THE MINI VISION URBANAUT

GELECEĞE YÖNELİK BİR VİZYON.
MINI VISION URBANAUT.

MINI’nin heyecan verici yeni konsept otomobili MINI Vision Urbanaut, fiziksel bir modelin üretilmesiyle bir vizyon olarak başlayan serüvenini gerçekliğe taşımış oldu. Esin kaynağını şehir yaşantısından alan, çok yönlülük ve sürdürülebilirlik kavramları göz önüne alınarak tasarlanan MINI Vision Urbanaut, geleceğin mobilite anlayışına yeni ve cesur bir yorum getiriyor. 

TEMEL DEĞERİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Tamamen elektrikli bir otomobil olan MINI Vision Urbanaut, bu özelliği sayesinde tüm yerel emisyonları elimine ediyor. Ancak, sürdürülebilirlik hedefleri bununla bitmiyor. Tasarım ekibi, kullanılan bileşenlerin sayısını azaltmayı ve gereksiz malzeme kullanımının önüne geçmeyi süreç boyunca kendine misyon edindi. Bu misyona ulaşmanın bir yolu olarak otomobilin bileşenleri değiştirilebilir bir yapıda tasarlandı; örneğin Urbanaut’un kapakları değiştirilebiliyor. 

Neredeyse tamamen yenilenebilir yapıda olan yün, polyester ve Tencel gibi geri dönüştürülmüş malzemelerin iç tasarımda yüksek oranda kullanıldığını görüyoruz. Tüm bunlara ek olarak tasarımcılar, kullanım ömürleri boyunca kolayca geri dönüştürülerek yeni ürünlerin üretiminde kullanılabilen tek tip malzemelerin kullanımına özel olarak dikkat etti. Direksiyonunda ve zemininde yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir mantar malzeme kullanılan MINI Vision Urbanaut’un iç tasarımında krom veya deriye yer verilmedi; bu yaklaşım bir sonraki MINI model neslinde de uygulanacak.

MINI Urbanaut Collage

MINI ANLARI

Evinizin bir uzantısı olmayı ve size hareket halinde değilken bile zaman geçirmek isteyeceğiniz bir sunmayı hedefleyen MINI Vision Urbanaut bir otomobilden çok daha fazlası. Otomobilin çok yönlü bir yaklaşımla tasarlanan iç mekanı, ihtiyaçlarınıza ve bizim “MINI anları” olarak adlandırdığımız farklı yaşam senaryolarına adapte olabiliyor. Bu MINI anlarını “Yolculuk Tutkusu”, “Rahatlama” ve “Keyif” olarak kategorilere ayırıyoruz. 

YOLCULUK TUTKUSU ANI

Yolculuk Tutkusu anı, otomobil sizin kontrolünüzde veya otomatik sürüş fonksiyonu ile hareket halindeyken devreye giriyor ve yolculuk etmenin verdiği keyfi yeniden keşfetmeniz için ideal bir ortam sunuyor. Yolculuk Tutkusu anına, özel olarak bestelenmiş müzik parçaları eşik ediyor ve bu sırada merkezi gösterge panelinde rotanın bir animasyonu ile birlikte yolcuların ilgisini çekebilecek lokasyonlar ve varış süresi gibi ek yolculuk bilgileri gösteriliyor. 

person sitting in MINI Urbanaut
person meditating

RAHATLAMA ANI

Otomobil hareketsiz haldeyken devreye alınabilen Rahatlama anı, rahatlayabileceğiniz veya dikkatinizi dağıtan şeyler olmadan çalışabileceğiniz şehirli bir mekan sunmak üzere tasarlandı. Orman görünümüne dönüşen arkadan aydınlatmalı kemerin altında yer alan arka oturma grubunun üzerinde rahatça oturabilir veya uzanabilirsiniz. Bu anı tamamlamak için MINI’nin iç mekanını yaprak hışırtısı ve akan su şırıltısı ile dolduran hafif bir orman sesi de devreye alınabiliyor. Merkez bölümde yer alan dairesel gösterge, bir sehpa lambası oluşturacak şekilde aşağıya doğru katlanıyor ve düğmeleri göz önünden kaldırarak kullanıcıya bir otomobilin içinde olduğunu unutturuyor. 

KEYİF ANI

Keyif anı, arkadaşlarınızla sosyalleşmeniz için mükemmel bir alan oluşturuyor. Yan kapının ve ön camın açılması sayesinde dış dünya ile bütünleşmiş bir mekan elde ediliyor. Bu sırada, merkezi gösterge ekranı bir medya merkezine dönüşüyor ve müzikle birlikte hareket eden bir frekans düzenleyici animasyonu jantlara ve arka koltuk sırasının üzerindeki kemere yansıtılıyor. Son seçenekte ise kullanıcılar kendi anlarını kişiselleştirerek otomobil tasarımını ihtiyaçlarına göre uyarlayabiliyor. 

person smiling outside