ELEKTRİKLİ MOBİLİTE.

>
mini elektrikli mobilite – şarj – aşama
ŞARJ ETMEK ARTIK DAHA KOLAY.

MINI ŞARJ.

MINI, hem evde hem de ev dışında şarj olanaklarına sahip olmanın önemini anlıyor. Bu nedenle, geliştirdiğimiz çok sayıdaki şarj yöntemini Avrupa'daki sürücüler için gerçeğe dönüştürdük ve buna ek olarak, en geniş şarj istasyonu ağına erişimin keyfini çıkarabilmeniz için ortaklıklar kurduk. Bu sayede, yolculuğunuz sizi nereye götürürse götürsün bir sonraki şarj istasyonun muhtemelen düşündüğünüzden daha yakında olduğunu fark edeceksiniz. Elektrikli geleceğe hazır olun.
mini electric – bölüm çizgisi – electric logosu

EVDE ŞARJ.

EV TİPİ FİŞ.

Evinizde şarj etmek için karmaşık kurulumlara veya ünitelere ihtiyacınız yok.

Tamamen elektrikli MINI otomobilinizin yanında verilen standart şarj kablosunu ve adaptörü 220 voltluk geleneksel ev tipi prizlerinden birine takmanız yeterli.

2,5 saatlik yavaş şarj, ertesi gün işe gidip gelirken 50 km’ye kadar menzil sağlayacaktır.

Ev tipi fişi kullanarak otomobilinizi tüm gece boyunca şarj etmeniz, şehir içinde birkaç günlük ortalama sürüş için yeterli olacaktır.

mini elektrikli mobilite – şarj – ev tipi fiş
mini elektrikli mobilite – şarj – wallbox

WALLBOX İLE DAHA HIZLI ŞARJ.

Wallbox, elektrikli otomobilini düzenli olarak evde şarj etmek isteyenler için standart elektrik şebekesine kıyasla daha hızlı bir alternatif sunuyor.

Daha fazla güç: Özel bir 3 faz 11 kW Wallbox bağlantısı ile genellikle 3 kat daha hızlı şarj süresi sağlanır. Bu sayede, tamamen elektrikli MINI’nizi yaklaşık 3,5 saatte tam olarak şarj edebilirsiniz.

Önce güvenlik: Yüksek yükle kesintisiz çalışmaya olanak tanımak için Wallbox tasarımında aşırı ısınma korumasına ve arıza devre kesicisine özel olarak yer verilmiştir.

Pratik kullanım: Otomobilinizi şarj etmek için gündüz veya gece vaktinizin büyük bölümünü geçirdiğiniz yerden daha iyi bir seçenek olabilir mi?

Wallbox kurulumu için onaylı bir elektrik teknisyeninden uzman yardımı almanız gerekir. MINI Wallbox kurulumuyla ilgileniyorsanız bölgenizde bir uzman bulabilmenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. MINI şimdi tamamen elektrikli MINI otomobilinizin yanında Wallbox’ı rekabetçi oranlarla finanse etmeniz için oldukça cazip seçenekler sunuyor.

Sunduğumuz Wallbox'lar hakkında daha fazla bilgiyi hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Gri bölüm çizgisi

AYNI MALİYET.

Evlere sağlanan elektrik kWh başına ücretlendirildiğinden MINI otomobilinizi daha hızlı veya daha yavaş şarj etmenin maliyet açısından bir farkı yoktur.
Gri bölüm çizgisi
mini elektrikli mobilite - bölüm çizgisi

EV DIŞI ŞARJ.

Gelecek parlak ve elektrikli. Elektrikli yaşam tarzını günlük rutininize ve sürüş tarzınıza nasıl adapte edebileceğinizi gösteren ikna edici bazı ipuçlarını bir araya getirdik. Elektrikli geleceğe merhaba demenin şimdi tam zamanı.
mini elektrikli mobilite – şarj – ev dışı şarj

OTOMOBİLİNİZİN PARK HALİNDE OLDUĞU ZAMANI EN İYİ ŞEKİLDE KULLANIN.

Her geçen gün daha fazla süpermarket, alışveriş merkezi ve yapı market otoparklarında AC ve DC şarj istasyonlarını veya üçlü şarj cihazlarını ücretsiz olarak kullanıma sunuyor. Çok sayıda otel çevreyle ilgili farkındalığa sahip oluyor ve elektrikli otomobil sahibi müşterileri ağırlamak için daha fazla çaba harcıyor. Çok katlı otoparklarda da ek bir maliyet olmaksızın elektrikli park yerleri sunuluyor.

İşvereniniz, yeterli alan varsa siz ve diğer iş arkadaşlarınız için şarj ekipmanları kurmayı değerlendirebilir.

mini elektrikli mobilite – şarj – çizim
mini elektrikli mobilite – şarj – tip 2

TİP 2 ŞARJ CİHAZLARI.

Ev dışı AC şarj istasyonlarının pek çoğuna kendi Tip 2 kablonuzu götürmeniz gerekir. Evdeki bir Wallbox ile aynı güç çıkışını sunan bu istasyonlarda MINI COOPER SE 3 KAPI modelini 11 kW şarj edebilirsiniz. MINI otomobiliniz, gittiğiniz her yerde şarj imkanı sunan bir Tip 2 kablo ile teslim edilir. Diğer mevcut kablo seçeneklerine aşağıdan göz atabilirsiniz.

CCS HIZLI ŞARJ CİHAZLARI.

Tamamen elektrikli MINI otomobiliniz, gittiğiniz her yere uygun bir donanıma sahiptir. Kombine Şarj Sistemi (CCS) sayesinde 50 kW’a kadar hızlı şarjdan faydalanabilirsiniz. Bu değer, Avrupa'da hızlı şarj standardıdır.

Fişin üst bölümü standart bir Tip 2 fişe benzese de alt bölümde yer alan güçlü konektörler, doğru akımın (DC) çok daha yüksek gerilim ve amper değerlerinden faydalanmanıza olanak tanır. DC elektrik, otomobiliniz tarafından dönüştürülmesi gereken AC elektriğin aksine bataryayı doğrudan şarj eder.

CCS şarj cihazlarına şarj kablosu dahildir ve ek bir donanıma gerek yoktur. MINI’nizin pratik kullanıma uygun şarj kapasitesi ve dengeli şarj performansı kombinasyonu sayesinde gideceğiniz yere ulaşmak için birçok farklı yol kullanabilirsiniz, bu sırada birçok şarj seçeneği her zaman elinizin altında olur.

Daha küçük bataryalar bu seviyedeki elektrik gücünü kaldıramayacağı için Plug-in Hybrid modellerinin genellikle CCS teknolojisini desteklemediğini lütfen unutmayın.

mini elektrikli mobilite – şarj – ccs hızlı şarj cihazı
Gri bölüm çizgisi

HIZLI VE TEMİZ.

Almanya’daki ev dışı şarj altyapısının %100 yeşil ve yenilenebilir enerjiyle beslendiğini biliyor muydunuz?
Gri bölüm çizgisi
mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi

İŞTE ŞARJ.

KOLAYLIK VE ESNEKLİK.

Bir şirketin çalışanları için evde ücretlendirme uygun değilse veya gün içinde sık sık "doldurmaları" gerekiyorsa, işyerinde ücretlendirme kesinlikle dikkate değerdir. Birçok işveren artık elektrikli mobiliteyi benimsedi ve çalışanları için EV şarj istasyonları sağlayarak daha modern bir çalışma alanı sunuyor.

Duyarlı ve kararlı bir işvereni ortaya çıkarır. Tesislerdeki EV şarj istasyonları da müşteriler için cazip kolaylıklar sağlıyor. Bir toplantıya veya saha ziyaretine katılırken ücretlerini kolayca doldurabilirler. İşvereniniz henüz işyerinde ücretlendirmeyi uygulamadıysa ve yer varsa, işyeri ücretlendirmesinin iyi bir hamle olabileceğini neden önermiyorsunuz?

Şirketinizin programınızı ve ücretlendirme altyapınızı finanse etmesi için hibeler, indirimler ve diğer teşvikler olabilir. Ancak akılda tutulması gereken bir nokta, elektrikli araç şarjına olan talebin hızla artacağıdır, bu nedenle bugün ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla kapasite planlamak akıllıca olabilir.

mini electromobility – charging – charging at work
mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi

HIZLI ŞARJ.

Hızlı şarj nedir, ve ne zaman kullanılmalıdır?

mini electromobility - fast charging

Zaman sıkıntısı çekiyorsanız veya uzun bir yolculuktaysanız, muhtemelen gideceğiniz yere ulaşmak için daha hızlı bir şarj isteyeceksiniz. Tip 3 DC hızlı şarj istasyonları çeşitli güç seviyelerine sahiptir ve bazı EV'leri sadece 20-30 dakikada yüzde 80'e kadar şarj edebilir. Genel olarak, daha yüksek güç seviyeleri EV'leri daha hızlı şarj eder. Şarj hızı, elektrikli aracın sahip olduğu şarj bağlantı noktasının türüne de bağlı olabilir. Aslında, tüm EV'lerde standart bir özellik olarak DC hızlı şarj bağlantı noktası yoktur ve çoğu plug-in hibrit yalnızca Tip 1 veya 2 kullanarak şarj edebilir.Ev tipi şarj cihazları, araç tarafından DC gücüne dönüştürülen AC akımını kullanırken, Tip 3 şarj cihazı doğrudan DC enerjisini besler. Aracın şarj durumunu izler ve şarj sistemini bunaltmamak ve aküye zarar vermemek için yalnızca aracın kaldırabileceği kadar güç sağlar. Bu, arabayı daha hızlı şarj etmesini sağlar. Ayrıca soğuk bir pilin, sıcak bir pilden daha yavaş şarj olduğunu da unutmamak gerekir. Şarj başladıktan ve pil ısındıktan sonra, kilovat akışı aracın maksimum girişine yükselir.

mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi


DEĞERLERİ AYARLA.


En güncel karşılaştırmayı görmek için aşağıdaki değerleri ayarlamanız yeterli.

MINI Electric
Benzer benzinli otomobil
Potansiyel yıllık tasarruf

Değerlerdeki değişiklikler hesaplamaları ve tasarruf edilen miktarı etkiler. Varsayılan değerler son 12 ayda kaydedilen ortalama fiyatlar temel alınarak belirlenmiştir. Buradaki tüm bilgilerde değişiklik yapılabilir.

ŞARJ SÜRESİ HESAPLAYICI.

Günlük kullanım mesafeniz aşağıdaki gibi ise:
km
0 km 185 km
haftada bir tam şarj gerekir
x
oranında şarj edilmesi gerekir
%
benzer bir benzinli otomobile göre tasarruf miktarınız

GECE EVDE ŞARJ:

sa süre
 
maliyet
 
sa süre
 
maliyet
 

EV DIŞINDA ŞARJ:

sa süre
 
maliyet
 
sa süre
 
maliyet
 

Tek bir şarj ile elde edilen menzil, müşteri odaklı bir test döngüsü temel alır. Gerçek menzil özellikle seçilen jant ve lastik boyutu, kişisel sürüş şekli, seçilen rota, hava koşulları, ısıtma/soğutma ve ön koşullandırma kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şebeke gerilimi veya hava sıcaklığı gibi harici faktörlere bağlı olarak, gerçek şarj süreleri bu araçta gösterilen şarj süreleri ile farklılık gösterebilir. Şarj süreleri 25°C’lik hava sıcaklığı temel alınarak ölçülmüştür.

mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi
mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi

SIKÇA SORULAN SORULAR.


EVDE ŞARJ.

MINI Wallbox’ınızı doğru bir şekilde kurmak için kurulum hizmetimizden yararlanmanızı tavsiye ederiz. MINI Wallbox Essential’ı ve bu hizmeti MINI Yetkili Servisinden alabilirsiniz. Resmi kurulum iş ortağımız (eŞarj) tüm danışmanlık, kurulum ve çalıştırma görevlerini üstlenir.

Kısaca avantajları:

 • Bulunduğunuz yerdeki elektrik bağlantısı gerekliliklerinin incelenmesi
 • Kişisel park durumunuza göre en uygun kurulum yeri tavsiyesi
 • Seçtiğiniz yerde kurulum, bağlantı ve çalıştırma (2 metrelik yüzey kablo montajı dahildir)
 • Şarj işlemi hakkında bilgilendirme
 • 24 ay garanti

En az 16 A sigorta korumalı üç fazlı bağlantı tavsiye ederiz, bu sayede otomobile 11 kW güç besleme yapılabilir. 32 A sigorta korumalı üç fazlı bağlantı, gelecekteki teknolojilerden de yararlanabilmenizi sağlar.
Daha kısa şarj süresi: Maksimum 7,4 kW (tek fazlı) veya 11 kW (üç fazlı), 5,0 m kablo uzunluğu, basit kablo kullanımı, entegre kaçak akım algılama ("DC kaçağı").
Evet, "Type 2" standardında fiş veya CCS fişli (kombine fiş) bir şarj fişi kullanarak bu mümkündür.
Kablo uzunluğu 5 metredir ve Wallbox’a sağlam bir şekilde takılıdır.
Hayır.
Evet, MINI Wallbox Essential IP 54 koruma sınıfı kapsamında dış mekan kullanım onayına sahiptir. Yani, hava koşullarına karşı koruma gerekmez. Wallbox dış mekanda kullanım için geliştirilmiş ve onaylanmıştır. Ancak, konfor açısından iç mekanda kullanılmasını tavsiye ederiz. Bu sayede kış aylarında Wallbox üzerinde kar birikimi ve buz oluşması önlenir, Wallbox’ınızın kir ve yosuna karşı daha uzun süreyle korunur.
Hayır. MINI Wallbox Essential’ın radyasyon yaymadığı kapsamlı elektromanyetik tolerans testleriyle onaylanmıştır.
Şarj işlemi sırasında şarj kablosu kilitlenir, bu işlem otomobili de kilitler. MINI Wallbox Connect de kullanılmadığında kilitlenebilir.
Evet, ancak bu düşük bir oranda da olsa sürekli enerji tüketileceği anlamına gelir.
Wallbox kurulumunun ardından beklenmedik sorunlar meydana gelirse veya Wallbox’ınız arızalıysa MINI arıza ve kaza çağrı merkezinden bizimle iletişime geçebilirsiniz: 444 22 99

MINI CHARGING.

MINI navigasyon sistemi, eŞarj ağındaki tüm şarj istasyonlarına doğrudan erişebilmenizi sağlar.

Ayrıca, şarj istasyonlarını arayabilirsiniz. Navigasyon sisteminizde “şarj istasyonlarını” özel varış yeri olarak belirlediğinizde size en yakın şarj istasyonlarının bir listesi sunulur.

eŞarj uygulaması mevcut şarj istasyonları listesine akıllı telefonunuzdan erişmenize izin vererek size başka bir seçenek daha sunar.

Şarj istasyonlarının kilidini açmak için eŞarj uygulamasını kullanabilir ve şarj işlemini başlatabilirsiniz.

Bazı şarj direkleri eŞarj uygulaması kullanılarak çalıştırılabilir. Entegre QR kodu tarayıcısı içeren uygulamanın kurulumu ve kullanımı kadar kolaydır. Bunun için uygulamayı indirip, eŞarj sözleşme numaranızı ve PIN kodunuzu girmeniz yeterlidir.

Otomobiliniz nakit gerektirmeyen ödeme kullanılarak şarj edilir. Ödeme hesabınızdan aylık doğrudan ödeme talimatı oluşturarak kolayca ödeme yapabilirsiniz. eŞarj online hesabınız şarj işlemleri ve maliyetler hakkında size sürekli bilgi sağlar.
 1. Motoru durdurun ve el frenini çekin.
 2. Gerekirse şarj işleminden önce akımı ayarlayın.
 3. Uzatma kablosu kullanmayın.
 4. Şarj kablosunu her zaman aşağıdaki sırayla takın ve çıkarın:

Takma:

 1. Prize takın.
 2. Otomobile takın.

Çıkarma:

 1. Otomobilden çıkarın.
 2. Prizden çıkartın.

LED farlar:

 • Beyaz ışık: Sinyal lambası
 • Kırmızı ışık: Şarj hatası
 • Turuncu ışık: Başlatılıyor
 • Mavi ışık: Şarj işlemi aktif
 • Yeşil ışık: Şarj tamamlandı

Otomobili kilitleyin. Şarj işlemi yalnızca otomobiliniz kilitlendiğinde başlatılır.

Alternatif akım (AC) kullanılarak normal şarj:

Otomobilinizi öncelikle gece boyu ve aynı zamanda gündüz de verimli bir şekilde şarj eder. Ev tipi elektrik priziyle kıyaslandığında AC şarj istasyonu daha fazla güç sağlar ve bataryayı birkaç saat içinde şarj edebilir. Bu tip bir şarj istasyonuna kısaca AC şarj istasyonu adı verilir.

Doğru akım (DC) kullanılarak hızlı şarj:

DC hızlı şarj istasyonları, otomobilinizi hızlı şarj etmeniz gerektiğinde daha iyi bir çözümdür. Örneğin alışverişe veya bir şeyler atıştırmaya gittiğinizde otomobilinizin bataryasını hızla şarj edebilirsiniz. Bu şarj işleminin süresi 30 - 40 dakika arasındadır. Bu tip bir şarj istasyonuna kısaca DC şarj istasyonu adı verilir."

Daha fazla bilgi için https://esarj.com/MINI adresini ziyaret edin.

Lütfen dikkat: Şarj direğiyle ilgili bir sorun varsa lütfen şarj direğinin işletmecisiyle iletişime geçin. İletişim numaraları genellikle şarj direğinin üzerinde yer alır.

eŞarj tel. no.: 444 83 03

E-posta: info@esarj.com

MINI Müşteri Hizmetleri tel. no.: 444 22 99

Çalışma saatleri: Pazartesi – Cuma, 08:00 ve 20:00 arası; Hafta sonu, 09:00-18:00

TEDARİKÇİ AĞINDA ÇEVRESEL VE SOSYAL STANDARTLAR.

Yüksek gerilim depolama elemanlarının temel ham maddeleri kobalt, lityum, grafit ve nikeldir. Yüksek gerilimli bataryanın dış kabuğu alüminyumdan üretilir. MINI (BMW Group) sorumluluk sahibi, sürdürülebilir ve ayrıca yüksek etik ve insan hakları standartlarımıza uygun bir tedarik zinciri oluşturmayı amaçlar. Her tedarikçi adayı; çevresel, sosyal ve insan haklarına saygı ile zorla çalıştırmanın yasaklanması dahil olmak üzere idari standartların uygulandığına yönelik bilgi vermek zorundadır. Çevrenin korunması ve zenginleştirilmesi amacıyla tüm malzemelerin sorumlu kaynaklardan tedarik edilmesini sağlamak ve tedarik zincirinin herhangi bir noktasında çalışanların güvenliğini ve sağlığını korumak amacıyla önemli ham madde tedarikçileriyle yakın iş birliği içinde çalışıyoruz. Ayrıca, parçaların tesislerimize nakliye edilmesinden kaynaklanan etkiyi azaltmak üzere lojistik operasyonlarımızı da düzenliyoruz.

MINI (BMW Group) olarak ham maddelerin menşeini çok yakından ve kritik bir şekilde inceliyoruz. Tedarikçi seçerken OECD’nin Sorumlu İş İdaresi için Gerekli Özenin Gösterilmesi ilkelerini uyguluyoruz. Ayrıca, doğrudan tedarikçilerimizin de kendi tedarikçileriyle olan ilişkilerinde bizim sürdürülebilirlik gereksinimlerimize uymalarını amaçlıyoruz. Tedarikçi ağının şeffaflığı, tedarikçilerimiz için sürdürülebilirlik gerekliliklerinin yerine getirilmesi açısından temel oluşturur.

BASF, Samsung SDI ve Samsung Electronics ile birlikte sürdürülebilir kobalt madenciliğini destekliyoruz. Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile birlikte gerçekleştirilen bir projede, yerel halkın yaşam ve çalışma koşullarının nasıl geliştirilebileceğini araştırmayı amaçlıyoruz. Olumsuz etkileri önlemenin veya azaltmanın yanı sıra Kongo halkının refahını sağlamak amacıyla Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde elle gerçekleştirilen kobalt madenciliğinin çalışma koşullarını iyileştirmek için bir pilot projede German Society for International Cooperation (GIZ) GmbH’yi görevlendirdik. Ham maddelerin standart koşullar altında çıkarılması ve işlenmesi konusundaki sorumluluğumuzun farkındayız. Madenleri tanımak ve iş ortaklarımızın çalışma yöntemlerini öğrenerek çevre dostu bir üretim gerçekleştirmek için düzenli olarak yerinde ziyaretler yapıyoruz.

Buna ek olarak BMW Group, kobalt gibi kritik ham maddelere yönelik ihtiyacı sınırlamak üzere batarya hücrelerinde kullanılan geri dönüştürülmüş kobalt oranını artırmayı da hedeflemektedir.

Alüminyum tedarik işleminde kendi ihtiyacımıza göre alım yapmanın yanı sıra bu malzemenin güvenilir ve hesap edilebilir fiyatlarla tedarikçilerimize sunulmasını da sağlıyoruz. Bu durum iki tarafa da planlama açısından daha büyük bir güven sunuyor. BMW Group, sürdürülebilir şekilde üretilen alüminyuma yönelik uzun vadeli talebimizi karşılayabilmek amacıyla, madencilikten geri dönüşüm işlemine kadar tüm alüminyum değer zincirinde onaylanmış alüminyum için aktif olarak ekolojik ve sosyal sürdürülebilirlik talep eden Alüminyum Yönetim Girişimine katılan ilk otomobil üreticisidir. Ayrıca, üretim sürecine daha fazla geri dönüştürülmüş alüminyum dahil etmeyi amaçlıyoruz. Özellikle biyo-çeşitlilik, CO2 emisyonu (özellikle alüminyum, çelik ve bakır gibi üretim işleminde yüksek enerji gerektiren ham maddelerde) ve atıkların azaltılması gibi sürdürülebilirlik konularında ikincil malzemelerin kullanımının olumlu bir etkisi vardır. Otomobillerimizde kullanılan ikincil alüminyumun ortalama payı %20’dir. Alüminyum döküm alaşımlar için bu oran %40’tır. Alüminyum iş ortaklarımızın belirli sürdürülebilirlik standartlarına uygun sertifikaya sahip olması için Alüminyum Yönetim Girişimi ile birlikte çalışıyoruz. Daha fazla bilgi için aluminium-stewardship.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

MINI Cooper SE parçalarında kullanılan lityum Avustralya’dan geliyor. Malzeme, sürdürülebilirlik açısından en yüksek seviyede standartlara tabi olan sert kaya kütlelerinden elde ediliyor. BMW Group, lityum gibi malzemelerin batarya geri dönüşümü ile başka amaçlarla (örneğin, yeniden üretim veya “kapalı döngü” konseptleri) nasıl kullanılabileceği konusunda araştırmalarını sürdürüyor.

Tedarik zincirimizin en üst seviyede görünürlük kazanması, sahadaki sorunları belirlememize ve sıklıkla tedarikçilerimiz ve diğer paydaşlarla birlikte bu sorunların etkili bir şekilde üstesinden gelmemize yardımcı oluyor. Tedarik zincirlerinde şeffaflığı ve kaynak verimliliğini artırma süreci, BMW Group’un tedarikçi ağına yönelik sürdürülebilirlik standardında belirlendiği gibi, çevresel ve sosyal standartları temel alıyor. Her tedarikçi, sunduğu hizmetlerde BMW Group’un sürdürülebilirlik gereksinimlerini göz önünde bulundurmalıdır. Ayrıca, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (Davos, 01/99) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) “Çalışma Yaşamında Temel İlkeler ve Haklar Bildirgesi” (Cenevre, 06/98) gibi uluslararası standartları ve bu standartların “BM İş Dünyası ve İnsan Haklarına Dair Rehber İlkeler” gereklilikleri kapsamındaki durum tespiti süreçlerini rehber olarak tanıyoruz.“

Herhangi bir elektrikli otomobilin daha çevre dostu olması, nihayetinde bataryayı besleyen şebeke elektriğinin kaynağına bağlıdır. CO2 ayak izinin ömrüne dair bir diğer açı da batarya grubunun üretimi sırasında kullanılan enerjidir. Bu durum göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen testler, MINI Cooper SE’nin yenilenebilir elektrik üretimi kullanılarak şarj edilmesi durumunda yaklaşık 19.000 km sonra üretimi sırasında salınan CO2 gazını karşıladığını veya “ortadan kaldırdığını” gösteriyor. Tüm kullanım ömrü boyunca bir MINI Cooper SE’nin emisyonu, benzinli motora sahip bir MINI Cooper S ile kıyaslandığında (AB üretimiyle) %40 ve (yenilenebilir üretimle) %70 seviyesindedir. Bu da MINI Cooper SE’nin tipik günlük kullanım mesafelerinde yalnızca on iki ay boyunca kullanılarak otomobilin üretiminde ortaya çıkan küresel ısınma nedeni fazladan emisyonu telafi ettiğini gösteriyor.
mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi
mini elektrikli mobilite – genel bakış
ELEKTRİKLİ MOBİLİTE.

ELEKTRİKLİ SÜRÜŞE GEÇİŞ.

Geleceğin ulaşımında ana rolü, güç aktarma organlarının elektrikli kullanıma geçişi oynuyor. Şimdi, farklı MINI sistemlerine göz atalım ve bazı genel terimleri öğrenelim.
mini elektrikli mobilite – menzil
MENZİL.

DAHA DA İLERİ.

Elektrikli bir otomobilin menzilini etkileyen temel faktörlere göz atıyoruz.
mini elektrikli mobilite – bölüm çizgisi