ELEKTRİKLİ MOBİLİTE.

mini electric – elektrikli mini 3 kapı – mini se countryman

ELEKTRİKLİ SÜRÜŞE GEÇİŞ.

Geleceğin ulaşımında ana rolü, güç aktarma organlarının elektrikli kullanıma geçişi oynuyor. Şimdi, farklı MINI sistemlerine göz atalım ve bazı genel terimleri öğrenelim.

mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi

BATARYALI ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER

mini electric – elektrikli sürüş – batarya

LİTYUM GÜCÜ.

Bataryalı Elektrikli Otomobiller (BEV), harici bir güç kaynağına takılarak ve rejeneratif fren sistemi ile şarj ediliyor. Benzin veya dizel kullanımı gerektirmeyen bu modeller sıfır egzoz emisyonu üretiyor.
mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi
mini elektrikli mobilite – motor – güç aktarma organları ve yürüyen aksam

GÜÇ AKTARMA ORGANLARI.

T biçiminde düzenlenen yüksek gerilimli lityum-iyon batarya (1), otomobilin tabanı boyunca konumlandırılıyor. Ağırlık merkezinin benzinli bir MINI’ye göre çok daha alçak olması sayesinde gelişmiş denge ve çevik bir sürüş karakteri elde ediliyor.

Ön bölümde bulunan tekli elektrikli motor (2), doğrudan ön tekerleklere güç sağlıyor. 2.0 litrelik benzinli Cooper S ile aynı gücü üretiyor.

Şanzıman ve diğer entegre elektronik sistemler (3), yeni MINI Cooper SE 3 Kapı modelinin önünde, motor bölümü kapağının altında yer alıyor. Şarj portu (4) ise otomobilin sol yan tarafında bulunuyor.

SÜRÜŞ.

Dinamik ve akışkan. Tamamen elektrikli MINI'nin kompakt sistemi, son derece düşük titreşimler üreterek şehrin içinde neredeyse sessiz bir şekilde süzülmenizi sağlıyor.

Hızlı ve doğrudan. Anında tam tork sağlayan tamamen elektrikli MINI, vites geçişi kesintileri ve gecikme olmadan heyecan verici çeviklik ve dinamik hızlanma sağlıyor ve son derece tepkisel bir sürüş deneyimi sunuyor. 

Tek pedallı sürüş. Tüm sürüşü neredeyse tamamen tek pedalla yönetebilirsiniz. İstediğiniz hıza çıkabilir, ayağınızı pedaldan kaldırdığınız ve durduğunuz her seferde bataryaya yeniden güç verebilirsiniz.

mini elektrikli mobilite – gümüş ve siyah – yandan görünüm

:

gri bölüm çizgisi

TASARRUF.

MINI Cooper SE; 3 Kapı ile az ve öz. Benzinli bir otomobile kıyasla daha az parça bakım ve servis gerektiriyor ve bu sayede otomobilinizi ideal şartlarda tutmak çok daha az maliyetli hale geliyor.

Uzun vadeli tasarruflar hakkında daha fazla bilgi alın.

gri bölüm çizgisi
tamamen elektrikli mini – gümüş ve siyah – yandan görünüm

MINI COOPER SE.

EN GELİŞMİŞ HALİYLE MINI.

:

mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi
MINI Electric – motor – güç aktarma organları ve yürüyen aksam

GÜÇ AKTARMA MİMARİSİ.

Yakıt deposunun arka bölümde (2) yer aldığı sistemde, motor bölümü kapağının (1) altında bulunan TwinPower Turbo motor, ön tekerleklere güç aktarıyor.

Elektrikli modda ise arka bölümde yer alan elektrikli motor (3) arka tekerleklere güç aktarıyor.

Batarya ve elektronik sistemler, arka koltukların altında (4) bulunuyor.

mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi

DİĞER ELEKTRİKLİ KONSEPTLER.

Elektrikli mobilitenin diğer iki konseptine yollarda rastlayabilirsiniz.

HAFİF HYBRID MODELLER.

Rejeneratif frenleme, normal koşullarda yavaşlarken kaybedilecek olan enerjiyi geri kazanır ve motorunuzun gücünü artırmak için bu enerjiden yeniden faydalanarak daha ekonomik bir sürüşe yardımcı olur.

Hafif hybrid bir modeli evde veya ev dışı şarj istasyonunda doğrudan prize takarak şarj edemezsiniz.

mini electric – elektrikli sürüş – mini energetic yellow arma
MINI Electric – motor – güç aktarma organları ve yürüyen aksam

HİDROJEN DESTEKLİ YAKIT HÜCRELİ ELEKTRİKLİ MODELLER.

Hidrojen yakıt hücreli otomobillerin gücü elektrikli bir motor tarafından sağlanır. Farklı oldukları nokta ise otomobilin elektriği kendi üretiyor olmasıdır. BEV ve PHEV modellerin aksine güç, şarj edilebilir entegre bir bataryadan temin edilmez. Bunun yerine, hidrojenli otomobiller güç santrallerini, yani yakıt hücrelerini kendi bünyelerinde taşırlar.
mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK.

Sürdürülebilirliğe olan bağlılığımız her şeyden üstündür ve bu, araçların yaşam döngüsü değerlendirmesinde standartların uygulanmasıyla açıkça görülebilir. Bu, kullanılan kaynaklar, enerji tüketimi ve geri dönüşüm oranları ile başlar. Hedefimiz ayrıca geri dönüştürülebilir ve yenilenebilir hammaddelerle sürdürülebilir değer zincirlerine ulaşmaktır ve buna enerji tedariki dahildir.

Yalnızca kaynakların yönetimi değil, aynı zamanda tedarikçilere sözleşmeler verirken malzeme tedarik zinciri için CO2 ayak izini belirlemeyi ve emisyonları azaltmaya yönelik katma değer zinciri boyunca önlemleri entegre etmeyi amaçlıyoruz.

Çevre dostu ve emisyonsuz bir geleceğe giden yolumuz adım adım gerçeğe dönüşüyor.

mini electric – sustainability – illustration

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ ÖNEMSİYORUZ

Elektrikli mobiliteye yönelik uluslararası talep her geçen gün artıyor ve sürdürülebilir ve yenilikçi araçlarımız ve hizmetlerimizle hem konut hem de ticari müşterilerimize etkili eMobility çözümleri sunuyoruz. Bununla birlikte, iklim nötrlüğü ve emisyonsuz mobilite, yalnızca çeşitli elektrikli tahrik teknolojileri ile tamamen elde edilebilecektir. Bu nedenle, düşük karbonlu tahrik sistemleri için hidrojen bazlı yakıt hücresi teknolojisinin geliştirilmesine öncülük etmeye devam ediyoruz.

Ama hepsi bu kadar değil. Tüketiciler, çevreyi iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceklerini anlayabilmeleri ve paradan tasarruf edebilmeleri için enerji tüketimlerinin boyutunu algılamalarına olanak tanıyan bilgi ve tavsiyelere ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda, müşterilerden ve düzenleyicilerden gelen talepleri karşılamak üzere yenilenebilir kaynakları yönetmenin daha iyi yollarını bulmalarına yardımcı olmak için kamu hizmeti kuruluşlarıyla birlikte çalışmalıyız.

mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi
mini elektrikli mobilite – genel bakış
ŞARJ.

EVDE VE DIŞARIDA.

İhtiyacınız olan enerjiyi istediğiniz zaman, istediğiniz yerde doldurabilirsiniz.
mini elektrikli mobilite – menzil
MENZİL.

DAHA DA İLERİ.

Elektrikli bir otomobilin menzilini etkileyen temel faktörlere göz atıyoruz.
mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi