomobiller açısından tam olarak ne ifade ediyor? Bu sorunun yanıtını öğrenmek için yazımızı okuyabilir veya videomuzu izleyebilirsiniz.

Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye
Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye

MINI Cooper SE Countryman All4: Energy consumption in kWh/100 km combined: 15.9 – 14.8 (WLTP), Fuel consumption in l/100 km combined: 2.1 – 1.7, CO2 emissions in g/km combined: 47-39 (WLTP)

1. CO2 EMİSYONUNUN AZALTILMASI.

Oxford’da yer alan MINI tesislerinde MINI Cooper SE’yi üretirken %100 yeşil elektrikten elde edilen karbonsuz enerji kullanıyoruz. Otomobil fabrikamızın çatısı, beş futbol sahasına eşdeğer bir alanı kaplayan 11.500 güneş paneline ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, MINI fabrikaları da dahil olmak üzere BMW Group’un 30 fabrikasının tamamı, kullanılan elektriğin %100’ünü yenilenebilir kaynaklardan elde ediyor.

MINI Cooper S modelini elektrikli MINI Cooper SE ile karşılaştırdığınızda gözünüze çarpan ilk fark, MINI Cooper S modelinde ekolojik ayak izini etkileyen daha az ham maddenin kullanılması olacaktır. Bununla birlikte, geleneksel bir otomobil kullanmanın küresel ısınma üzerindeki etkisinin elektrikli bir otomobile kıyasla daha büyük olduğunu belirtmeliyiz. Bu açıdan yaklaştığımızda MINI Cooper SE, 30.000 kilometreden sonra MINI Cooper S modeline kıyasla daha çevre dostu hale geliyor. Dahası, MINI Cooper SE yenilenebilir elektrik kullanılarak şarj edildiğinde bu rakam yaklaşık 19.000 kilometreye kadar iniyor.

MINI Cooper S 3 Kapı: Resmi ortalama yakıt tüketimi: 6,5 – 5,3 l/100 km; Resmi ortalama CO2 emisyonu: 149 – 121 g/km (NEFZ/NEFD).

MINI Cooper SE: Ortalama enerji tüketimi (kWsa/100 km): 16,9 – 14,9; Ortalama yakıt tüketimi (l/100 km) 0; Ortalama CO2 emisyonu (g/km): 0. Menzil (km/WLTP): 203 – 234.
Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye

2. GÜVENLİ VE ŞEFFAF BİR TEDARİK ZİNCİRİ.

Sürdürülebilirlik bağlamında MINI otomobillerde odaklandığımız bazı kriterler var: Otomobillerimizde kullanılan malzemelerin kaynağı ve tedarikçilerimizin standartları. Ham maddelerin sürdürülebilir şekilde çıkarıldığından emin olmak için, üretilen otomobilden malzemelerin çıkarıldığı madenlere kadar şeffaf bir tedarik zincirine sahip olmak büyük önem taşıyor. Bu nedenle, kaynaklarımızı çevre dostu ve sosyal açıdan sorumlu bir şekilde tedarik etmek üzere tedarik zincirlerimizin verimliliğini ve şeffaflığını geliştirmek için sürekli olarak çalışıyoruz. BMW Group olarak, 2020 yılından bu yana bataryalarda kullanılan kobalt ve lityum madenlerini, lityum madenciliğinin en yüksek sürdürülebilirlik standartlarda gerçekleştirildiği Avustralya ve Fas’tan tedarik ediyoruz.
Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye
Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye
Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye

©Lilac Solutions

3. KAYNAKLARI KORUYAN DÖNGÜSEL BİR EKONOMİ.

İkincil malzemelerin kullanımı, sürdürülebilir üretim üzerinde tartışmasız olumlu bir etkiye sahip. İkincil malzemeler yalnızca atıkların azaltılmasını değil, aynı zamanda (özellikle de çelik, alüminyum ve bakır gibi üretim sırasında çok fazla enerji tüketen ham maddeler söz konusu olduğunda) CO2 emisyonlarının da aşağı çekilmesini sağlıyor.

MINI Cooper SE’de kullanılan önemli ikincil malzemelere örnek olarak plastik, alüminyum, çelik ve bakırı gösterebiliriz. Aynı durum, BMW Group’un tamamı için de geçerli. Günümüzde, %50 oranında ikincil alüminyum, %25 oranında ikincil çelik ve %20 oranında ikincil termoplastik kullanıyoruz. MINI markası olarak, otomotiv sektöründe sürdürülebilirliği geliştirmek adına bu rakamları elbette sürekli olarak yükseltmeye çalışıyoruz.

4. YENİDEN ŞEKİLLENDİRİLEN ŞEHİR İÇİ MOBİLİTE.

MINI sahipleri, Mart 2021 tarihinden bu yana konuk sürücülerin MINI otomobillerini rezerve etmesine, açmasına, kilitlemesine ve kullanmasına olanak tanıyan MINI Sharing uygulaması sayesinde MINI’lerini aileleri ve arkadaşlarıyla kolayca paylaşabiliyor. Otomobil paylaşımındaki bu yenilik sayesinde birbirine yakın konumlarda yaşayan bir grup arkadaş tek bir MINI’yi farklı zamanlarda kullanıp maliyetleri paylaşabiliyor. Elektrikli MINI otomobilleri, aynı şirkette çalışan iş arkadaşları arasında da kolayca paylaşılabiliyor. Oldukça pratik bir kullanım sunan MINI Sharing uygulaması ile rezervasyon ve takvim oluşturma işlemleri çok kolay.
Consistently sustainable. High standards at every step  | MINI Türkiye

MINI markasını da bünyesinde barındıran BMW Group, bireysel mobilite alanındaki en başarılı ve sürdürülebilir premium üretici olmayı hedefliyor. Gezegenimizi gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir yer haline getirmek adına sürdürülebilir otomobilleri teşvik etmek üzere elimizden geleni yapmaya ve bıkmadan çalışmaya devam ediyoruz. Bu yolculuğu, benzer hayat görüşüne sahip kişilerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.