37 NUMARA BAŞLANGIÇ ÇİZGİSİNE GERİ DÖNDÜ: MINI PADDY HOPKIRK EDITION.

MINI PADDY HOPKIRK EDITION.

Üzerinden 56 yıl geçmesine rağmen 37 başlangıç numaralı küçük otomobil tarafından elde edilen büyük zaferin hatırası, hafızalardaki yerini koruyor. Klasik Mini Cooper S, 1964 yılında efsanevi Monte Carlo Rallisi’ndeki üç genel klasman şampiyonluğunun ilkini aldı. Direksiyonda, o zamanlar 30 yaşında olan Kuzey İrlandalı ralli sürücüsü Patrick “Paddy” Hopkirk vardı. MINI, ünlü sürücünün şerefine, uluslararası otomobil yarışlarının geçmişindeki en olağanüstü başarılardan birini vurgulamak için ayrıcalıklı bir tasarıma ve donanım özelliklerine sahip özel bir model sunuyor. Bu özel modelin sürücü ve yolcu kapılarında stil sahibi bir biçimde yer alan ‘37’ başlangıç numarası, Hopkirk’ün Klasik Mini ile başarısının benzersiz bir hatırlatıcısı.

Hopkirk’ün Mini Cooper S ile zafer turu, pistteki seyirciler ve İngiltere’deki motor sporları hayranları tarafından coşkuyla kutlandı. Küçük İngiliz otomobilini İngiliz yardımcı pilotu Henry Liddon ile birlikte kullanan Hopkirk, önemli ölçüde daha yüksek motor gücü sayesinde rakiplerinin üstesinden geldi. Başlangıç alanındaki ağırlık ve çıkış gücü farklarının belirli ölçüde telafi edilebilmesi için bir handikap formülü kullanılıyordu. Ancak kırsal yollar, dağ geçitleri ve buzlu kar üzerinden geçip dar virajlardan dönerken ve dik yokuşlardan inerken gerçekleşen bu zorlu takibin en önemli faktörleri, Mini Cooper S’in çevikliği ve güvenilirliği ile Hopkirk’ün sürüş becerileriydi.

Monte Carlo’daki şaşırtıcı başarısı, Paddy Hopkirk’ün bir gecede İngiltere’nin en ünlü ralli sürücüsü olmasını sağladı. Aynı zamanda Klasik Mini de açık havada dolaşan, kalabalıkları memnun eden bir modelden motor yarışlarının efsanevi ismine dönüştü. Mini Cooper S, Monte Carlo Rallisi’ne hükmedince takip eden yıllarda da bu statüsü desteklendi. Hopkirk’ün Finlandiyalı ekip arkadaşları Timo Mäkinen ve Rauno Aaltonen, 1965 ve 1967 yıllarında unvan koleksiyonuna iki zafer daha ekledi.

Monte Carlo Rallisi’ndeki seri galibiyet, dünyanın dört bir yanındaki MINI hayranlarına günümüzde de ilham vermeye devam ediyor. MINI Paddy Hopkirk Edition ile artık MINI hayranları yarış tutkularını son derece özgün bir biçimde ifade etme olanağına sahipler. Özel model, tarihi ralli şampiyonunun stilindeki dış tasarım rengini, 17'' John Cooper Works Track Spoke Siyah tasarımlı alüminyum alaşım jantlar, 18'' John Cooper Works Cross Spoke mat Jet Black tasarımlı alüminyum alaşım dövme jantlar ve koyu renklerdeki çok sayıda diğer detaylarla bir araya getiriyor.

Tıpkı alt hava girişlerinin ek parçaları, kaput, kapı kolları, yakıt deposu kapağı, bagaj kapağı kolu, ön ve arkadaki MINI logoları ve far ve arka lambaların çerçeveleri gibi radyatör ızgaralarının çerçevesi ve yatay desteği de parlak siyah kaplamaya sahip.

37 başlangıç numarası, ayrıca yan havalandırmalar olarak da bilinen yan gösterge elemanları üzerinde de yer alıyor. Dış tasarımdaki diğer benzersiz özellikler arasında Union Jack tasarımlı LED farlar ve stop lambaları, “Paddy Hopkirk Monte Carlo” yazılı çıkartmalar ve sürücü tarafında, tıpkı özel modelin bagaj kapağındaki gibi 1964 “Monte” şampiyonunun imzasını taşıyan, tek bir beyaz kaput şeridi yer alıyor. Bununla birlikte, 1964 Monte Carlo şampiyonu olan otomobilin plakasındaki ünlü sayı ve harf kombinasyonu 33 EJB de motor kapağı şeridi üzerinde 3D efektli grafiklerle sunuluyor.

Ayrıca, parlak Piano Black iç tasarım yüzeylerinin bir kısmını oluşturan, yolcu kısmındaki dekoratif şerit üzerinde de Hopkirk’ün imzası bulunuyor. Diğer bir ayırt edici tasarım özelliği ise “Paddy Hopkirk” ismini taşıyan MINI LED eşik kaplamaları. MINI Excitement Paketi ve konfor erişim sistemi de MINI Paddy Hopkirk Edition’da yer alıyor. Piano Black yardımcı farlar, 37 başlangıç numaralı bir anahtarlık ve gövde ve camlar arasındaki şeritler için Piano Black Karakter Şeridi de pazara özgü konfigürasyonlar olarak sunuluyor. Tüm bunlara ek olarak özel model, tamamen benzersiz bir otomobil oluşturabilmek için sürücünün bireysel stiline göre de kişiselleştirilebiliyor. MINI 3 Kapı ve MINI 5 Kapı modelleri için sürüş keyfini, konforu ve kişisel stili en iyi seviyeye getirmek üzere hemen hemen tüm öğeler, opsiyonel ekstra özellikler arasında sunuluyor.