ELEKTRİKLİ MOBİLİTE.

>
mini elektrikli mobilite – menzil – aşama

ELEKTRİKLİ SÜRÜŞTE DAHA FAZLA MEAFE KAT EDİN.

Menzili nasıl en üst düzeye çıkarırsınız?
mini electric – bölüm çizgisi – electric logosu

MENZİLİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

mini elektrikli -mobilite – menzil – çizim

BATARYA BOYUTU.

Genel olarak, batarya kapasitesi ne kadar yüksek olursa otomobili o kadar uzun süre kullanabilirsiniz. Ancak, hikaye sadece bundan ibaret değildir.

Bataryalar, elektrikli bir otomobilin en ağır ve en maliyetli bileşenleridir. Bununla beraber bir noktada, daha büyük bir batarya, aynı hızlanmayı elde etmek için daha güçlü bir motor kullanılmasını ve bunun yanı sıra hızı, ağırlığı ve momentumu kontrol etmek için yürüyen aksamın ve frenlerin daha güçlü olmasını gerektirir. Bu nedenle, kullandığımız kaynaklardan maksimum verim ve etki elde etmek için ağırlık ve menzil arasında ideal bir denge kurmamız çok önemlidir.

mini elektrikli mobilite – menzil – batarya boyutu
mini elektrikli mobilite - bölüm çizgisi

EV pil ömrünüzü nasıl uzatabilirsiniz?

Arabanızı tamamen dolu veya boş bir şarjla oturtmaktan kaçının. En iyi durum, özellikle daha uzun süreler için ayrılırken SOC'nizi %20-80 arasında tutmak ve yalnızca uzun mesafeli yolculuklar için tam olarak şarj etmek olacaktır.

Hızlı şarj cihazlarının (DCFC) kullanımını en aza indirin. Bazı yüksek kullanımlı görev döngüleri daha hızlı şarj gerektirir, ancak EV şarjınız bir gecede şarj oluyorsa, Tip 2 şarj ihtiyaçlarınızın çoğu için yeterli olacaktır.

İklim kontrolünüz dışında, ancak aşırı yüksek sıcaklıklardan kaçınmak için elinizden geleni yapın. En azından sıcak günlerde gölgede park etmeyi deneyebilirsiniz.

mini elektrikli mobilite - bölüm çizgisi
mini elektrikli mobilite – menzil – dış faktörler

:

ÇEVRESEL FAKTÖRLER.

Elektrikli bir otomobilin menzilini bir dizi faktör etkileyebilir.

 • Rüzgar
 • Hız (kendi ön rüzgarı)
 • Aerodinamik özellikler
 • Pencereler ve panoramik tavan 
 • Sıcaklık 
 • Hava yoğunluğu (bataryayı etkileyebilir)

Bu faktörler, güç aktarma organlarının yapısından bağımsız olarak tüm otomobilleri etkileyebilir ancak elektrikli otomobiller üzerindeki etkileri çok daha belirgindir.

Depodan tekerleğe %80’e varan bir oran (geleneksel içten yanmalı motorlar için yalnızca %15) elde etmeyi başaran elektrikli güç aktarma organları, yapıları gereği oldukça verimlidir. Bununla birlikte, her küçük değişikliğin genel tüketim üzerinde etkisi vardır. Örneğin, tesadüfen açılan camlar ve sunroof hava akışını bozarak sürtünmeyi artırır. Bunun yanında, klimayı kullanmak isterseniz bir verimlilik çatışması olabilir. Genel bir kural olarak, yerleşim alanlarında camları indirmek genellikle daha verimlidir. Otoyoldayken ise sunroof ve camları kapatıp klimayı kullanmak daha iyi bir seçenektir.
mini elektrikli mobilite - bölüm çizgisi

VERİMLİ SÜRÜŞ İÇİN.

ÖNGÖRÜLÜ SÜRÜŞ.

Geri kazanım.
Tamamen elektrikli ve Plug-in Hybrid otomobiller, yavaşlamak ve kinetik enerjiyi batarya için tekrar elektrik gücüne dönüştürmek üzere elektrikli motorlarını kullanabilir. Bu rejeneratif frenleme işlemine geri kazanım adı verilir.

Tek pedallı sürüş.
MINI Electric, tek pedallı sürüş seçeneği sunar. Gaz pedalına bastığınızda otomobil hızlanır. Ayağınızı kaldırarak fren yaparsınız. Ancak bu dört tekerlekten kilitlemeli bir frenleme değil sabit bir yavaşlamadır ve gerekirse fren pedalını kullanarak normal fren yapabilirsiniz.

Genel olarak, her watt'tan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız fren pedalını kullanmadan mümkün olduğunca yavaşlamaya çalışmalısınız. Bu enerji üretimi, yakıt verimliliğini artırır ve tüm motor gücünün hızlanma için kullanılabilir olmasını sağlar. Geri kazanıma ve fren pedalını kullanmamaya alışmak için fazladan bir veya iki tur atmak isteyebilirsiniz.

mini elektrikli mobilite - menzil - öngörülü sürüş
mini elektrikli mobilite - menzil - öngörülü sürüş

:

DENGELİ SÜRÜŞ.

Ani hızlanmalar ve sert frenlerle dolu agresif bir sürüş enerji israfına neden olur. Rejeneratif frenleme sayesinde bile sistem, gücün yalnızca bir kısmını geri kazanabilir. Enerjinizi verimli şekilde kullanmak istiyorsanız rahatlayın ve otomobilinizi dengeli dinamiklerin tadını çıkararak kullanın.

SÜRÜŞ MODLARINI KULLANIN.

Sürüş modları, seçiminize bağlı olarak yakıt ekonomisini veya performansı ön plana çıkarmak üzere sistemi farklı şekilde ayarlar. Farklı sürüş modlarının özelliklerini tanımak ve seçeneklerden yararlanmak için birkaç deneme sürüşü yapmak isteyebilirsiniz. Sürüş modları, tüm elektrikli MINI otomobillerde kullanılmıştır.

mini elektrikli mobilite – menzil – sürüş modları
mini electric – bölüm çizgisi – electric logosu

DAHA UZUN BİR SEYAHAT PLANLAMAK İÇİN.

>
mini elektrikli -mobilite – menzil – çizim

ROTALARI TANIYIN.

Yolunuz üzerinde şarj istasyonu olup olmadığını kontrol edin.  
Seyahate başlamadan önce seçeneklerinizi görmek için şarj haritasını (ör. eŞarj) inceleyin. Seyahat programınıza şarj sürelerini de ekleyin. İdeal olarak, şarj işlemlerini molalarınız veya öğle yemekleriniz gibi normal alışkanlıklarınıza uyacak şekilde planlayabilirsiniz.

Az ve öz. 
Otomobili %10 ile %80 arasında bir düzeydeyken şarj etmek genellikle tam şarj döngüsünü bir defada tamamlamaktan daha verimlidir.

mini elektrikli mobilite - menzil - rota planlaması
mini elektrikli mobilite - menzil - elektrik prizi

İÇ RAHATLIĞI.

Uyumluluk.
MINI COOPER SE 3 KAPI modelinde kullanılan CCS soketi, otomobilin hemen hemen Türkiye'deki tüm ev dışı şarj cihazlarıyla uyumlu olmasını sağlar.

Otomobil içi şarj haritası.
Her elektrikli MINI modelinin navigasyon sisteminde yer alan şarj haritası, tüm uyumlu şarj istasyonlarına genel bir bakış sunar ve menziliniz içindeki istasyonları görsel olarak belirtir. Şarj haritası ile rotanızı dilediğiniz zaman bir sonraki şarj istasyonu sembolüne yönlendirebilirsiniz.  

KARTINIZI YANINIZDA TAŞIYIN.

eŞarj, Türkiye genelinde 600’ün üzerinde şarj noktasına erişim sunuyor. Akıllı telefonunuzu veya RFID kartınızı kullanarak şarj işleminizi rahatlıkla başlatabilirsiniz.

Faturalandırma hakkında daha fazla bilgi edinmek ve tüm şarj istasyonlarının etkileşimli haritasını görmek için aşağıya tıklayın.

mini elektrikli mobilite – menzil – charging kartı
mini elektrikli mobilite - bölüm çizgisi

SIKÇA SORULAN SORULAR.


MINI CHARGING.

MINI navigasyon sistemi, eŞarj ağındaki tüm şarj istasyonlarına doğrudan erişebilmenizi sağlar. Ayrıca, şarj istasyonlarını arayabilirsiniz. Navigasyon sisteminizde “şarj istasyonlarını” özel varış yeri olarak belirlediğinizde size en yakın şarj istasyonlarının bir listesi sunulur. eŞarj uygulaması mevcut şarj istasyonları listesine akıllı telefonunuzdan erişmenize izin vererek size başka bir seçenek daha sunar.
Şarj istasyonlarının kilidini açmak için eŞarj haritasını veya eŞarj uygulamasını kullanabilir ve şarj işlemini başlatabilirsiniz. Bazı şarj direkleri eŞarj uygulaması kullanılarak çalıştırılabilir. Entegre QR kodu tarayıcısı içeren uygulamanın kurulumu ve kullanımı kadar kolaydır. Bunun için uygulamayı indirip, eŞarj sözleşme numaranızı ve PIN kodunuzu girmeniz yeterlidir.
Otomobiliniz nakit gerektirmeyen ödeme kullanılarak şarj edilir. Ödeme hesabınızdan aylık doğrudan ödeme talimatı oluşturarak kolayca ödeme yapabilirsiniz. eŞarj online hesabınız şarj işlemleri ve maliyetler hakkında size sürekli bilgi sağlar.
 1. Motoru durdurun ve el frenini çekin.
 2. Gerekirse şarj işleminden önce akımı ayarlayın.
 3. Uzatma kablosu kullanmayın.
 4. Şarj kablosunu her zaman aşağıdaki sırayla takın ve çıkarın:

 

Takma:

1. Prize takın.

2. Otomobile takın.

Çıkarma:

1. Otomobilden çıkarın.

2. Prizden çıkartın.

LED farlar:

 • Beyaz ışık: Sinyal lambası
 • Kırmızı ışık: Şarj hatası
 • Turuncu ışık: Başlatılıyor
 • Mavi ışık: Şarj işlemi aktif
 • Yeşil ışık: Şarj tamamlandı

 

Otomobili kilitleyin. Şarj işlemi yalnızca otomobiliniz kilitlendiğinde başlatılır.

Alternatif akım (AC) kullanılarak normal şarj:

Otomobilinizi öncelikle gece boyu ve aynı zamanda gündüz de verimli bir şekilde şarj eder. Ev tipi elektrik priziyle kıyaslandığında AC şarj istasyonu daha fazla güç sağlar ve bataryayı birkaç saat içinde şarj edebilir. Bu tip bir şarj istasyonuna kısaca AC şarj istasyonu adı verilir.

Doğru akım (DC) kullanılarak hızlı şarj:

DC hızlı şarj istasyonları, otomobilinizi hızlı şarj etmeniz gerektiğinde daha iyi bir çözümdür. Örneğin alışverişe veya bir şeyler atıştırmaya gittiğinizde otomobilinizin bataryasını hızla şarj edebilirsiniz. Bu şarj işleminin süresi 30 - 40 dakika arasındadır. Bu tip bir şarj istasyonuna kısaca DC şarj istasyonu adı verilir.

Daha fazla bilgi için minicharging.chargemasterplc.com/ adresini ziyaret edin. Lütfen dikkat: Şarj direğiyle ilgili bir sorun varsa lütfen şarj direğinin işletmecisiyle iletişime geçin. İletişim numaraları genellikle şarj direğinin üzerinde yer alır.
Evet, MINI Wallbox Essential IP 54 koruma sınıfı kapsamında dış mekan kullanım onayına sahiptir. Yani, hava koşullarına karşı koruma gerekmez. Wallbox dış mekanda kullanım için geliştirilmiş ve onaylanmıştır. Ancak, konfor açısından iç mekanda kullanılmasını tavsiye ederiz. Bu sayede kış aylarında Wallbox üzerinde kar birikimi ve buz oluşması önlenir, Wallbox’ınızın kir ve yosuna karşı daha uzun süreyle korunur.

eŞarj tel. no.: 444 83 03

E-posta: info@esarj.com

MINI Müşteri Hizmetleri tel. no.: 444 22 99

Çalışma saatleri: Pazartesi – Cuma, 08:00 ve 20:00 arası; Hafta sonu, 09:00-18:00

TEDARİKÇİ AĞINDA ÇEVRESEL VE SOSYAL STANDARTLAR.

Yüksek gerilim depolama elemanlarının temel ham maddeleri kobalt, lityum, grafit ve nikeldir. Yüksek gerilimli bataryanın dış kabuğu alüminyumdan üretilir. MINI (BMW Group) sorumluluk sahibi, sürdürülebilir ve ayrıca yüksek etik ve insan hakları standartlarımıza uygun bir tedarik zinciri oluşturmayı amaçlar. Her tedarikçi adayı; çevresel, sosyal ve insan haklarına saygı ile zorla çalıştırmanın yasaklanması dahil olmak üzere idari standartların uygulandığına yönelik bilgi vermek zorundadır. Çevrenin korunması ve zenginleştirilmesi amacıyla tüm malzemelerin sorumlu kaynaklardan tedarik edilmesini sağlamak ve tedarik zincirinin herhangi bir noktasında çalışanların güvenliğini ve sağlığını korumak amacıyla önemli ham madde tedarikçileriyle yakın iş birliği içinde çalışıyoruz. Ayrıca, parçaların tesislerimize nakliye edilmesinden kaynaklanan etkiyi azaltmak üzere lojistik operasyonlarımızı da düzenliyoruz.
MINI (BMW Group) olarak ham maddelerin menşeini çok yakından ve kritik bir şekilde inceliyoruz. Tedarikçi seçerken OECD’nin Sorumlu İş İdaresi için Gerekli Özenin Gösterilmesi ilkelerini uyguluyoruz. Ayrıca, doğrudan tedarikçilerimizin de kendi tedarikçileriyle olan ilişkilerinde bizim sürdürülebilirlik gereksinimlerimize uymalarını amaçlıyoruz. Tedarikçi ağının şeffaflığı, tedarikçilerimiz için sürdürülebilirlik gerekliliklerinin yerine getirilmesi açısından temel oluşturur.
BASF, Samsung SDI ve Samsung Electronics ile birlikte sürdürülebilir kobalt madenciliğini destekliyoruz. Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile birlikte gerçekleştirilen bir projede, yerel halkın yaşam ve çalışma koşullarının nasıl geliştirilebileceğini araştırmayı amaçlıyoruz. Olumsuz etkileri önlemenin veya azaltmanın yanı sıra Kongo halkının refahını sağlamak amacıyla Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde elle gerçekleştirilen kobalt madenciliğinin çalışma koşullarını iyileştirmek için bir pilot projede German Society for International Cooperation (GIZ) GmbH’yi görevlendirdik. Ham maddelerin standart koşullar altında çıkarılması ve işlenmesi konusundaki sorumluluğumuzun farkındayız. Madenleri tanımak ve iş ortaklarımızın çalışma yöntemlerini öğrenerek çevre dostu bir üretim gerçekleştirmek için düzenli olarak yerinde ziyaretler yapıyoruz. Buna ek olarak BMW Group, kobalt gibi kritik ham maddelere yönelik ihtiyacı sınırlamak üzere batarya hücrelerinde kullanılan geri dönüştürülmüş kobalt oranını artırmayı da hedeflemektedir.

Alüminyum tedarik işleminde kendi ihtiyacımıza göre alım yapmanın yanı sıra bu malzemenin güvenilir ve hesap edilebilir fiyatlarla tedarikçilerimize sunulmasını da sağlıyoruz. Bu durum iki tarafa da planlama açısından daha büyük bir güven sunuyor. BMW Group, sürdürülebilir şekilde üretilen alüminyuma yönelik uzun vadeli talebimizi karşılayabilmek amacıyla, madencilikten geri dönüşüm işlemine kadar tüm alüminyum değer zincirinde onaylanmış alüminyum için aktif olarak ekolojik ve sosyal sürdürülebilirlik talep eden Alüminyum Yönetim Girişimine katılan ilk otomobil üreticisidir. Ayrıca, üretim sürecine daha fazla geri dönüştürülmüş alüminyum dahil etmeyi amaçlıyoruz. Özellikle biyo-çeşitlilik, CO2 emisyonu (özellikle alüminyum, çelik ve bakır gibi üretim işleminde yüksek enerji gerektiren ham maddelerde) ve atıkların azaltılması gibi sürdürülebilirlik konularında ikincil malzemelerin kullanımının olumlu bir etkisi vardır. Otomobillerimizde kullanılan ikincil alüminyumun ortalama payı %20’dir. Alüminyum döküm alaşımlar için bu oran %40’tır. Alüminyum iş ortaklarımızın belirli sürdürülebilirlik standartlarına uygun sertifikaya sahip olması için Alüminyum Yönetim Girişimi ile birlikte çalışıyoruz. Daha fazla bilgi için aluminium-stewardship.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

MINI Cooper SE parçalarında kullanılan lityum Avustralya’dan geliyor. Malzeme, sürdürülebilirlik açısından en yüksek seviyede standartlara tabi olan sert kaya kütlelerinden elde ediliyor. BMW Group, lityum gibi malzemelerin batarya geri dönüşümü ile başka amaçlarla (örneğin, yeniden üretim veya “kapalı döngü” konseptleri) nasıl kullanılabileceği konusunda araştırmalarını sürdürüyor.
Tedarik zincirimizin en üst seviyede görünürlük kazanması, sahadaki sorunları belirlememize ve sıklıkla tedarikçilerimiz ve diğer paydaşlarla birlikte bu sorunların etkili bir şekilde üstesinden gelmemize yardımcı oluyor. Tedarik zincirlerinde şeffaflığı ve kaynak verimliliğini artırma süreci, BMW Group’un tedarikçi ağına yönelik sürdürülebilirlik standardında belirlendiği gibi, çevresel ve sosyal standartları temel alıyor. Her tedarikçi, sunduğu hizmetlerde BMW Group’un sürdürülebilirlik gereksinimlerini göz önünde bulundurmalıdır. Ayrıca, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (Davos, 01/99) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) “Çalışma Yaşamında Temel İlkeler ve Haklar Bildirgesi” (Cenevre, 06/98) gibi uluslararası standartları ve bu standartların “BM İş Dünyası ve İnsan Haklarına Dair Rehber İlkeler” gereklilikleri kapsamındaki durum tespiti süreçlerini rehber olarak tanıyoruz.
Herhangi bir elektrikli otomobilin daha çevre dostu olması, nihayetinde bataryayı besleyen şebeke elektriğinin kaynağına bağlıdır. CO2 ayak izinin ömrüne dair bir diğer açı da batarya grubunun üretimi sırasında kullanılan enerjidir. Bu durum göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen testler, MINI Cooper SE’nin yenilenebilir elektrik üretimi kullanılarak şarj edilmesi durumunda yaklaşık 19.000 km sonra üretimi sırasında salınan CO2 gazını karşıladığını veya “ortadan kaldırdığını” gösteriyor. Tüm kullanım ömrü boyunca bir MINI Cooper SE’nin emisyonu, benzinli motora sahip bir MINI Cooper S ile kıyaslandığında (AB üretimiyle) %40 ve (yenilenebilir üretimle) %70 seviyesindedir. Bu da MINI Cooper SE’nin tipik günlük kullanım mesafelerinde yalnızca on iki ay boyunca kullanılarak otomobilin üretiminde ortaya çıkan küresel ısınma nedeni fazladan emisyonu telafi ettiğini gösteriyor.
mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi
mini elektrikli mobilite – genel bakış
ELEKTRİKLİ MOBİLİTE.

ELEKTRİKLİ SÜRÜŞE GEÇİŞ.

Geleceğin ulaşımında ana rolü, güç aktarma organlarının elektrikli kullanıma geçişi oynuyor. Şimdi, farklı MINI sistemlerine göz atalım ve bazı genel terimleri öğrenelim.
mini elektrikli mobilite – şarj
ŞARJ.

EVDE VE DIŞARIDA.

İhtiyacınız olan enerjiyi istediğiniz zaman, istediğiniz yerde doldurabilirsiniz.
mini electric – bölüm çizgisi – electric logosu