MINI EURO 6 - EURO 6D-TEMP STANDARLARINA HAZIR.

MINI otomobilleri için Euro 6 emisyon yönetmeliği ne anlamına geliyor ve MINI sürücülerinin yanı sıra çevre açısından avantajları neler?
MINI Faqs - rde2 - environment

RDE2 NEDİR?

RDE2, Real Driving Emissions (Gerçek Sürüş Emisyonu) test ve izleme önlemlerinin ikinci aşamasıdır.
Bu testler özellikle nitrojen oksit (NOx) emisyonunu sınırlayarak otomobilleri daha çevre dostu hale getirmeyi hedefleyen 2017 tarihli Dünya Genelinde Uyumlu Hafif Araçlar Test Prosedürü’nü (WLTP) tamamlamak üzere AB tarafından sunulmuştur.

RDE testi, kirliliğe neden olan maddelere ait emisyonun kontrol edilebilmesi amacıyla otomobilde bulunan özel donanımı kullanır. Kontrol işlemi laboratuvarın yanı sıra aşağıdaki koşullar altında yolda da gerçekleştirilir:

 • Farklı yükseklikler ve sıcaklıklar
 • Yokuş yukarı veya aşağı sürüş
 • Değişen hızlarda şehir içi/şehir dışı yollarda ve otoyollarda

EURO 6, EURO 6D VE EURO 6D-TEMP ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Euro 6 yönetmeliği, karayolu araçlarının kilometre başına ne seviyede kirletici madde salabileceğine kısıtlama getirerek egzoz emisyonunu sınırlamak amacıyla AB tarafından 2015’te sunuldu. Yönetmeliğin dikkat çekici bir etkisi oldu, ancak testler bazı açılardan eleştirildi. Bu nedenle testler, gerçek kullanım/yol emisyon seviyeleri hakkında daha net bir resim ortaya koyması amacıyla güncellendi.
Farklı seviyelerde kirletici madde üretmeleri nedeniyle Euro 6 dahilindeki gereklilikler benzinli ve dizel otomobiller için değişiklik gösterir.

Eylül 2019’dan itibaren yeni ruhsat alan her yeni otomobil, EU6d-TEMP standardını karşılamak zorundadır. Bu durum, emisyon seviyelerinin izlenmesini sağlamak üzere her otomobilin bir yol testinden geçmesinin zorunlu olduğu anlamına gelir. Limitler laboratuvar testlerinden daha yüksektir ve öncelikle karbon monoksit (CO), nitrojen oksit (NOx) ve partiküllü maddeleri (PM) kapsar.

Dizel otomobiller Benzinli otomobiller

 • CO: 0,50 G/KM
 • NOx: 0,08 G/KM
 • PM: 0,005 G/KM

 • CO: 1,0 G/KM
 • NOx: 0,06 G/KM
 • PM: 0,005 G/KM (YALNIZCA DİREKT ENJEKSİYON)

MINI Graphic - Emissions

AB egzoz emisyonu standardı, AB dahilinde nitrojen oksit ve parçacıklı maddeler gibi egzoz emisyonlarına yönelik geçerli limitleri belirler. Limitler motor ve otomobil tipine göre değişiklik gösterir.

RDE testi dahilinde NOx sınır değerleri ayarlanmıştır:

 • Dizel otomobiller için yaklaşık 128 mg/km - 80 mg/km arasında
 • Benzinli otomobiller için yaklaşık 96 mg/km - 60 mg/km arasında

Önceki standartlara (Euro 6d-TEMP) göre onaylanan otomobiller yeniden test edilecek ve gerekirse Ocak 2021’den itibaren satılmadan önce yeniden uyumlu hale getirilecektir. Ocak 2021’den itibaren tüm yeni otomobiller daha düşük limitler uygulayan ve laboratuvar test seviyelerine etkili biçimde eşdeğer olan, gerçek koşullardaki Euro 6d emisyon testinden geçmek zorundadır. Temmuz 2020’de MINI, tüm MINI Countryman modellerini Euro 6d-TEMP uyumlu hale getirdi. Diğer tüm MINI modelleri de bu uygulamayı takip edecek.

EURO 6D VE EURO 6D-TEMP BİR MINI SÜRÜCÜSÜ OLARAK SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR?

MINI (BMW Group) sürdürülebilirlik ve modern mobilitenin hayati bir rol oynadığı kökten bir dönüşüm süreci geçirdi.


Haziran 2019 itibarıyla yeni üretilen tüm BMW ve MINI modelleri, Euro 6d-TEMP kriterleriyle uyumludur.


Özellikle belirtmek gerekirse MINI 3 Kapı, MINI 5 Kapı ve MINI Cabrio modellerinin yanı sıra MINI Clubman ve MINI Countryman modellerinde kullanılan tüm MINI benzinli motorlara bir partikül filtresi takılmıştır; motorlar Euro 6d-TEMP emisyon standartları gerekliliklerini karşılar.

Bu durum MINI’nin güncel modellerinde emisyon seviyelerini iyileştirmeye devam ettiğini tasdikliyor. MINI Clubman ve MINI Countryman modellerindeki dizel motorlar Mart 2018’den itibaren Euro 6d-TEMP standardını karşılıyor.

Basitçe söylemek gerekirse, tüm model yelpazemiz hem daha iyi bir çevre için hem de bazı şehirlerde/bölgelerde EU6 emisyon standartlarıyla uyumlu olmayan otomobillerin sürücülerinin Düşük emisyon Bölgelerinde ek ücret ödemek zorunda kalmaları nedeniyle bütçeniz için hazır.

Ocak 2021’den itibaren RDE Seviye 2 gerekli olacaktır ve BMW/MINI pazara sunulacak tüm modellerinde yeni test prosedürünün gerekliliklerini karşılayacak bir geçiş süreci üzerinde çalışmaktadır. Yeni motor versiyonları ve teknik revizyonlarla ürün portföyümüzü adım adım hazırlıyoruz. Bu durum, tüm ürün yelpazesinin devam eden WLTP uyum sürecini tamamlayabilmemizi sağlayacak.

Test prosedürleri, yerel ek ücretler veya vergilendirme düzeyleri gibi Euro 6d hakkında başka sorunuz varsa MINI İletişim Merkeziyle veya size en yakın MINI Yetkili Satıcısıyla iletişime geçebilirsiniz.

MINI Faqs rde2 - woman